Arama yapın

Pamukkale Travertenleri | Türkiye’nin Beyaz Cenneti

Pamukkale Travertenleri | Türkiye’nin Beyaz Cenneti
Ömer Keskinsoy
Göz alıcı güzelliği ile Türkiye'nin en ünlü turistik mekanlarından biri olan Pamukkale Travertenleri ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi Miniyol olarak sizler için hazırladık!
İçerik Başlıkları
  • Pamukkale Travertenleri Nerede?
  • Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir? Pamukkale Travertenleri Yol Tarifi
   • Denizli Pamukkale Travertenleri Arası Kaç Kilometredir?
   • İzmir Pamukkale Travertenleri Arası Kaç Kilometredir?
   • İstanbul Pamukkale Travertenleri Arası Kaç Kilometredir?
  • Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?
  • Pamukkale Travertenleri Özellikleri
  • Pamukkale Travertenleri Anlamı Nedir? Pamukkale İsmi Nereden Gelir?
  • Pamukkale Travertenleri Kayaç Türü
  • Pamukkale Travertenleri İle İlgili Bilgiler
   • Pamukkale Travertenlerinin Tarihi Oldukça Eskiye Dayanmaktadır
   • Pamukkale Travertenlerinin Şifalı Suları
  • Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti
  • Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri
  • Pamukkale Travertenleri Otelleri
  • Pamukkale’de Ne Yenir?
  • Pamukkale Travertenleri Çevresinde Gezilecek Yerler
   • Hierapolis Antik Kenti
    • Hierapolis Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Hierapolis Arkeoloji Müzesi
    • Hierapolis Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Hierapolis Tiyatrosu
   • Antik Havuz
    • Antik Havuz Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Ağlayan Kaya
   • Kaklık Mağarası
    • Kaklık Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
   • Denizli Araç Kiralama
Pamukkale Travertenleri, Türkiye’nin en özel ve güzel yerlerinden biridir. Şifalı kaplıcaları ile de ünlü olan bu beyaz cennet, yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Türkiye’nin en popüler turistik yerlerinden biri olan Pamukkale Travertenleri, çevresinde bulunan Hierapolis Antik Kenti ile beraber UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır.
Araç kiralamanın yeni yolu Miniyol olarak sizler için hazırladığımız Pamukkale Travertenleri rehberimizde “Pamukkale Travertenleri nerede?”, “Pamukkale Travertenlerinin özellikleri nelerdir?” ve “Pamukkale Travertenleri çevresinde gezilecek yerler nerelerdir?” gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.
pamukkale

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Bu doğa harikası oluşumu merak edenlerin şüphesiz aklına ilk gelen soru “Pamukkale Travertenleri nerede?” oluyor. Pamukkale Travertenleri, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Denizli iline bağlı Pamukkale ilçesinde yer alır. Denizli şehir merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıktadır. Menderes vadisinde yer alan Pamukkale, ulaşım olarak oldukça kolay bir yerdedir.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir? Pamukkale Travertenleri Yol Tarifi

Pamukkale Travertenlerine gitmek için Ege Bölgesi’nin güneydoğusuna doğru hareket etmeniz gerekmektedir. Akdeniz Bölgesi ile komşu olan Pamukkale Travertenleri’ne kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Pamukkale Travertenlerine ulaşım için otobüs, şahsi araba, araç kiralama gibi birçok alternatif bulunmaktadır. Miniyol aracılığıyla birçok farklı lokasyondan araç kiralama işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Denizli Pamukkale Travertenleri Arası Kaç Kilometredir?

Denizli şehir merkezi ile Pamukkale Travertenleri arası yaklaşık olarak 21kilometredir. Şehir merkezi ile arasında çok kısa bir mesafe olması sebebiyle de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasına girmiştir. Ortalama 25 dakika gibi bir sürede araç kiralama işlemi yaparak Pamukkale Travertenlerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Pamukkale Travertenleri Arası Kaç Kilometredir?

İzmir ile Pamukkale Travertenleri arası yaklaşık olarak 230 kilometredir. Araç kiralama işlemi yaparak D585 karayolu üzerinden ortalama 3 saat 10 dakika gibi bir sürede Pamukkale Travertenlerine varabilirsiniz.

İstanbul Pamukkale Travertenleri Arası Kaç Kilometredir?

İstanbul ile Pamukkale Travertenleri arası yaklaşık olarak 580 kilometredir. O5 İzmir Otoyolu üzerinden ortalama 6 saat 15 dakikada İstanbul’dan Pamukkale Travertenlerine varabilirsiniz. Ulaşımınızı daha rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için araç kiralama işlemi yapabilirsiniz.
İstanbul İzmir Otoyolu geçiş ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.
pamukkale travertenleri giriş ücreti

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale Travertenlerinin harika görünümüne şahit olanlar kendilerine “Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur?” diye sormadan edemezler. Bu sorunun bilimsel olarak açıklaması kulağa biraz karmaşık gelebilir. Fakat Pamukkale Travertenlerinin oluşumunun sıralaması bilimsel olarak şu şekildedir:
 1. Kalsiyum karbonatla aşırı doygun su yüzeye ulaştığında, karbon dioksit gazdan arındırılır ve kalsiyum karbonat çökelir.
 2. Sudaki karbondioksit, havadaki karbondioksiti dengeleyene kadar biriktirme devam eder.
 3. Kalsiyum karbonat, su tarafından yumuşak bir jöle olarak biriktirilir ve sonunda sertleşerek traverten haline gelir.

Pamukkale Travertenleri Özellikleri

Pamukkale Travertenlerinin başlıca özellikleri şunlardır:
 1. Pamukkale Travertenlerinin olduğu bölgede 17 tane kaplıca bulunmaktadır.
 2. Pamukkale Travertenleri sık sık deprem oluşturan bir fay hattı üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple yeryüzünde depremlerin oluşturduğu çatlaklar, termal suların yüzeye ulaşmasını sağlayarak kaplıcaları oluşturmaktadır.
 3. Pamukkale Travertenlerinde bulunan suyun sıcaklığı 35 ile 100 derece arası değişiklik göstermektedir.
 4. Pamukkale Travertenlerinde bulunan katmanların uzunluğu 60 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Pamukkale Travertenleri Anlamı Nedir? Pamukkale İsmi Nereden Gelir?

Pamukkale Travertenleri ülkemizde bulunan en harika karstik oluşumlardan biridir. Bembeyaz renkleriyle pamuğu anımsatması sebebiyle Pamukkale ismini almıştır.

Pamukkale Travertenleri Kayaç Türü

Pamukkale travertenlerinin bu harika görünümüne neyin sebep olduğunu merak edenlerin aklına geldiği ilk soru “Pamukkale Travertenleri kayaç türü nedir?” olmaktadır. Pamukkale Travertenleri, kimyasal tortul kayaçlar adı verilen kayaçlardan oluşmuştur. Tortul kayaçlar katmanlı birikim veya çökelti sonucu oluşan kayaçlardır. İçerisinde fosiller bulunabilir ve kaynaklarını magmadan almaktadırlar.

Pamukkale Travertenleri İle İlgili Bilgiler

pamukkale travertenleri nerede

Harika Pamukkale Travertenleri manzaralarını yakalamak için ziyaret etmeniz tavsiye ettiğimiz zaman dilimi güneşin tepede olduğu zamanlardır. Güneş Pamukkale'nin arkasından doğduğu için, güneş ışığı havuzlara vurarak muhteşem renkleri ve yansımaları elde edebilmenizi sağlar. Bunun dışında Pamukkale Travertenleri havuzları doğrudan batı yönüne baktığı için gün batımında harika manzaralar ortaya çıkmaktadır.
Pamukkale Travertenleri şüphesiz Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Buna karşın bu ziyaretlerin çok büyük bir bölümü İzmir, Fethiye, Antalya, Bodrum gibi çevrede bulunan tatil yerlerinden yapılan günübirlik gezilerdir.

Pamukkale Travertenlerinin Tarihi Oldukça Eskiye Dayanmaktadır

Pamukkale Travertenlerinin oluşumu yüz binlerce yıldır sürmektedir. Bu sebeple Pamukkale Travertenleri, Antik Yunan döneminde bile oldukça popüler bir turistik bölgeydi. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın bile Pamukkale Travertenlerinde bulunan özel termal havuzu kullandığı bilinmektedir. Kleopatra ve diğer özel kişilerin kullandığı termal havuz Pamukkale Travertenlerinde bulunan bir tapınağın içerisindeydi. Zaman içerisinde yaşanan depremler sonucu yıkılan bu tapınağın kalıntıları bugün hala Pamukkale Travertenlerindeki havuzun içerisinde bulunmaktadır. Kleopatra’nın havuzunu kullanmak için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir.

Pamukkale Travertenlerinin Şifalı Suları

Pamukkale Travertenleri sadece büyüleyici görünümlere sahip değildir. Ayrıca 35 ile 100 derece arası değişen sıcaklıktaki sularının oldukça şifalı olduğu bilinmektedir. Buradaki termal suların özellikle kalp damar sertliğine iyi geldiği biliniyor. Bunun dışında Pamukkale Travertenleri sularının romatizma, cilt, göz, sinir ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 150 TL’dir. Yerli ve yabancı turistler bu ücreti ödemeleri halinde Pamukkale Travertenlerini ziyaret edebilir. Ancak Müzekart sahiplerinin ücretsiz bir şekilde Pamukkale Travertenlerini ziyaret edebildiğini de söylemek gerekir. Müzekart çıkarmak içi Miniyol araç kiralama firmasının Müze kart nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri

Pamukkale Travertenlerini haftanın her günü 08.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
pamukkale travertenleri otel

Pamukkale Travertenleri Otelleri

Çoğu insan Denizli'de kalmayı ve Pamukkale'ye otobüsle gitmeyi tercih ederken, Pamukkale Travertenlerine yakın bir otelde kalmanın daha iyi olabileceğini tavsiye ediyoruz. Pamukkale ilçesinde travertenlere yakın bazı oteller şunlardır:
 1. Sinter Terasse Hotel
 2. Shah Sultan Öztürk Hotel
 3. Özbay Hotel
 4. Spa Hotel Colossae Thermal
 5. Richmond Pamukkale Thermal

Pamukkale’de Ne Yenir?

Geleneksel Ege mutfağına sahip birçok yemeği bulunan Pamukkale’de mutlaka tatmanız gereken bazı yemekler şunlardır:
 • Kuzu kapama
 • Buldan kapaması
 • Tas kapama
 • Kol dolması
 • Sirkeli et
 • Ciğer sarma
 • Denizli mantısı
 • Mantarlı sac kavurma

Pamukkale Travertenleri Çevresinde Gezilecek Yerler

 1. Hierapolis Antik Kenti

hierapolis antik kenti

Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri ile aynı ören yerinde bulunmaktadır. Bu şehir milattan önce 2. yüzyılda Bergama kralı II. Eumenis tarafından kurulmuştur. "Kutsal Şehir" olarak bilinen Hierapolis Antik Kentinde birçok dini yapı bulunmaktadır. 350 metre yükseklikteki bir tepede bulunan Hierapolis Antik Kenti, Dünya Mirası listesinde de bulunmaktadır. Ayrıca antik kentte bulunan büyük bir amfi tiyatro ve St. Philippe Martyrion Kilisesi de kesinlikle görülmesi gereken yapılardır.

Hierapolis Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Hierapolis Antik Kentini haftanın her günü 07.30 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Hierapolis Antik Kentine giriş ücreti 200 TL’dir.
 • Müzekart sahipleri ücretsiz bir şekilde Hierapolis Antik Kentini ziyaret edebilirler.
Hierapolis Antik Kenti konumu için tıklayınız.
 1. Hierapolis Arkeoloji Müzesi

hierapolis arkeoloji müzesi

Hierapolis Antik Kentindeki Roma Hamamının müzeye dönüştürülmesiyle hizmete açılan HierapolisArkeoloji Müzesi, 1984 yılından beri hizmet vermektedir. Müzede Laodikeia, Colossae, Tripolis ve Arruda antik kentlerinde ortaya çıkarılan tarihi eserler sergilenmektedir. Ayrıca müzede Beycesultan Höyüğü, Karia, Pisidia ve Lydia gibi arkeolojik alanlardan elde edilen eserler de sergilenmektedir.
Hierapolis Arkeoloji Müzesi, doğa harikaları ve ören yerleri ile çevrili olup, Heykeller ve Lahit Galerisi, Küçük Eserler Galerisi, Tiyatro Kalıntıları Galerisi ve bahçe bölümü gibi birçok bölümden oluşmaktadır. Heykellerden mezar taşlarına, kaidelere, sütunlara, putlara ve toprak kaplara kadar birçok eser Hierapolis Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ni haftanın her günü 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti 200 TL’dir.
 • Müzekart sahipleri ücretsiz bir şekilde Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirler.
Hierapolis Arkeoloji Müzesi konumu için tıklayınız.
 1. Hierapolis Tiyatrosu

hierapolis tiyatrosu

Hierapolis Tiyatrosu, MS 2. yüzyılda, MS 60'taki yıkıcı bir depremin ardından kapsamlı bir yeniden yapılanma döneminde Roma İmparatoru Hadrian tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra SeptimusSeverus döneminde yenilenmiştir. Önden bakıldığında dış cephe nispeten mütevazı olsa da, iç kısım Anadolu'nun en eksiksiz ve en iyi korunmuş Greko-Romen tiyatro süslemelerini içermektedir. Günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde gelebilmiş olan Hierapolis Tiyatrosu’nu Pamukkale gezinizde mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.
Hierapolis Tiyatrosu konumu için tıklayınız.
 1. Antik Havuz

antik havuz

Kleopatra Havuzu olarak da bilinen Antik Havuz, zamanında ünlü Mısır kraliçesi Kleopatra’nın da kullandığı havuz olarak bilinmektedir. Meydana gelen depremler sonucu yıkılan sütunları havuzun içinde görebilmek mümkündür. Günümüzde yüzme imkanı bulunan Antik Havuz oldukça popüler bir yüzme alanı olduğu için suyu zaman zaman bulanık görünebilir. Suyun sıcaklığı rahatça yüzmenize olanak sağlayacak şekilde ılıktır. Yer yer değişken derinlikte olan havuzda çocuklar için sığ bir yüzme alanı da bulunur.

Antik Havuz Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Antik Havuzu haftanın her günü 09.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Antik Havuz giriş ücreti 130 TL’dir.
 • Müzekart sahiplerine Antik Havuza girişlerde %50 indirim sağlanmaktadır.
Antik Havuz konumu için tıklayınız.
 1. Ağlayan Kaya

aglayan kaya

Pamukkale Travertenlerine yaklaşık 24 kilometre mesafede bulunan Yeşildere Şelalesi, Ağlayan Kaya ismiyle de bilinir. "Ağlayan Kaya" denmesinin nedeni, bölgedeki yeşil dere şelalesinin ağlayan bir kayaya benzeyen doğa harikasını oluşturmuş olmasıdır. Özellikle yaz sıcaklarında serin havasıyla Pamukkale’ye gelen gezginler arasında oldukça popüler olan Ağlayan Kaya’da Hocanın Yeri adında oldukça güzel bir alabalık tesisi de bulunuyor. Burada leziz alabalıklar yiyerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.
Ağlayan Kaya konumu için tıklayınız.
 1. Kaklık Mağarası

kaklik magarasi

Pamukkale Travertenlerine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kaklık Mağarası, traverten suları, dikitler, sarkıtlar ve bol miktarda kükürt ile doludur. Mağaranın içerisinde çok yoğun bir şekilde kükürt kokusu hakimdir.
Kaklık Mağarasının yaklaşık 2.5 milyon yıl önce Pliyosen Dönemi’nde oluştuğu düşünülmektedir. Maksimum derinlik 14 metredir ve içinde cilt hastalıkları ve artrit tedavisinde faydalı olduğu düşünülen birkaç havuz ve şelale bulunur. Yaklaşık yarım saatlik bir sürede 190 metrelik çember boyunca uzanan ahşap yürüyüş yolları ile mağarayı keşfedebilirsiniz.

Kaklık Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 • Kaklık Mağarasını haftanın her günü 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Kaklık Mağarası giriş ücreti kişi başı 10 TL’dir.
Kaklık Mağarası konumu için tıklayınız.

Denizli Araç Kiralama

Pamukkale Travertenleri ve çevresinde bulunan muhteşem yerleri keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama işlemi yapmaktır. Miniyol aracılığıyla Miniyol.com veya Miniyol mobil uygulamasından 3 adımda kolayca araç kiralama yapabilirsiniz. Çeşitli araç kiralama firmalarından alacağınız fiyatları karşılaştırarak sizin için en uygun aracın hangisi olduğuna karar vererek hızlı bir şekilde araç kiralama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Denizli araç kiralama işlemi için tıklayınız.
Denizli Çardak Havalimanı araç kiralama işlemi için tıklayınız.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.