Arama yapın

Bir Efsane Sona Eriyor: İnternet Explorer

Bir Efsane Sona Eriyor: İnternet Explorer
Sinan Daşpınar
Aslında çoğu zaman yanlışlıkla açtığımız için bize sinir krizleri geçirten bir tarayıcıdır İnternet Explorer. Fakat mazisi çok uzundur.
İçerik Başlıkları
    • İnternet Explorer Kronolojisi
    • Microsoft Edge Hakkında
    • İnternetten Araç Kiralama
Aslında çoğu zaman yanlışlıkla açtığımız için bize sinir krizleri geçirten bir tarayıcıdır İnternet Explorer. Fakat mazisi çok uzundur. Tarihler 16 Ağustos 1995 yılını gösterdiğinde Microsoft tarafından dünya internet tarihine geçecek bir tarayıcı olarak hizmete girdi. 1995 Dünya Çapında Ağ olarak nitelendirilen İngilizce olarak World Wide Web hepimizin bildiği kısaltılışı www ile bilinirliğini arttırmış ve bu ağ taramasını yapan tarayıcılar geliştirilmeye başlanmıştı. 1995 yılında Netscape, Mosaic ve Lynx gibi tarayıcılar birbirleri ile yarışıyorlardı. Microsoft daha sonra Netscape’in bu konuda başarılı olduğunu görünce rakip olarak yeni bir tarayıcı geliştirmeye karar verdi. 1995 yılında başlayan tarayıcı savaşlarına Microsoft şirketi İnternet Explorer (IE) 1.0 ile giriş yaptı. Tarayıcı Windows 95’in bir bileşeni olarak piyasaya sürüldü.
İnternet Explorer 2002 yılına gelindiğinde en büyük rakibi Netscape’yi devre dışı bıraktı ve %98’lik Pazar payına ulaşmayı başardı. İnternet Explorer sektörde tekel oldu ve bu tekellikten dolayı Microsoft geliştirmelere önem vermedi. İnternet Explorer birçok gelişimden geri kaldı ve istenilen performansı kullanıcılarına sunamadı.
internet explorer
1998 yılında tarayıcı savaşlarının ikincisinde Netscape geliştirici yazılımlarını açtı ve Mozilla olarak yeniden adlandırdı. Mozilla 2013 yılına kadar kendini gelişirdi ve birçok özellik kazandı. Mozilla Firefox; Windows, Linux, Windows, MAC OS gibi işletim sistemlerinde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Konqueror, Safari, Opera gibi alternatif tarayıcılarında çıkması ile Internet Explorer’a olan talep oldukça düşmeye başladı.
2008 yılında ise Google yeni tarayıcısı Google Chrome markasını oluşturdu ve tarayıcı savaşlarında ön plana çıktı.
Internet Explorer kendi farklılıklarını ortaya koymaya çalışan ve standartların dışında olmaya çalışan bir tarayıcı olmasından dolayı çok tercih edilmedi. Standartların altında kalan Internet Explorer ne kadar dirense de artık tarihin tozlu raflarına kaldırılacağı günü bekliyor.
Internet Explorer 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren tamamen tarihe karışacak. Internet Explorer’in yerini yeni bir tarayıcı olan Microsoft Edge aldı.

İnternet Explorer Kronolojisi

16 Ağustos 1995 - Internet Explorer 1 sürümü piyasaya çıktı.
22 Kasım 1995 – Internet Explorer 2 Windows işletim sistemi için piyasaya çıktı. MAC OS için Nisan 1996’da piyasaya sunuldu.
3 Ağustos 1996 – 3 Ağustos 1996’da Windows işletim için piyasaya sürüldü. MAC OS için 8 Ocak 1997’de piyasaya sunuldu.
Ekim 1997 – Internet Explorer 4 piyasaya sunuldu.
18 Mart 1999 – Internet Explorer 5 piyasaya sunuldu.
27 Ağustos 2001 – Internet Explorer 6 piyasaya sunuldu.
2006 – Internet Explorer 7 piyasaya sunuldu. Internet Explorer yoluna artık Windows Internet Explorer olarak devam ettiği bir döneme girdi.
2009 – Internet Explorer 8 piyasaya sunuldu.
2009- Internet Explorer 9 piyasaya sunuldu.
26 Ekim 2012 – Internet Explorer 10 piyasaya sunuldu.
17 Ekim 2013 – Internet Explorer 11 piyasaya sunuldu.
15 Haziran 2022 – Internet Explorer 11 ile birlikte Internet Explorer tamamen tarihe karışacak.

Microsoft Edge Hakkında

Microsoft tarafından geliştirilen ve Internet Explorer’in yerini alan internet tarayıcısıdır. Windows 10, Windows 11, Windows 10 Mobile ve Xbox One’da kullanılmaktadır.
Microsoft Edge tamamen Internet Explorer’dan bağımsız olarak geliştirilen bir internet tarayıcısıdır. Birçok tarayıcı ile karşılaştırmalarda iyi sonuçlar aldığı söylenmektedir. Tabi kullanım alışkanlıklarını değiştirip Microsoft Edge kullanır mıyız? Orası tamamen tercih meselesi olmuş durumda. Internet Explorer’dan kalan kötü kalıntıları silmeye çalışan Microsoft şirketi bunu başaracak mı? Bu soruların cevaplarını ilerleyen zamanlarda hepimiz göreceğiz. Ama bu sefer Microsoft şirketi işi sıkı tutuyor gibi.

İnternetten Araç Kiralama

Gelenekselleşmiş yöntemlerden sıyrılıp yeni araç kiralama deneyimi yaşamak isteyenler için harika bir önerimiz var, Miniyol. Hangi tarayıcıyı kullandığınızın bir önemi yok. İstediğiniz tarayıcıdan miniyol.com yazarak anında araç kiralama yapabilirsiniz. Dilerseniz Miniyol telefon uygulamasını indirerek, dilerseniz tarayıcıdan size kalmış hangisini isterseniz hemen oto kiralama yapın. Aracınızı alın, dilediğiniz yere gidin. Miniyol’un anında araç listeleme özelliği sayesinde size uygun aracı hemen bulabilirsiniz. Miniyol’un araç listeleme hızı internet tarayıcılarına örnek olacak hızda J

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.