Arama yapın

Coronavirüs Testi Nedir?

Coronavirüs Testi Nedir?
Sinan Daşpınar
Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan coronavirüs hakkında bilgi almak, tedavisinin nasıl olduğunu öğrenmek için yazımıza göz atın!
İçerik Başlıkları
  • Coronavirüs Testi Nedir?
  • Coronavirüs Testi
  • Coronavirüs Tedavisi
  • Coronavirüsten Korunmanın Yolları
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Coronavirüs Testi Nedir?

Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alarak ilerlemeye devam ediyor. Peki, coronavirüs hakkında bilgi almak isterseniz ya da coronavirüs testi nedir coronavirüs tedavisi nasıl yapılmaktadır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.
Coronavirüs

Çin’in Wuhan kentinde, 2019 yılının aralık ayında görülen coronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan ve insandan insana geçebilen, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olan bulaşıcı bir virüstür. Hayatımızı bu denli etkileyen coronavirüs hakkında insanlar birçok şeyi merak etmektedir.  Coronavirüs hakkında ilk sorulan soru coronavirüs testi ile ilgili olmaktadır.

Coronavirüs Testi


PCR’ın açılımı olan Polimeraz Zincir Reaksiyonu, moleküler kopyalama yöntemine verilen addır. Alınan örnekteki DNA’nın analize dayanan bu yöntem, viral ve bazı bakteriyel enfeksiyonların tespitinde kullanılmaktadır. Alınan örnekler virüse ait genetik materyallerin tespiti için kullanılır. Coronavirüs testi ise kişilerin boğaz ve burunlarından uzun bir çubuk ile sürüntü alınarak yapılmaktadır. Alınan bu sürüntü örnekler, analiz edilmek üzere laboratuvara gönderilir. Bu test ile test yaptıran kişinin RNA örneğinde Coronavirüs RNA’sı olup olmadığının analizi yapılmaktadır. Eğer Coronavirüs RNA’sı pozitif ise kişiye Coronavirüs tedavisi uygulanmaya başlanır. Bu aşamadan sonra ekipler sizlere ulaşır ve gerekli bilgi ve ilaçları size ulaştırır.

Coronavirüs Tedavisi


Coronavirüs tedavisi sürecinde ilk olarak destekleyici bakım yapılmaktadır. Destekleyici bakım, semptomları hafifletmeyi amaçlar. Bakım için genellikle ağrı kesiciler, öksürük şurubu veya ilaç, dinlenme, bol miktarda sıvı alımı önerilmektedir. Bununla birlikte Coronavirüs tedavisinde en önemli şey yine kişinin kendisidir. Hastalanan kişi istirahat etmeli, virüsün olumsuz seyrine karşı direnç oluşturmaya çalışmalıdır. Virüs hafif seyirde ilerliyor veya hastalığı hafif atlatıyorsanız size evde tedavi uygulanabiliyorken, enfeksiyonu daha ağır geçiren hastalar gözetim altına alınmalıdır. Evde tedavi sürecinde diğer aile üyelerine temas etmemeli ve kendinizi izole etmelisiniz ortak kullanım alanlar içinde eğer mümkünse diğer aile üyelerinin kullanmadığını kullanmalısınız.
 
korona-testi

Coronavirüsten Korunmanın Yolları 


• Toplu olan alanlarda sosyal mesafe kuralına dikkat edilmeli, kişiler ile temastan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Etrafınızdaki kişiler taşıyıcı olabilir ve taşıyıcı olduklarının farkında olmayabilir. Bu yüzden kişilere 2 metreden fazla yaklaşmamalısınız.
• Ellerimizi düzenli olarak yıkamalı (20 saniye bol köpükle) ya da alkol bazlı bir dezenfektan yardımıyla dezenfekte etmeliyiz. 
• Coronavirüsten korunmanın yolları arasında maske takmak önemli bir yerdedir. Halka açık yerlerde özellikle kalabalık alanlarda ağız ve burnunuzu maske ile kapatmalısınız. Cerrahi maskeler günlük kullanımlar için uygundur. 
• Günlük olarak çok sık kullandığımız cep telefonlarını, kapı kollarını, elektrik düğmelerini, kumanda ve tezgahlar gibi yüzeyleri her gün temizlemeli ve dezenfekte etmeliyiz.
• Ellerinizi gözlerinize, ağzınıza, burnunuza götürmemeye özen göstermelisiniz.
• Öksürürken, hapşırırken ağız ve burnunuzu bir mendil yardımıyla kapatmalı veya dirseğinizin iç kısmı ile kapatınız.
• Kendinizi halsiz, hasta hissediyorsanız dışarı çıkmamalı, toplu taşıma araçlarını kullanmamalı, okula ve işe gitmemelisiniz.
• Evde kalmaya özen göstermeli ve tüm bu önlemleri alarak hastalıktan korunabilirsiniz.

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?


Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Araç Kiralamada Neden Miniyol?


Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.