Arama yapın

Dünyanın En Tehlikeli Mobil Uygulamaları

Dünyanın En Tehlikeli Mobil Uygulamaları
Sinan Daşpınar
Telefon uygulamaları hayatımızın bir parçası haline geldi. Yaptığımız birçok işte telefon uygulamalarından yararlanıyoruz. Spor yaparken, yemek yerken, bankacılık işlemlerinde, film ve dizi izlerken birçok aktivitemizde uygulamaların payı büyük.
İçerik Başlıkları
  • Güvenli Araç Kiralama Uygulaması: Miniyol
Telefon uygulamaları hayatımızın bir parçası haline geldi. Yaptığımız birçok işte telefon uygulamalarından yararlanıyoruz. Spor yaparken, yemek yerken, bankacılık işlemlerinde, film ve dizi izlerken birçok aktivitemizde uygulamaların payı büyük. Dünyanın en çok bilinen telefon uygulamaları arasında Google Play Store ve App Store gelmektedir. Bu mağazalardan gün içerisinde ihtiyacımız doğrultusunda uygulamalar indiriyoruz. Peki, bu uygulamalar ne kadar güvenli? Türkiye’nin en güvenli araç kiralama uygulamasına sahip olan araba kiralama platformu Miniyol farkı ile dünyanın en tehlikeli mobil uygulamalarını sizler için listeledik.
Telefon uygulamalarını yüklerken uygulamanın güvenli firma tarafından mağazaya yüklendiğine emin olmalısınız. Uygulamayı yüklerken verdiğiniz izinlere çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Android işletim sisteminde olan uygulamalar açık kodlu olduğundan dolayı sizi daha büyük riskler bekliyor. Uygulama geliştiren herkes Google Play Store üzerinden geliştirdiği uygulamayı yayınlayabiliyor. Uygulamaların çoğu dolandırıcılık veya virüs içerebiliyor.
telefon virüs
 • Uygulama yüklerken listenin en üstünde olması ve yüksek sayıda indirilmiş olmasında dikkat etmelisiniz.
 • Uygulamaları yüklerken yazılan yorumları dikkate almalısınız. Kötü ve olumsuz yorum alan uygulamaları yüklemeyeniz.
 • Mobil cihazınıza bilinen bir virüs programını yüklemelisiniz.
 • Eğer ücretli bir program yükleyeceksiniz mutlaka limiti düşük bir kredi kartı ya da sanal kart kullanmalısınız.
 • Otomatik güncellemelerden olabildiğince uzak olmaya çalışın.
Hayatımızın parçası olan uygulamalar kolay para kazanmak isteyenlerin ve dolandırıcıların mekânları olmuş durumda. Bilinçli bir şekilde uygulama mağazalarını kullandığınızda tehlikeleri en minimuma indirebilirsiniz. Fark etmeden bilgilerinizi çalan tehlikeli uygulamalarla ilgili yayınlanan raporda en tehlikeli mobil uygulamalar şu şekilde listeleniyor;
 • Atom Clean-Booster Antivirus
 • Antivirus Super Cleaner
 • Alpha Antivirus Cleaner
 • Powerfull Cleaner Antivirus
 • Center Security Antivirus
 • Center Security Antivirus
Listede genellikle anti virüs programları bulunuyor. Genelde telefonlarına virüs bulaştığını düşünen ve güvenlikle ilgili şüpheye düşünenler virüs programı yüklüyorlar. İnsanların bu korkularından yararlanıyorlar.
Bu uygulamalardan birisini kullanıyorsanız mutlaka telefonunuzdan bu uygulamaları ve uygulamanın bulunduğu dosyayı silmelisiniz. Zararın neresinden dönseniz kardır. Eğer imkânınız varsa telefonunuzu resetlemelisiniz.
Şifrelerinizin hepsini hızlıca değiştirmelisiniz. Banka şifreleriniz, sosyal medya şifreleriniz vb.
Yaşayacağınız bir sorunda Google ve Apple uygulama mağazalarının bir sorumluluk kabul etmediğiniz bilmeniz gerekmektedir. Bundan dolayı telefon uygulamaları konusunda çok dikkat etmelisiniz.

Güvenli Araç Kiralama Uygulaması: Miniyol

Miniyol telefon uygulaması üzerinden güvenli bir şekilde araç kiralama işleminizi yapabilirsiniz. Türkiye’nin en dinamik altyapısına ve en genç kadrosuna sahip olan Miniyol sizlere güvenli araç kiralama deneyimi yaşatmak için 7/24 çalışıyor. Miniyol telefon uygulaması minimal ve kolay kullanımı sayesinde anında araç kiralama işlemi yapmanızı sağlıyor. Araba kiralama yapmak istediğiniz lokasyonu seçiyorsunuz ve sonra Miniyol sizin için anında araçları listeliyor, bu kadar basit! Miniyol’un gelişmiş filtreleme özelliği sayesinde kendinize uygun aracı bulabilir ve sevdiklerinizle güvenli yolculuklar yaşayabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.