Arama yapın

8 Mart Kadınlar Günü Nedir? Neden 8 Mart

8 Mart Kadınlar Günü Nedir? Neden 8 Mart
Sinan Daşpınar
Her yıl 8 Mart Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Kadınlar Günü'nün tarihçesi ve Neden 8 Mart olduğunu sizler için yazdık.
İçerik Başlıkları
    • Neden 8 Mart?
    • Türkiye’de 8 Mart
    • Türk Tarihindeki Başarılı Kadınlar
 
Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış ve her 8 Mart’ta kutlanan uluslararası bir gündür. Dünya Kadınlar Günü’nün amacı kadın haklarını savunmaktadır.  
Günümüzde birçok ülkede 8 Mart Kadınlar Günü resmi tatildir.
İtalya'da La Festa della Donna olarak adlandırılan Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlara mimoza çiçeği hediye etme geleneği vardır. 
26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyalist Partisi delegeleri bir günün “Kadınlar Günü” olarak düzenlenmesi önerisinde bulunmuş ve bu öneri kabul edilmiştir. Öneri kabul edilmiş olsa da gün belirlenmemiştir. Tarih belirlenemediğinden Kadınlar Günü bahar aylarında kutlanıyordu. 
1921 yılında Rusya’nın Moskova şehrinde düzenlenen Uluslararası Komünist Kadınlar Konferansı'nda “Kadınlar Günü” isminin yerine “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” yapılmıştır. 
Dönemin politik durumlarından ve kadınlar arası sınıfsal ayrım oluşturacağından günün ismi tekrar “Kadınlar Günü” olarak değiştirilmiştir. Sınıfsal ayrımın ortadan kaldırılması ve sınırlı örgütlenmeden uzaklaşma düşüncesi sonucu 1945 yılında Uluslararası Demokratik Kadın Federasyonu kuruldu.

Neden 8 Mart?

Dünya Kadınlar Günü’nün 8 Mart olmasıyla ilgili farklı iddialar bulunmaktadır. Bu iddialardan birisi Rus Çarlığı’nın yıkılmasına yol açan 1917 Şubat Devrimi’nin 8 Mart günü düzenlenen kadın yürüyüşü ve grevlerinin başlamış olmasıdır. 
Kadınlar Günü’nün 8 Mart olmasıyla ilgili diğer iddia ise 8 Mart 1908 yılında ABD’nin New York kentinde çoğu sosyalist kadın işçinin sendikal haklarını ve oy haklarını istediği yürüyüş olduğu söylenmektedir. 
Diğer olay ise 8 Mart 1857 tarihinde ABD’de düzenlenen bu mitinglerde grev yapan kadınlara polisler saldırmış, işçiler fabrikaya kitlenmiştir. Bu süreçte fabrika yangın çıkmış polisin kurduğu barikatlar yüzünden kadın işçiler fabrikadan kaçamamıştır. Bunun sonucunda 120 kadın işçi hayatını kaybetmiştir. Cenaze törenine 100 bini aşkın kadın katılmıştır. 
Birleşmiş Millerler’e göre 8 Mart gününün seçilmesine kaynaklık eden olay olarak Rusya'da Çarlığa son veren 1917 Şubat Devrimi'nin Gregoryen takvime göre 8 Mart günü kadınların protesto eylemleri ve grevleri ile başlamış olduğu söylenmektedir. 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanmasını kabul etti.

Türkiye’de 8 Mart

Türkiye’de 8 Mart ilk olarak 1921 yılında kutlanmıştır. İki komünist kız kardeş Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova'nın girişimi ile gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra Kadınlar Günü’nün kutlanmasına izin verilmemiştir. 
1975 yılında "Birleşmiş Milletler Kadın On Yılı" ilan edildi. Türkiye de bu kapsamda yer aldığı için 1975 yılında Türkiye'de "Kadın Yılı Kongresi" yapıldı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün 1975 yılında kutlanmaya başlamasında İlerici Kadınlar Derneği’nin faaliyetleri de etkili olmuştur. 
12 Eylül Darbesi’den sonra dört yıl kutlama yapılmasına izin verilmedi.
1984’ten itibaren Kadınlar Günü kutlamalarına ülkemizde tekrar başlanmıştır. 

Türk Tarihindeki Başarılı Kadınlar

Sabiha Gökçen
Ülkemizin ilk kadın uçak pilotudur.
 
Prof. Dr. Türkan Akyol
Cumhuriyet tarihinin ilk kadın bakanıdır.
 
Gül Esin
Ülkemizin ilk kadın muhtarıdır.
 
Prof. Dr. Remziye Hisar
Ülkemizin ilk kadın kimyacısıdır.
 
Safiye Ali
Ülkemizin ilk kadın doktorudur.
 
Süreyya Ağaoğlu
Ülkemizin ilk avukatıdır.
 
Zehra Kosova Durmaz
Ülkemizin ilk kadın sendikacısıdır.
 
Filiz Dinçmen
Ülkemizin ilk kadın büyükelçisidir. 
 
Benal Arıman
Ülkemizde seçilme hakkını kullanan ilk kadındır, ilk kadın milletvekilidir. 
 
Sabiha Bengütaş
İlk kadın heykeltıraşımızdır.
 
Leman Bozkurt Altınçekiç
İlk Türk kadın jet pilotudur.
 
Feriha Sanerk
Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürüdür.
 
Semiha Berksoy
İlk Türk kadın opera sanatçısıdır.
 
Semiha Es 
İlk Türk kadın savaş muhabiri ve fotoğrafçıdır.
 
İclal Ersin
İlk Kadın Banka Müdürü.
 
Bedriye Tahir Gökmen
İlk Türk kadın pilot.
 
Azize Hanım
İlk kadın rallicidir.

 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.