Arama yapın

En Sevilen Kore Filmleri

En Sevilen Kore Filmleri
Sinan Daşpınar
Kore yapımı filmler geçtiğimiz yıllarda popülaritesini artırdı. Yeni nesil araç kiralama firması olan Miniyol sizlere Kore filmleri önerdi.
İçerik Başlıkları
    • Kim’in Adası
    • Cinayet Günlüğü
    • Parazit
    • İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar
    • Hizmetçi

Kore film önerileri, Güney Kore filmleri, en iyi Kore filmleri hatta Kore filmi izlemek… Google’a buna benzer onlarca soru yazdığınızı biliyoruz. Son yıllarda müziğinden modasına dünyaya yayılmaya başlayan Kore sanat dünyasının filmlerini inceledik! Güney Kore sinema sektöründen derlediğimiz Kore filmleri listemizle karşınızdayız! 

 
En uygun kiralık araba bulabileceğiniz Miniyol’un yazdığı Kore mutfağı blogu için tıklayın!
 

Kim’in Adası

Filmin yönetmenliğini Hae-jun Lee yapmıştır. Güney Kore yapımı film 2009 tarihinde yayınlanmıştır. Filmin başrolleri Jae-yeong Jeong, Ryeowon Jung ve Yeong-seo Park’tır. 
 
İntihar etmek için Han Nehri’nden aşağı atlayan Kim, kendini birdenbire üstü kumla kaplanmış halde bulur. Başarısız bir intihar girişiminden sonra bilmediği bir adaya sürüklenmiştir. Adada da tek başına yaşayan Kim’i yıllardır evinden çıkmamış bir kadın dürbünle görür ve macera başlar…
 

Cinayet Günlüğü

 
2003 yılı Güney Kore yapımı olan filmin türü dramdır. Yönetmenliğini Bong Joon-ho yapmaktadır. Senaryosu Bong ve Shim Sung-bo tarafından yazılmış ve film büyük bir başarı elde etmiştir. Hatta bu sayede yapım şirketi batmaktan kurtulmuştur.
 
Hwaseong ve Gyeonggi sehirlerindeki ilk seri cinayetlerin yaşanmasıyla film başlar. Cinsel saldırıya uğrayarak öldürülen bir kadın cesedinin bulunmasıyla devam eden hikaye, başka bir kadın cesetinin bulunmasıyla devam eder. Yerel polislerin daha önce karşılaşmadığı türden bir durumla karşılaşan departmanın aynı zamanda yetersiz çalışanı ve adli tıp teknolojisi vardır. Bu da şehre bir dedektifin gönderilmesi anlamına gelir. Dedektif Seo Tae-yoon ve ekibinin kanıtları toplaması, şahitleri bulması ile olay daha da karmaşıklaşacaktır… 
 

Parazit

Yönetmeni ve senaristi Bong Joon-ho’dur. Güney Kore 2019 yapımı filmin türü gerilimdir. Filmin başrollerini Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam paylaşmaktadır. Altın Palmiye ödülünün yanında 92. Akademi ödüllerinde, 6 dalda aday olan film 4 ödül almayı başarmıştır. Oscar tarihinde ilk defa İngilizce olmayan bir film “ En İyi Film” ödülünü almıştır. 
 
Zengin Park ailesinin evine yerleşmek isteyen fakir Kim ailesi, türlü oyunlara başvurarak Park ailesini ikna etmeye çalışır. Park ailesinin ev çalışanı da evin deposunda gizlice kocasını yaşatmaktadır. Sınıf farkını farklı bir perspektiften vurgulayan Parazit’e bayılacaksınız!
 
Netflix’te Parazit filmi izleyin!
 
 

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar

Kim Ku-duk tarafından yönetilen 2003 yılı Kore filmi sinemasal anlamda sizi doyuracak. Az replik ve bolca sanatsal çekimle film yönetmeyi seven Kim Ku-duk’un farklı filmlerine de bakmanızı öneriyoruz. 
 
Muhteşem tabiatın içinde bulunan yüzen bir evde yaşlı bir rahip ve ona refakat eden rahip adayı genç arasında geçer film. Yaşlı rahip bilgelik ve doğal akışı genç çocuğa anlatarak, onu eğitir. Geçen zamanla öğrendiklerini genç rahipin nasıl yaşadığını ise filmin devamında rahiple birlikte seyrediyoruz.
 

Hizmetçi

Yine Güney Kore yapımı olan film 2916 yılında vizyona girmiştir. Türü erotik - psikolojik gerilimdir. Yönetmenliğini Chan-wook Park yapmıştır. Senaryosu ise Sarah Waters’ın “Usta Parmak” adlı kitabından esinlenmiştir. 2016 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığı almış ve sanat yönetmeni Ryu Seong-hee “Vulcan Ödülü” kazanmıştır.  Film büyük bir başarı elde etmiş ve çok tutan filmler arasına girmeyi başarmıştır. 
 
1930’lu yılları anlatan filmin hikayesi Fujiwara adlı bir dolandırıcının kendini Kont olarak tanıtmasıyla başlar. Varis Leydi Hideko’nun servetini ele geçirmek için onu kendisine aşık etmeye çalışan Kont bir yardımcı tutarak Hideko’yu takip ettirmek ister fakat işler istediği gibi olmaz. Hizmetçi leydiye aşık olur ve olaylar bu şekilde gider… 
 
Kore menşeili Hyundai araçları hakkında bilgi almak için tıklayın!

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.