Arama yapın

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller
Sinan Daşpınar
Dünyada çok fazla dil bulunmaktadır ama bazıları var ki dünyada en çok konuşulan diller arasındadır. Miniyol dünyada en çok konuşulan dilleri yazdı.
İçerik Başlıkları
    • Dil Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
    • Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok konuşulan dil hangisidir, dünyada en çok konuşulan 5 dil, dünyada en çok konuşulan diller, 2021’de dünyada en çok konuşulan diller gibi sorularınızın cevaplarını Miniyol blog sizler için yazdı. Gelin bloğumuza birlikte göz atalım.

 

Dil Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Dil sosyal hayatın kaçınılmaz parçalarından biridir. Diğer insanlarla olan iletişimimizde en büyük araçlarımızdan olan dil, aynı zamanda bizi, yani insanları, bir tür olarak diğer canlılardan ayıran en büyük ve en önemli özelliktir.  Yine günlük hayatta en önemli araçlarımızdan biri, kullandığımız dillerdir. Peki, diller nasıl oluşmuştur?
 
Dillerin oluşumuna baktığımızda, bunların nasıl meydana geldiğine ilişkin birden fazla fikir ortaya atılmıştır. Bu teorilerden bazılarını inceleyecek olursak: 
1.Tanrısal Teori: Bu teori, insanlığın tek ata üzerinden yayıldığını, bu atanın yaratıldığını ve yaratıldığı anda konuşma yetisine sahip olduğu, farklı dillerin bu atanın konuştuğu dil üzerinden evirildiğini öne sürer.
2. Yansıma Teorisi: Dilbilgisinde “yansıma sesler” dediğimiz, insanların doğayı taklit etmek için bulmuş olduğu seslerin, dilin kökenini oluşturduğunu süren bu teori, dilin bunlar üzerine inşa edildiğini belirtir. Bu teori soyut kelimelerin nasıl oluştuğunu açıklamada biraz zayıf kalmaktadır.
3. Ünlemler Teorisi: Yine ilk insanların, etraflarındaki olay ve durumlara vermiş oldukları sesli tepkilerin, dilin temellerini oluşturduğunu iddia eden bir teoridir.
4. Birlikte İş Teorisi: Farklı toplumlardan ve coğrafi konumlardan gelen insanların, beraber iş yapabilmek için iletişim kurabilmeleri gerektiğinden, ortaklaşa çabalarla dilleri beraber ürettiklerini ifade eden teoridir. 
 
Günümüzde dünya üzerinde konuşulduğu tahmin edilen 10.000 civarı dil, UNESCO tarafından teyit edilmiştir. Ancak bu dillerin çoğu çok küçük gruplar tarafından konuşulmaktadır, öyle ki sadece 2 kişinin konuştuğu diller bile mevcuttur. Yine bu dillerden 46’sını sadece 1 kişi konuşmaktadır. En çok farklı dilin konuşulduğu bölgelerden biri olan Afrika’da bir milyondan fazla kişinin konuştuğu dil sayısı 30’dan fazla değildir.
 
Dünya nüfusunun yarısı, bu 10.000 dilden oluşan yelpazenin yalnızca 15’ini kullanmaktadır. Dünyadaki en çok konuşulan diller arasında üçüncü sırada Hintçe, ikinci sırada Mandarin Çincesi ve birinci sırada ise İngilizce bulunmaktadır.
 
Bazı görüşlere göre Çince yekpare bir dil değil, bir diller bütünüdür, zira birbirinden apayrı birçok dili barındırmaktadır. Bunlar arasında en yaygın konuşulan ve en popüler olanı Mandarin Lehçesidir. 20. Yüzyılda oluşturulmuş yazı dili, Mandarini esas alarak yapılmıştır ve tüm bölgelerde/lehçelerde ortaktır.
 
en-cok-konusulan-diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

En çok konuşulan diller arasında olan İngilizce, verilere göre dünya üzerinde yaklaşık 1,132 milyon insan tarafından anadil olarak konuşulmaktadır. Onu takip eden Mandarin Çincesi 1,117 milyon, Hintçe ise 615 milyon tarafından konuşulmaktadır.  Dördüncü sırada İspanyolca bulunmaktadır. İspanyolca yaklaşık 534 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.
İspanyolcanın ardından liste Fransızca, Arapça, Bengalce, Rusça, Portekizce ve Endonezya Dili olarak devam etmektedir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.