Arama yapın

Iğdır Gezi Rehberi

Iğdır Gezi Rehberi
Sinan Daşpınar
Doğu illerimizden biri olan nadide şehir Iğdır hakkında Miniyol bir blog yazdı. Iğdır gezi rehberi içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
  • Ağrı Dağı
  • Gökkuşağı Tepeleri
  • Tuz Mağaraları
  • Koç Başlı Mezar Taşları
  • Meteor Çukuru
  • İrem Bağları
  • Miniyol Iğdır Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Ülkemizin doğusunda yer alan Iğdır’ın tarihi ve doğal güzellikleri görülmeye değer niteliktedir. Pek çoğumuzun bilmediği adını duymadığı bu güzel yerleri gezmek ve görmek güzel bir deneyim sunmaktadır.

Ağrı Dağı

Iğdır’da büyük bir bölümü bulunan Ağrı Dağı, 5137 metre rakamıyla Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Kışları beyaz rengiyle, baharda gelinciklerin kırmızı rengiyle eşsiz bir fotoğraf çekimi fırsatı sunan dağın eteklerinde kış sporları, yürüyüş turları yapılabilmektedir. Ağrı dağına tırmanış yapmak ve eteklerinde bisiklet turu yapmak da oldukça zevkli zaman geçirmenize imkan sağlayacaktır.
 

Gökkuşağı Tepeleri

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bulunan Gökkuşağı Tepeleri adını rengarenk görünümünü veren toprak yapısından almaktadır. Genel olarak ağırlıklı bir şekilde kahverengi ve kızıl tonlarının ağır bastığı bu tepelerde yürüyüş yapmak eşsiz manzarasını seyretmek ve fotoğraf çekmek eski zamanlardan gelen sakin, dingin havasıyla yenilenmek için mutlaka gelinmesi gereken tepeler Iğdır gezi rehberi listemizde ilk 3’te. 
 

Tuz Mağaraları

Iğdır ilimizin ve civarının tuz ihtiyacının karşılandığı Tuz mağaraları Tuzluca ilçesindedir. İlçeye 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tuz madeni olan bu mağaranın aynı zamanda solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Yeni bir akım olan tuz terapileri için Tuz mağaralarına “Tuz terapi” odaları yapılması planlanmaktadır
 

Koç Başlı Mezar Taşları

Orta Asya kültürünün önemli öğesi olan açık hava mezar taşları Iğdır ilimizde de bulunmaktadır. İlçeye uzaklığı 15 kilometredir. Erzurum ilimizde de buna benzer mezar taşları yakın zamanlarda keşfedilmiştir. Konar göçer topluluk olan Karakoyunlular döneminde ölen genç ve kahramanların mezarına yapıldığı bilinmekte olup koç başı şeklinden dolayı bu adla anılmaktadır.

Meteor Çukuru

Iğdır ilimize yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Korhan yaylasında bulunan meteor çukuru dünyanın ikinci meteor çukuru olma özelliğini taşımaktadır. Dünyanın ilk meteor çukuru Arizona’daki Barringer Kraterindedir. Iğdır’da bulunan meteor çukuru ise 1892 yılında Korhan yaylasına düşen meteor sayesinde oluşmuştur. Karstik çöküntü derinliği 60 metre genişliği 35 metredir.

İrem Bağları

H.Z Nuh’un gemisini bulunduğuna, Hz. Havva ve Adem’in burada yaşadığına inanılan Ağrı Dağı eteklerinin bir çok gizemi içinde sakladığına inanılıyor. Bu gizemin yanı sıra Ağrı Dağı eteklerindeki İrem bağlarının bahar ayında sergilediği yeşilin bir çok tonu, sonbaharda sergilediği sarının bir çok tonuyla izleyeni adeta büyülemektedir. Iğdır’a on dakikalık mesafedeki İrem Bağları’nda meyve ve sebze ağaçları bulunmaktadır. Sadece ilk ve son baharda değil dört mevsim ziyaretçisi bulunan bu yerlerde fotoğraf çekmek ve doğayı içinize çekmek ayrı bir deneyim sunacaktır.

Miniyol Iğdır Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak Iğdır'da araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın! 
 
Iğdır araç kiralama seçeneklerini incelemek için Iğdır Araç Kiralama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.