Arama yapın

Akıllı Otoyol Çeşitleri

Akıllı Otoyol Çeşitleri
Sinan Daşpınar
Türkiye’de bolca bulunan virajlı ve uzun yollardan yavaş yavaş akıllı sistemlere geçiş başlıyor. Miniyol bu yazısında akıllı otoyollar hakkında bilgilendirici bir metin yazdı.
İçerik Başlıkları
    • Akıllı Otoyol Nedir?
    • Akıllı Otoyol Özellikleri

Otoyollar şehirler arası yolculukları kısaltmak için kullanılan geniş ve çoğunlukla çok şeritli yollardır. Bu otoyollardan bazıları akıllı otoyol denilen bir sisteme bağlıdır. Bu sistemde güneş ışığı kullanılarak betondaki boyaların ve lambaların güneş enerjisi ile çalışmaları da akıllı otoyol geçişi olarak sayılırken, bir de Türkiye’de yeni açılan Ankara – Niğde Akıllı Otoyolu gibi akıllı otoyollar vardır. Bu akıllı otobanlar fiber optik kablo ile altyapısı sağlanmış, trafik sensörler, olay algılama kameralar ve ulaşım saha yönetim ünitesi ile desteklenmiştir. Herhangi bir kaza, trafik ya da tehlike durumunda otoyolda duyuru da yapılacaktır. 

Akıllı Otoyol Nedir?

Ankara – Niğde Akıllı Otoyol sistemine göre 1,4 milyon metrelik fiber optik kablo altyapısı eklendi, yeni trafik ve hareket sensörleri de kullanıldı. Tek ana kontrol merkezde bu sağlanan sistemi kontrol ediyor ve gelişmeleri inceliyor olacaktır.  
 
akilli-otoyol-nedir

Akıllı Otoyol Özellikleri

 Türkiye’nin ilk akıllı otoyolu olan bu yol toplamda 330 km’dir. Bu uzunluğun 275’i otoyol iken 55 km’si 330 km uzunluğundadır.
Arası 4 saat olan Ankara-Niğde arası 2 saat 22 dakikaya kadar düştü ve başka kavşaklarda yine hizmete açılacaktır.
Ankara’yı Adana’ya, Mersin’e, Gaziantep’e, Hatay’a ve Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz bağlantı olacak yol sayesinde yıllık 128 milyon liralık bir tasarruf olacak. 
Yeni otoyol kontrol merkezi sayesinde 7 gün 24 saat izlenmektedir. 
Herhangi bir kaza, trafik ve diğer tehlikeli durumlarda sistem çalışıyor olacak.
Kameralarla görüntülenecek olan olumsuzluk, kontrol merkezi tarafından görülecek. Merkezde bulunan operatörlerde sürücülere iletilmesi üzere güzergahlardaki akıllı işaretlerle sürücülere sinyal yollanacak.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.