Arama yapın

Dünya Engelliler Haftası: Engelleri Aşarak İlham Verenler

Dünya Engelliler Haftası: Engelleri Aşarak İlham Verenler
Sinan Daşpınar
Albert Einstein, Beethoven, Frida Kahlo, Aşık Veysel ve Stephen Hawking gibi ünlü kişilerin ilham veren başarı hikayeleri tüm detayları ile Miniyol’da!
İçerik Başlıkları
    • Otizmli Olan Bilim İnsanı Albert Einstein
    • Kulakları Duymayan Müzisyen Beethoven
    • Çocuk Felci Olan Ressam Frida Kahlo
    • Gözleri Görmeyen Halk Şairi Aşık Veysel
    • Kas Hastası Olan Bilim İnsanı Stephen Hawking
Engelliler Haftası her yıl mayıs ayının ikinci haftasında Birleşmiş Milletler üyesi olan 156 ülkede aynı tarihte kutlanmaktadır. 10 ve 16 Mayıs tarihleri arasında engelli insanların toplum içinde yaşadıkları sorunlar ile ilgili pozitif farkındalık oluşturulur. Engellilerin istekleri, talepleri ve beklentileri dikkate alınarak problemlere çözümler üretilir. 

Otizmli Olan Bilim İnsanı Albert Einstein


Engelliler Haftası denildiği zaman otizmli olan bilim insanı Albert Einstein başarı hikayesi ile ilham vermektedir. Kuantum fiziği çalışmaları, izafiyet teorisi keşfi ve Nobel Ödülü ile Albert Einstein tarihe adını yazdırmıştır.
 

Kulakları Duymayan Müzisyen Beethoven


Engelliler Haftası denildiği zaman kulakları duymayan müzisyen Beethoven başarı hikayesi ile ilham vermektedir. Klasik müzik alanında yaptığı çalışmaları ve Fidelio eseri ile Beethoven tarihe adını yazdırmıştır.
 

Çocuk Felci Olan Ressam Frida Kahlo


Engelliler Haftası denildiği zaman çocuk felci olan ressam Frida Kahlo başarı hikayesi ile ilham vermektedir. Modern sanat alanında yaptığı çalışmaları ve otoportreleri ile Frida Kahlo tarihe adını yazdırmıştır.
 

Gözleri Görmeyen Halk Şairi Aşık Veysel


Engelliler Haftası denildiği zaman gözleri görmeyen halk şairi Aşık Veysel başarı hikayesi ile ilham vermektedir. Halk Edebiyatı alanında yaptığı çalışmaları ve türküleri ile Aşık Veysel tarihe adını yazdırmıştır.
 

Kas Hastası Olan Bilim İnsanı Stephen Hawking


Engelliler Haftası denildiği zaman kas hastası olan bilim insanı Stephen Hawking başarı hikayesi ile ilham vermektedir. Evren hakkında yaptığı çalışmaları ve araştırmaları ile Stephen Hawking tarihe adını yazdırmıştır.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.