Arama yapın

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Dünyanın En Renkli Şehirleri
Sinan Daşpınar
Dünyada birçok ilgi çekici yer bulunsa da bunlardan bazıları renkleri ile tanınmaktadır. Miniyol dünyanın en renkli şehirleri yazsını sizler için yazdı.
İçerik Başlıkları
    • Şafşavan – Fas 
    • Burano – Venedik
    • Bo-Kaap – Cape Town
    • Nyhavn – Kopenhag

La Boca – Buenos Aires

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunan La Boca, belki de en renkli şehirler arasında ilk sıradadır. Buenos Aires’in 47 ünlü yerinden en ünlüsü olan La Boca’nın Boca (ağız) adını nehrin ağzında olmasından alır. La Boca, Riachuelo Nehri boyunca oturan nüfusunun çoğunluğunun işçi sınıfının oluşturduğu bölgedir. La Boca evleri batmış veya eskimiş gemilerin sacından yapılıp tekne boyasıyla boyanarak oluşturulmuştur. Semt İtalyan göçmenler tarafından kurulduğundan İtalyan etkisi fazlaca görülmektedir. Futbol kulübü Boca Juniors’un futbol stadı La Bombonera ile ünlüdür. Sokak sanatları biftek restorantlarıyla ünlü bu cadde, dar bir yürüyüş yolundan ibarettir. Süslü duvarları, ünlülerin heykelleriyle La Boca, Buenos Aires’in en ünlü mahallesi olarak görülür. Özellikle İtalya’dan gelen göçmenlerin oluşturduğu bu renkli evlerde birden fazla aile yaşarmış. Günümüzdeyse bazı yerlerdeki renkli ev kültürü devam ederken, birçoğu da hediyelik eşya dükkanına dönüşmüş durumdadır. Mahallenin ünlü sokağı Caminito, en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Matanza-Riachuelo Nehri yakınındaki Caminito, uzun süre boş ve bakımsız kaldıktan sona bir grup ressam tarafından restore edilmiştir. Şair Gabino Coria, Penaloza’nın yazdığı “Caminito” şiirini ünlü bir tangocunun seslendirmesiyle sokağın adı tangoyla anılmaya başlanmıştır. Günümüzde, gelen ziyaretçiler belli bir ücret karşılığında kostümle fotoğraf çektirebilirken aynı zamanda restoranlarda sunulan Tango gösterisini izleyebilme şansına sahip olabiliyor. Caminito’da ayrıca açık hava müzesi niteliğinde ressamların eserleri sergileniyor. Arjantin eski futbolcusu Diego Maradona gibi Katolik dünyasının ünlü lideri olan Papa Franciscus gibi birçok tanınmış kişilerin heykelleri Caminito’da bulunuyor.
 

Şafşavan – Fas 

Bizim dilimize göre Şafşafan, Fransızlaştırılmış transliterasyonuyla Chefchaouen; Fas'ın kuzeybatısında yer almaktadır. Rif dağlarının eteğinde kurulan Fas’ın mavi şehri, Arap ve Musevilerin İspanya’dan sürülmesi sonucu yeni sakinlerine ev sahipliği yapmak zorunda kalmıştır. Mavi boyalı evleri ve sokaklarıyla dünyaca ünlü bu küçük şehir, 1920 yılında İspanyollarca işgal edilmiş ve 1956 yılında özgürlüğüne ancak kavuşabilmiştir. İspanyol ve Yahudi izleri taşıyan mavi şehir, İspanyollardan kaçan Yahudilerin şehri maviye boyaması ile bu hale gelmiştir. Çünkü Yahudi inanışına göre mavi renk tanrıyı ve cenneti yansıtmaktadır.
 
la-boca-buenos-aires

Burano – Venedik

Birbirine bağlı dört adadan oluşan Burano Adası, canlı renklerle boyanmış evleri ve balıkçıların tuttuğu ve restoranda servis edilen balıklarıyla ünlüdür. Ada sakinleri geçimlerini balıkçılık, dantel işleme, hediyelik eşya ile sağlayan küçük bir yerleşim yeridir. Museo del Merletto’da bölgedeki dantel işçiliğinin gelişimiyle ilgili sergiler sunulurken aynı zamanda da dükkanlarda “bussolai buranei” denen yerel tereyağlı kurabiyeler satılır. Şehrin ayrıca tarihi Chiesa di San Martino’nun 17. yüzyıldan kalma eğimli bir çan kulesi vardır. Burano Adası haftalarca bazen aylarca sabır ve dikkatle örülen el emeği dantelleriyle de bilinmektedir. Hatta 15. ve 16. yüzyılda o dönem kadınlarının ördüğü zarif ve estetik danteller Avrupa aristokrasisince aranılır ve kullanılır olmuştur. Günümüzde ise unutulan Burano dantelini işlemeyi bilen tek kadın olan Francesca Memo’nın ders verdiği, şehrin öngörülü elitlerinin desteğiyle açılan Scuola del Merletto Dantel Okulu 1872 yılından beri isteyenlere işi öğretmeye devam ediyor.

Burano Adası rengarenk evleriyle de adeta bir açık hava stüdyosu gibi. Evlerin rengarenk olmasıyla ilgili adada anılan birkaç hikaye mevcuttur. Bunlardan birisi evlerin rengarenk olmasının sebebi olarak denize giden balıkçıların, balıkçı teknesiyle evini aynı renge boyaması ve denizde kötü bir sürprizle karşılaşıldığında belirlenen renge göre o eve haber verilmesidir. Bruno evleri renkleri yönetimce hala sıkı şekilde kontrol edilmektedir. Ada sakinleri evlerini boyayacağı zaman önce belediyeden izin almalı ve başvuru yapılan mahallenin belirlenmiş renklerinin içinden bir renk seçmelidir. 
 

Bo-Kaap – Cape Town

Cape Town’da bulunan Bo-Kaap, genellikle Müslümanların yaşadığı evlerin rengarenk olduğu bir şehir. Eskiden daha çok kulübe şeklindeki evlerinin yerini apartman ve villalar almaya başlamıştır. Şehir merkezine göre daha yüksek bir kesimde bulunması sonucu manzara karşı konulamaz güzellikler sunuyor. İngilizlerin köle olarak zamanında buraya getirdikleri zencilerle aralarında farklı bir grup oluşturmak için getirttikleri Müslüman Afrikalı Malaylar 1860 yılında şehrin dışına yerleştirilmiş zamanla şehrin iç bölgelerinde kalmışlardır. O yıllarda Osmanlı padişahın bu bölgeyi incelemek için İstanbul’dan gönderdiği görevli geri dönmemiş ve bir Türk hamamı yaptırmıştır. Bugün o zaman yapılan Türk hamamı halen ayakta kalmıştır. Bu günlerde ise Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla ve Kraliçe Viktorya Camisi ile dikkat çekiyor. Masa Dağı’na doğru eğimli araziye Signal Hille kurulu olduğundan Bo-Kaap, yukarı Cape Town olarak anılıyor. Başta tek tip ve renkte kıyafet giymeye zorlanan Güney Afrikalı Malaylar özgür olduklarında evlerini bu zihniyete karşı çıkmak için rengarenk boyamışlardır. Bo-Kaap, Cape Town’ın genelinden çok farklı. Cape Town’da timsah, antilop eti satılırken bu semtte bol körili Hint Malay yemekleri yer almıştır. Bölgede Alexia İslam Cami diye bir cami de bulunmaktadır. Camilerin kendine has bir bahçesi ve avlusu bulunmazken evlere bitişik şekilde evlerle iç içe görüntü vermektedir.
 

Nyhavn – Kopenhag

Türkçesi yeni liman olan liman şehri Nyhavn, 1600’lü yıllardan kalma evleri ile dikkat çekicidir. Nyhavn, Kral Christian V tarafından 1670-1673 tarihleri arasında inşa ettirilmiş ve 18 yıl boyunca Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in anısını yaşattığı bir şehir olmuştur. Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen Nyhav’ da 18,20,67 numaralı evle de yaşamıştır.
1900’lü yıllardan başlayarak gemilerin ebatları daha fazla büyüyünce liman sadece küçük gemilere kalmışsa da bir dönem tamamen terk edilmiştir.1980’den itibaren yürütülen turizme kazandırma çalışmaları sayesinde dünyaca ünlü olmuştur. Liman rengarenk binaların sıralandığı; etrafında restoran, bar, kafelerin yer aldığı ve eskiden kalma teknelerle doludur.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.