Arama yapın

Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı 2023

Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı 2023
Sinan Daşpınar
Kurban Bayramı en çok merak edilen konuların başında geliyor. 2023 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili hangi günler? Ve Kurban Bayramı’nda nereye gidilir gibi soruların cevaplarını Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama platformu Miniyol olarak cevapladık.
İçerik Başlıkları
  • Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?
  • Kurban Bayramı Nedir?
  • Kurban Bayramı Tarihçesi
  • Kurban Bayramı Namazı Ne Zaman?
  • Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekât?
  • Kurban Bayramı Araç Kiralama
Kurban Bayramı en çok merak edilen konuların başında geliyor. 2023 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili hangi günler? Ve Kurban Bayramı’nda nereye gidilir gibi soruların cevaplarını Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama platformu Miniyol olarak cevapladık.
2023 Kurban bayramı tarihleri şu şekildedir;
Kurban Bayramı Arifesi- 27 Haziran 2023 Salı
Kurban Bayramı 1. Gün - 28 Haziran 2023 Çarşamba
Kurban Bayramı 2.Gün- 29 Haziran 2023 Perşembe
Kurban Bayramı 3.Gün- 30 Haziran 2022 Cuma
Kurban Bayramı 4. Gün- 1 Temmuz 2023 Cumartesi

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

Kurban Bayramı'nda arife gününün yarım gün tatil olmasıyla birlikte 3,5 gün resmi tatil olacaktır.
gelenek

Kurban Bayramı Nedir?

Kurban Bayramı nedir? Neden kurban keseriz gibi sorular birçok kişinin merak ettiği sorulardandır. Müslümanlar tarafından Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10.gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bayram olan Kurban Bayramı’nda Müslümanlar Allah’a yaklaşmak ve Allah’ın rızasını kazanmak için kurban kesmektedirler.
Kurban Bayramı Müslümanların Ramazan Bayramı’ndan sonra kutladığı en önemli bayramlardan birisidir. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanların etleri yoksullara dağıtılmaktadır. Kurban edilen hayvanlar arasında inek, keçi, manda, koyun ya da deve bulunmaktadır.
Kurban Bayramı gelenekleri arasında aile büyüklerini ve arkadaşları ziyaretlerin yanında mezarlık ziyaretleri de bulunmaktadır. Genelde çocuklara bayram harçlıkları verilir ve bayramlık kıyafetler giyilir.
İnek

Kurban Bayramı Tarihçesi

Hz. İbrahim eşi Sare’den çocuğu olmuyordu. Eğer çocuğu olması durumunda onu Allah’a kurban olarak adayacaktı. Mucize bir şekilde çocukları olur. Çocuk biraz büyüdüğünde Hz. İbrahim rüya görür, rüyasında çocuğu kurban etmesi gerektiğini görmüştür. Oğluna giderek; “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” der. Oğlu da babasına “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” demiştir.
Peygamberlerin gördükleri rüyalar bir emir niteliği taşıdığından Hz. İbrahim oğlunu kurban etmeye götürdü. Allah’ın emri ile bıçak kesmez. Bu sırada Cebrail kucağında bir koç ile gelmiştir. Bu imtihanı Hz. İbrahim geçmiştir. Böylece tüm ibrahimi dinlerde Zilhicce ayının 10.günü Kurban Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Kurban Bayramı Namazı Ne Zaman?

Kurban Bayramı namazı kurban bayramının başladığını göstermektedir. 2023 yılında Kurban Bayramı namazı 28 Haziran 2023 tarihinde kılınacaktır.
Namaz

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekât?

Kurban Bayramı namazı kılınışı nasıldır, kaç rekâttan oluşur, hangi dualar edilir?
Kurban Bayramı namazı 2 rekât kılınır.
Bayram namazı için niyet edilir.
Sübhaneke okunur.
Sübhaneke duasından sonra eller 3 defa tekbir getirilerek kulaklara kaldırılır.
İlk 2 tekbirde yana bırakılır. 3. tekbirde eller göbek altında bağlanır.
İmam Fatiha ile beraber bir sure daha okur. Cemaat topluca rükûa eğilir.
Rükû ve secde yapıldıktan sonra 2. rekâta hazırlanılır ve eller bağlanır.
2. rekâtın başında imam Fatiha ve bir sure okur. Sonrasında üç defa tekbir getirilerek iki el kaldırılır. 3. tekbirde eller yana bırakılır.
4. tekbirde eller kalkmaz ve rükûa eğilmek gerekir.
Sonrasında secde yapılır ve oturulur.
Oturma sırasında cemaat ve imam Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina, Rabbena firli dualarını okur ve önce sağa selam verilir. Sonra da sola selam verilir. Namaz biter.

Kurban Bayramı Araç Kiralama

Kuzu

Kurban Bayramı araba kiralama yapmak isteyenler Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama platformu Miniyol’un avantajlarla dolu dünyasında 7/24 araç kiralama yapabilirsiniz. Miniyol telefon uygulaması veya miniyol.com’a gelerek dilediğiniz lokasyonu seçtiğinizde Miniyol sizin için binlerce aracı ve rent a car şirketini listeler. Miniyol’un gelişmiş filtreleme teknolojisi sayesinde anında aradığınız fiyatlarda ve özelliklerde aracınızı bularak Kurban Bayramı’nın tadını ailenizle kolaylıkla çıkarabilirsiniz.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.