Arama yapın

Dünyanın Görülmesi Gereken Sarayları

Dünyanın Görülmesi Gereken Sarayları
Sinan Daşpınar
Dünyada birçok medeniyetten kalan ya da günümüzde yapılan saray vardır. Miniyol’da sizler için El Hamra Sarayı gibi farklı ve ilgi çekici sarayları listeleyen bir blog yazdı.
İçerik Başlıkları
    • Yasak Şehir – Çin
    • El Hamra Sarayı – İspanya
    • Versay Sarayı – Fransa
    • Pena Sarayı - Portekiz

Buckingham Sarayı – İngiltere

Londra, Westminster bulunan Buckingham Sarayı, İngiltere Kraliyet ailesinin önemli yapılarından birisidir.1703 yılında Buckingham Evi olarak başlanan binaya daha sonraki yıllarda sürekli eklemeler yapılarak genişletilmiştir.1962 yılında halka açılsa da1993 yılından itibaren de ziyaretçi girişine açılmıştır. Sarayda 19 devlet odası,188 personel odası, 52 Kraliyet ve misafir odası, 92 ofis, 78 banyo olmak üzere tam 775 odaya sahiptir. Buchkingam Sarayı’nın kat planlarında taht odası, salon, kütüphane, balo salonu bulunur. Sarayın bodrum katında bir tanede ATM bulunmaktadır ve kraliyet ailesi üyeleri paraları bittiğinde para çekebiliyorlar. Bodrum katında pek çok tünelin şehrin farklı bölgelerine açıldığı bilinen bir gerçek. Serim galerinin duvarlarında paha biçilmez portreler yer almaktadır. Virüsten dolayı ziyaretçiye kapatılan Buckingham Sarayı şu anda izinle tekrar ziyaret edilebilir durumda.
 

Yasak Şehir – Çin

Çinin başkenti Pekin’de yer alan Ming Hanedanlığı zamanında inşa edilen Yasak Şehir altı asırlık, 720 metre karelik alana sahip; ahşap yapılardan oluşan bir saraydır. Bir milyondan fazla süredir Çin tarihi ve kültürüne sahip eserlerin sergilendiği saraya, her yıl 16 milyondan fazla ziyaretçi geliyor. 24 hükümdara ev sahipliği yapan saraya Çincede “Yasak Şehir” denmesinin amacı dönemin hükümdarlarını korumak için alınan üst düzey güvenlik önlemlerinden kaynaklanıyor. 600 yıl boyunca hükümdarlara ev sahipliği yapan bu büyük sarayın yapımına 1406 yılında başlanılıyor ve on dört yıl boyunca yapımı devam ediyor. Güvenlik önlemleri bakımında dünyanın altıncı büyük sarayından birisidir. Güvenlik önlemlerinin arasında sarayın etrafında yapılan kanallar dikkat çekiyor. İkinci büyük önlemse toprak kazılarak içeri girilmemesi için sarayın tabanına bir buçuk metre uzunluğunda bloklar yerleştirilmesidir. Sarayın sadece hamam bölgesinde ağaçlandırma yapılmış böylece yasak şehre girebilecek kişilerin ağaçları bir kamufle aracı olarak kullanmaları önlenmiş. Çin’in efsane güç ve statü simgesi olan ejderha figürü yasak şehrin her yerinde görmek mümkün. Çatılara konan hayvan figürüne göre o binada kalan kişilerin statüsü ayarlanıyor. Hayvan figürlerinden hemen anlaşılıyor. Hükümdar, kraliçe ya da devlet erkanı bu çatıda bulunan hayvan figürlerinden anlaşılıyor. Hayvan sayısı kişinin statüsü arttıkça artabiliyor. Doğu, batı, kuzey ve güney kapılarının köşelerinde gözetleme kuleleri konulmuş.1987 yılında Dünya Mirası Listesi’ne giren “Yasak Şehir” deki bazı eserler çok önemli ziyaretçilere açılıyor. Pekin’in metro ağları yasak şehrin her yerinden geçecek şekilde tasarlanmıştır. 
 
buckingham-sarayi

El Hamra Sarayı – İspanya

El Hamra Sarayı, İspanya’nın Endülüs bölgesindeki Granada kentinde yer alır ve, Arap mimarisinin Qalat Al-Hamra örneğinde yapılmıştır. İlk olarak MS 889'da Roma döneminden kalan surların üzerinde küçük bir kale olarak inşa edilmiştir. 
Endülüs mimarisinin yanı sıra İslam sanatı için de bir gurur vesilesi olan bir saraya “Kızıl” anlamına gelen El-Hamra denmesinin sebebi inşaatında kullanılan kil harcını kızıla çalan renginden dolayıdır. El Hamra Sarayı, Gıranata şehrine ve yanından geçen Darro nehrine bakan; 736 metre uzunluğunda 200 metre genişliğinde yayvan bir tepenin üstüne inşa edilmiştir. Endülüs’ün kendine has kale sarayının tipik bir örneğidir. Sarayın etrafı kulelerle desteklenmiş surlarla kaplıdır. Saray üç farklı bölümden oluşur. En yüksek emir ile haremini barındıran saray birinci kısım, sarayın askeri bölgesi olan ikinci kısım el- Kasab, doğusundaki asiller mahallesi olan idareci ve esnafların bulunduğu kısmıdır. Sarayın birbirine bağlanan birçok geçiş bölümü akıcı şekilde yapılmıştır. Çeşitli bahçeler, avlular, fıskiyeli havuzlar, yeşil alanlar, bahçeler, akar çeşmeler bulunmaktadır. Sarayın hemen her köşesinde “Allah’tan başka galip yoktur.”  Anlamındaki “Wa-la galib illa Allah” cümlesi sık sık tekrar edilerek yazılmıştır. El Hamra Sarayı, dünyada Allah adının en fazla zikredildiği sütun, kemer, kubbe, tavan, kapı ve duvara sahip yapı olma özelliğini korumaktadır. Sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilen saraya önceden randevu almak öneriliyor. Dünyanın en güzel sarayları arasında olan saray her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlıyor.
 

Versay Sarayı – Fransa

Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Versay Sarayı’na her yıl on milyondan fazla ziyaretçi gelmektedir. Eyfel Kulesi’ni ziyaretçi sayısıyla geçmiş durumdadır. Bahçeleri ile ünlü olan Versay Sarayı dönemin ihtişamını yansıtması yönüyle de oldukça ünlüdür. Yapının bahçelerinin fazlalığı sebebiyle yaklaşık iki güne yayılacak bir gezi programı yapılmalıdır. Sarayın ilk binasının yapımına 1661 yılında başlanmıştır. UNESCO Kültür Miras Listesi içinde yer alan Versay Sarayı, bazılarının tabirine göre saray değil saray kompleksidir.  Saray, XIII. Louis tarafından yapılmıştır. 2300 oda ve bölümden oluşan bölümleri;  ana salonu, Venus Salonu, Mars Salonu gibi resmi Kraliyet Daireleri, kral ve kraliçenin kendi özel daireleri, Büyük Galeri, Kraliyet Şapeli ve Kraliyet Opera Salonu şeklindedir. Kral ve kraliçe özel daireleri ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.  Bahar ve yaz aylarında, sonu yokmuş gibi olan Versay Sarayı bahçeleri gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yapımı 40 yıl süren Versay bahçeleri çeşmeleri, heykelleri, yürüyüş patikaları, süs bahçeleri eşsiz bir deneyim sunacaktır.1670’te yapılan ve mevsimleri simgeleyen 4 Mevsim Çeşmeleri, 1687’de yapılan Hayvanların Kavgası Çeşmesi, Ejderha Çeşmesi, Neptün Çeşmesi, Apollo Çeşmesi ve Aynalar Çeşmesi gibi çeşmeleri yine görülmeye değer yerlerdir. Kuzey, güney ve havuzlu bahçelerdeki ağaçlar İspanya, İtalya, Portekiz’den getirtilmiştir. Bahçelerde 221 heykel bulunmakta ve bunlar bronz, mermer veya kurşundan yapılmıştır.
Kral ve kraliçe şahsi konutları sayılabilecek büyük - küçük Trianon, Petit Trianon (Büyük - küçük köşk) yine gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. The Queen’s Hamlet denilen bölümünde Marie Antoinette’nin tebdili kıyafetle halktan biriymiş gibi gezindiği resmiyetten kaçındığı bir bölüme verilen addır. The Queen’s Farm (Kraliçe’nin Çiftliği) ise eskiden eğlence maksatlı kullanılsa da günümüzde hayvanat bahçesi olarak kullanılmaktadır. Versay Sarayı bünyesinde altmış binden fazla sanat eseri barındırmaktadır. 
 

Pena Sarayı - Portekiz

Pena Sarayı, Atlantik Okyanus’una da hakim bir noktada bulunmaktadır. Lizbon’un metropollerinden dahi görünen saray, Portekiz’in anıtlarından ve yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor. Önceden Leydi Pena’ya adanmış bir şapel bulunmaktaymış. Portekiz Kralı Manuel I tarafından şapel genişletilmiş ancak 18. yüzyıldan önce üzerine düşen yıldırımdan sonra 1755 Lizbon depremi olunca manastır kullanılamaz hale gelmiştir. Pena sarayında küçük gölcükler, farklı mimar üslupta yapılmış çeşmeler, mağaralar, şapeller, kral heykeliyle donatılmıştır. 529 metre yükseklikte yapılmış ve bir de haç işareti ve gözlem alanı bulunmaktadır. Saray dıştan bakıldığında renk karmaşası içinde kuleler, mazgallardan oluşmaktadır. Kraliyet yazlığı olarak bu eski manastırın üzerine inşa edilmiştir.1995 yılında UNESCO tarafından korunmaya alınmıştır. Sarayda iç içe geçen iki avlu bulunmaktadır. Sarayın dışındaki   üslup karmaşası, renk cümbüşü, yapıyı benzersiz, kategori dışı bir konuma oturtmuştur. 1994’te yapılan onarım çalışmaları sonucu eski manastır pembe yeni saray toprak rengiyle orijinal rengine sadık kalınmıştır.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.