Arama yapın

Dünyada Görmeniz Gereken 5 İlginç Yer

Dünyada Görmeniz Gereken 5 İlginç Yer
Sinan Daşpınar
Dünyada farklı ve güzel çok yer bulunmaktadır. Ancak bazı yerler var ki insanları şaşırtabiliyor. Miniyol da sizleri şaşırtacak dünyanın en ilginç yerleri listesini yazdı.
İçerik Başlıkları
  • Büyük Prizmatik Kaplıca Gölü
  • Glowworm Mağaraları
  • Baykal Gölü
  • Danakil Çölü
  • Saklı Plaj
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Sentinels of the Arctic

Finlandiya hava koşulları genellikle zorlayıcı olabilmektedir. Hava koşullarının zorluğu her zaman kötü bir şeymiş gibi algılanmamalı. Hava koşullarıyla oluşan güzel ve harika hatta olağanüstü olabilecek gezi yerleri, sizleri şaşkına çevirebilir. Sıcaklığın genellikler sıfır santigrat derecenin altında olması -20 hatta -40 dereceyi bulması sonucu oluşan bir doğa harikası var. Sentinels of the Arctic, diğer adıyla “Kutup Bekçileri” kutup bölgesindeki soğuklardan kaynaklı olarak oluşan doğal bir güzellik.-40 dereceyi bulan soğuk havaya maruz kalan ağaçlar, bitkiler, bitki örtüsü kar ve buz tabakasıyla kaplanınca ortaya Sentinels of the Arctic çıkıyor. Birçok insan bu bölgedeki ağaçları, bitkileri nöbetçi askerlere çeşitli insan figürlerine benzetir. Kimisi de bu görüntü karşısında kendini başka bir gezegende gibi hissettiğini söyleyecektir.
 

Büyük Prizmatik Kaplıca Gölü

Büyük Prizmatik Kaplıca Gölü, dünyanın en ilginç yerleri arasında öne çıkmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Yellowstone Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Jeologların incelemesi sonucu bu gölün bir kaplıca özelliğinin olduğu tespit edilmiştir. Gölde mavi, sarı, yeşil, turuncu, altın sarısı, kırmızı, kahverengi gibi birçok rengi bir arada görmek tam bir görsel şölen gibidir. Bu renkler bir gökkuşağına benzediği için bu ad verilmiştir. Dünyanın ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ise üçüncü en büyük kaplıcasıdır. Göz alıcı renkleri ile Büyük Prizmatik Kaplıca Gölü, sıcaklık ve mineral açısından zengin sudaki bakterilerin ürettiği pigmentler sebebiyle oluştuğu tespit edilmiştir. Göldeki bakteriler kırmızıdan sarıya birçok farklı renklerde pigmentler üretmişlerdir. Gölün çapı 90 derinliği 50 metredir.
 

Glowworm Mağaraları

Yeni Zelanda’da yerin metrelerce altında karanlık bir mağarayı aydınlatan minik canlıların sunduğu görsel şölen, önce bir şaşkınlığa sonra hayret ve hayranlığa yerini bırakıyor. Adına   WaitomoAteş Böceği Mağarası dense de gerçekte mağara içinde ateş böcekleri yaşamıyor. Buranın sakinleri ateş böcekleri değil, bir tür sivrisinek olan başka böcek türleridir. Bazı böcek bilimciler “Yıldız kurdu” olarak da seslendiriyor. Aslında bu böceğin avını çekmek ve yakalamak için kullandığı bir kamuflaj daha doğrusu yetenektir. Arachnocampa olarak adlandırılan larvaların çıkardıkları ‘’Lusiferin’’ adlı enzim, kimyasal reaksiyonu başlatıyor. Böylece renkli ışıklar ortaya çıkıp mağarayı aydınlatıyorlar. Işıkların göründüğü dönemse sivrisineğin larva dönemi oluyor. Aşağı sarkarak avını yakalamaya çalışıyor ve yakaladığı av, mukusa yapışmışsa bir daha kurtulamıyor. Buraya gelen ziyaretçiler bu görüntüyü tekneyle gezerek izleyebiliyor. Gerçekte bu sivrisinek dünyanın başka bölgelerinde yağmur ormanları, eğrelti otu yaprakları gibi, kullanılmayan madenlerde de görülebiliyor. Finlandiya’da bulunan Glowworm Mağaraları ziyareti sırf, karanlıkta yeşil ve parlak birer lamba gibi aydınlanmakta olduğu için bile görülmelidir. 
 

Baykal Gölü

Asya’da Rusya’nın güney doğusunda bulunan Baykal Gölü’nün Türkçe anlamı “Zengin göl” dür. Dünyanın en güzel yerleri içinde öne çıkan Baykal Gölü, Irkuts’ta bulunmaktadır. Dünyanın en yaşlı ve en derin gölü, Sibirya'nın güneyinde, İrkutsk -Oblastı ve Buryatya arasında yer alır. "Sibirya'nın Mavi Gözü" diye de adlandırılan gölün suyunda mineraller yoğunken, tuz oranı daha azdır. Zengin bir hayvan ve bitki çeşitliliğine sahiptir. Rus Bilimler Akademisi’nin Sibirya kolu Göl Bilim Merkezi de burada bulunmaktadır. Eski Türklerin balıkçılık yaparak geçimini elde ettikleri ve Baykal Gölü’nden yararlandıkları bir gerçektir. Gölün en derin noktası 1637 metredir. Su hacmi 23.600 kilometre kare olup, gölün üzerinde 22 tane ada bulunmaktadır. Ayrıca tatlı suyu da olan Baykal Gölü UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alayım.
 
Sentinels-of-the-Arctic

Danakil Çölü

Danakil Çölü, Etyopya’nın kuzeydoğusunda, Eritre'nin ise güneyinde ve Cubuti’nin kuzeydoğusunda yer almaktdır. Sıcaklığı 50 dereceye varabilen dünyanın en sessiz ve en sıcak çölü olan Danakil Çölü topraklarının içinden çıkan zehirli gazlar, insanlar için hayati tehlike oluşturabilmektedir. Volkanik özelliği taşıyan toprak ve 50 dereceye yakın sıcaklıkta ortaya çıkan karbondioksitin yaşamı tehdit ettiği düşünülüyor. Volkanik patlamaların devam etmesi, havaya salınmış sülfür ve sıcaklık; bu çölü gezmek açısından pek cazip olmayabilir. Ancak, bu olumsuzluklara rağmen sergilediği güzel manzara baştan çıkartıcı olabilir. Öte yandan Etyopya’daki Afar halkı buradan tuzu kervanıyla taşımaya devam ediyor. Bölgede bulunan Erta Ale yanardağını görmek genellikle istenen bir şey. 600 metredeki aktif yanardağ, en büyük lav kraterine sahipken, etrafında ise kükürtlü kaplıcalar bulunmaktadır. Sülfat, demir oksit ve tuz birikimleri enfes bir renk şöleni sunmaktadır. Afar halkı ise tam da bu noktadan tuz çıkarıp develerle taşırlar. 
 

Saklı Plaj

Dışarıdan bakıldığı zaman kesinlikle anlaşılamayan, adı gibi gerçekten saklı olan Saklı Plaj ve oraya ulaşmak için giden ziyaretçiler, kayaların altındaki 25 metrelik kısa su altı tünelinden yüzerek geçmek zorundalar. Plaj olarak ortaya çıkmasından çok önce, Saklı Plaj 1900’lerin başında askeri alanda yapılacak testler için bir üs bölgesi şeklinde değerlendirmiş, silahlar ve toplar burada denenmiştir. Binlerce yıl önce su altı yanardağı patlamaları sonucu oluşan topoğrafya ya sahip Marieta Adaları’nda 103 canlı türünün varlığı da tespit edilmiştir. Uzmanlara göre savunma silahlarıyla tahrip olmasaydı, plajın tür çeşitliliği ve zenginliğinin daha çok olabileceği varsayılıyor. 2005 yılında milli park ilan edilen alanda, yukarıdan yeşillikler arasındaki boşluğa bakıldığında görülemeyen plajın beyaz kumları, sonrasında çok şaşkınlığa sebep olmaktadır. Plajın çevresindeki volkanik oluşumları görmek ve sahile ulaşmak için tekne turları yapılmaktadır.
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.