Arama yapın

Bilmeniz Gereken En Yüksek 10 Bina

Bilmeniz Gereken En Yüksek 10 Bina
Sinan Daşpınar
Dünyada birçok gökdelen bulunsa da bunlardan bazıları yüksekliği ile tanınmaktadır. Miniyol dünyanın en yüksek binaları listesini sizler için hazırladı.
İçerik Başlıkları
  • Şanghay Kulesi
  • Burj Khalifa
  • Ping An Uluslararası Finans Merkezi
  • Lott World Tower
  • Dünya Ticaret Merkezi
  • Taipei Finans Merkezi
  • Makkah Royal Clock Tower Hotel
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Uluslararası Ticaret Merkezi

Uluslararası Ticaret Merkezi 108 katlı ile Asya’nın üçüncü en yüksek binasıdır. Dünyada birkaç yerde bulunan diğer gökdelenler arasında dördüncü sırada yer alır. Hong Kong’un en yüksek binası olan merkez, yükseklik bakımındansa dünyada 12. sırada yer almaktadır. 
Uluslararası Ticaret Merkezi, Hong Kong West Kowloon’da yer almaktadır ve yüksekliği 484 metredir. Etkileyici yüksekliği ve gökyüzüne doğru uzanmış hissi veren metalik görüntüsüyle yükseklik sevenlere ayrı bir haz verecektir. Binadan Hong Kong’un manzarası kuş bakışı eşsiz bir deneyim sunacaktır.

Şanghay Kulesi

Çinin Şanghay şehrindeki Şanghay Kulesi dünyanın en yüksek gözetleme kulesi olmasının yanında en hızlı asansörüne sahiptir. 602 metre uzunluğundaki bina 127 kattan oluşmaktadır. Şanghay Kulesi, dünyanın en yüksek ikinci binası olmakta ve 2016 yılında Amerikan Mimarlık ödülü almıştır. Dünyanın en yeşil gökdeleni unvanını da alan Şanghay Kulesi, yatay park yerine dikey park anlayışıyla yapılmış ve 21 adet yenilikçi gökyüzü bahçesiyle diğer gökdelenlerden ayrılıyor. Şanghay Kulesi dokuz silindirik binanın üst üste oturtulmasından oluşmaktadır. Bahçeler, kafeler, perakende alanında ayrı kısmı bulunan bina dokuz bölgeye sahiptir. Yapının dış cephesinde şeffaf cam kullanıldığı için bu ayrı dokuz bölge dışarıdan asla görülmez. Dubai’de yapılan Burj Khalifa binası dünyanın en yüksek binası unvanını elinde tutmasına rağmen Şanghay Kulesi ondan daha yüksektir. Binayı gezmek bir şehri gezmek kadar eğlenceli ve keyifli zaman geçirecek kadar uzundur.
 
burj-khalifa

Burj Khalifa

Burç Khalifa diye adlandırdığımız binanın bir önceki adı Burj Dubai’dir. Dünyanın en uzun gökdeleni unvanını halen elinde tutmaktadır. Akşamları Burj Khalife’nin havuzunda yapılan ve yarım saatte bir tekrarlanan su, ışık ve müzik gösterisi izlenmeye değerdir. İsteyen havuzda kayık kiralayabilir isteyen akvaryumda ücretini ödemek karşılığıyla köpek balıklarıyla da yüzebilir. Burj Khalifa 828 metre yükseklikte ve 160 katına çıkabilirsiniz. Binanın cephesinin üçgen ve köşesiz yapılmasının mantığıysa rüzgarları kesmektir.
 

Ping An Uluslararası Finans Merkezi

Çin’in silikon vadisi olarak bilinen Shenzhen’de bulunan gökdelen, dünyanın en yüksek dördüncü binası olarak kabul edilse de Çin’in en yüksek ikinci binası durumundadır. Uçuş güvenliği irtifası ve uçaklara tehlike oluşturduğu gerekçesiyle binanın yapımı proje kapsamında 60 metre kısaltılmıştır. İsmini dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden birinden Ping An Sigorta’dan almaktadır. Binanın sahibi aynı zamanda bu şirkettir ve binada çalışma ofisleri, otel ve lüks alışveriş merkezi bulunmaktadır.
 

Lott World Tower

Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan gökdelen dünyanın beşinci gökdelenidir. Lott World Tower 555.7 metre yüksekliğinde ve 123 katlı olup 2017 yılında yapımı bitmiştir. Lott World Tower, bina aynı zamanda OECD’nin de en yüksek binasıdır. World Tower gözlem evinden, gece manzarası görülmeye değerdir. Şeffaf bir zeminden oluşan izleme platformunda yürümek, sanki aşağıya düşecekmiş hissi verse de manzaraya dalınca her şey olağanüstü oluverir. Alışveriş mekanları, otel veya gölde dolaşmak yapılacak etkinlikten bir kaçıdır. Binanın girişinde yapılan fotoğraf çekiminden istediğinizi ücret karşılığında alabilirsiniz.
 

Dünya Ticaret Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Dünya Ticaret Merkezi, New York şehri Manhattan semtinde bulunmaktadır.  Dünyanın ikiz kuleleri yapımına 1960 yılında başlanmıştır.11 Eylül 2001’de terör saldırısında yıkılan binanın kuleleri farklı zamanlarda tekrar inşaata alınmış ve bir kısmı kullanıma açılmıştır. Diğer bir kısmının yapımının ise 2024’te bitmesi planlanmıştır. Dünyanın en kapsamlı merkezi olan kulelerde yaklaşık 100 ulusal ve uluslararası fuar yapılmaktadır. Dünya Ticaret Merkezi, 11 adet fuar salonu dışında 17’şer kattan üç ayrı plazadan oluşan iş merkezine sahiptir. 1250 yataklı bir de otel binada yer almaktadır.
 

Taipei Finans Merkezi

Gerçek adı Taipei Finans Merkezi olan binanın Dubai’de yapılan Burç Khalifa’den önce dünyanın en yüksek binası unvanına sahipti. Tayvan Taipe şehri Xinyi (Hsinyi) semtindeki Taipei Finans Merkezi, Tayvan geleneksel mimarisine göre tasarlanıp yapılmıştır. 101 katlı olan binaya verilen diğer bir ad ise yüksekliğinden dolayı 101 Taipei adıdır. Binanın 91. katında yer alan terasına çıkıldığında Taipei manzarası sizi mest edecektir.
 

Makkah Royal Clock Tower Hotel

Türkçe adıyla Mekke Saat Kulesi, Dubai’deki Burç Khalifa’dan yalnızca 11 metre kısadır. Bu özelliğiyle dünyanın ikinci binası olma özelliğini koruyor. Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunan Kabe’nin yanındadır. Müslümanların hac farzını yerine getirmek için gittiği Kabe’nin nüfusu neredeyse on bini bulmaktadır. Makkah Royal Clock Tower Hotel, Kabe’nin yoğunluğunu karşılamak için yapılmıştır. Makkah Royal Clock Tower Hotel’in üzerine inşa edilen ve adını otele veren saatin çapı 43 cm’dir. Saat, dünyanın en büyük saati olma unvanına sahip kılıyor. 12.000 ton civarında kullanılan çelik konstrüksiyon meşhur  Eyfel Kulesi’nden daha ağırdır. Saatin dünyada bir ilk olabilecek birçok özelliği var; yüzeyini  kaplayan mozaikler Venedik’ten, akrep ve yelkovanı Dubai’den, mekanizması Almanya’da Perrot ailesi tarafından, ışıklandırma sistemi bir milyondan fazla LED ışık tüpünün yapıldığı Avusturya’dan ,özel hoparlörler  Amerika’dan, rasathane ve özel teleskop Almanya’dan   getirtilmiştir. Saatin görülme uzaklığı sekiz km’ye kadar çıkarılmış, okunacak ezanın duyulması özel hoparlörler sayesinde yedi kilometreden duyulacak şekilde tasarlanmıştır. Dünyanın en yüksek binaları içinde bulunan saatin kulesinde çok büyük bir astronomi müzesinin de inşa edildiği edinilen bilgiler arasında.
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.