Arama yapın

Türkiye'nin En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye'nin En İyi Kayak Merkezleri
Sinan Daşpınar
Türkiye'de bulunan en popüler kayak merkezleri hangileri? Türkiye'nin en iyi ve en çok tercih edilen kayak merkezlerini sizler için sıraladık.
İçerik Başlıkları
  • 1. Uludağ / Bursa Kayak Merkezi
  • 2. Erciyes / Kayseri Kayak Merkezi
  • 3. Palandöken / Erzurum Kayak Merkezi
  • 4. Kartalkaya / Bolu Kayak Merkezi
  • 5. Sarıkamış / Kars Kayak Merkezi
  • 6. Davraz / Isparta Kayak Merkezi
  • 7. Kartepe / Kocaeli Kayak Merkezi
  • 8. Zigana / Gümüşhane Kayak Merkezi
  • 9. Ilgaz / Kastamonu Kayak Merkezi
  • 10. Atabarı / Artvin Kayak Merkezi
  • 11. Bozdağ / İzmir Kayak Merkezi
  • 12. Hasan Dağı / Aksaray Kayak Merkezi
  • 13. Saklıkent / Antalya Kayak Merkezi 
  • 14. Ergan Dağı / Erzincan Kayak Merkezi
  • 15. Esentepe / Bolu Kayak Merkezi

Türkiye, 4 mevsimi içerisinde barındıran iklim koşullarıyla her mevsim tatil severler için eşi bulunmaz bir ülke. Yazın Akdeniz ve Ege gibi kumsal bölgeleriyle yaz turizmini beslerken, kışın ise kayak merkezleriyle yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

''Kışın hangi kayak merkezine gideceğim?'', ''Hangi kayak merkezi benim için daha uygun?'',  ''Bana en yakın kayak merkezi acaba nerede?'' gibi birçok soruyu cevaplamak ve kış tatili alternatifleriniz arasından kolayca seçim yapmanız için aşağıda Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerini sıralıyoruz. Keyifli okumalar!

1. Uludağ / Bursa Kayak Merkezi

Uludağ / Bursa Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa il sınırları içerisinde, Türkiye’nin en popülerkayak merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Toplam yüksekliği 2543 metre olan Uludağ, yıllar içerisinde kış ve doğa sporları severlerin ilgi odağı haline gelmiştir. En yüksek noktası ise, göller bölgesinde yer alan Uludağ Tepe adı verilen noktadır. Bu bölge Uludağ’ın zirvesi olarak tanımlanır.  İçinde bulundurduğu birçok otel ve konaklama imkânıyla, kış tatili severler için çok ideal bir kayak merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uludağ Kayak Merkezi'ne ulaşım ise çok rahat ve kolaydır. Dilerseniz Türkiye’nin birçok noktasından Bursa Yenişehir Havalimanı’na giden uçak biletini alarak Bursa’ya gidebilir ve ardından Shuttle, Teleferik ve araç kiralama gibi seçeneklerinizi kullanarak Uludağ’a ulaşabilirsiniz.

Uludağ hakkında daha detaylı bilgi almak için "Uludağ'ın En Güzel Halini Görmek İsteyenler Buraya!" blog yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Erciyes / Kayseri Kayak Merkezi

Erciyes / Kayseri Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri’de yer almaktadır. 3916 m yükseklikte yer alan Erciyes Dağı üzerinde yer almaktadır. Uluslararası standartlarda 19 adet mekanik pist, farklı zorluk derecelerinde 41 pist bulunmaktadır. 102 km uzunluğunda olan pistte yer kayak okulu ile kayak eğitimi de alabilirsiniz. Erciyes Kayak Merkezi’nde otellerde konaklayabilir, kayak malzemeleri kiralayabilir ve kış ekipmanları satın alabilirsiniz. Erciyes Kayak Merkezi benzersiz bir kış deneyimi yaşamanız için sizi bekliyor.

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede yer almaktadır. En yakın havaalanı Kayseri Erkilet Havalimanı’dır. Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok noktasından uçak ile Kayseri Erkiler Havalimanı’na gelebilirsiniz. Kayseri şehir merkezi araç kiralama veya Kayseri Havalimanı araç kiralama işlemi yaparak rahatlıkla Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

3. Palandöken / Erzurum Kayak Merkezi

Palandöken / Erzurum Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum il sınırları içerisinde yer almaktadır. Palandöken Kayak Merkezi 3176 metre yükseklikte yer alıyor. Palandöken Kayak Merkezi 1993 yılında Kış Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Merkezin içerisinde Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası’ndan oluşan 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Slalom ve büyük slalom yarışları için Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescil edilmiş 2 pist bulunmaktadır. Palandöken kar kalitesi ve uzun pisti ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir.

25.Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda ev sahipliği yapan Erzurum, Türkiye ve dünya kış turizminde en çok tercih edilenler arasında yer aldı. Palandöken New York Times Gazetesi’nin yaptığı dünyadaki en iyi 41 kayak merkezi arasında 18.sırada yer almaktadır. Tüm pistler aynı anda 12 bin kişiye kayak yapma imkânı vermektedir. Palandöken Kayak Merkezi; Snowboard ve alp disiplini gibi sporlar için uygun pistler sunuyor. Kayak dışında yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi ekstrem sporlar yapmayı sevenler içinde birebir. Palandöken Kayak Merkezi’nde çok sayıda otel bulunmaktadır. Erzurum’un en modern hastanelerine 5 km uzaklıkta yer alıyor.

Palandöken Kayak Merkezi dünyanın şehir merkezine en yakın kayak merkezidir. İstanbul’dan uçağa bindiğinizde 1 saat 50 dakika içinde, Erzurum Havalimanı’ndan Palandöken Kayak Merkezi’ne 15 dakikada, Erzurum şehir merkezinden Palandöken Kayak Merkezi’ne 5 dakikada gidebilirsiniz. Erzurum Havalimanı araç kiralama ve Erzurum araç kiralama gerçekleştirerek oldukça rahat kayak merkezine ulaşabilirsiniz.

Palandöken hakkında daha detaylı bilgi almak için "Harika Bir Kış Rotası: Palandöken Kayak Merkezi" blog yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Kartalkaya / Bolu Kayak Merkezi

Kartalkaya / Bolu Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi, gölleri, dağları ve yayları ile ülkemizin en güzel doğal yapısına sahip olan Bolu ilimizde yer almaktadır. Kartalkaya, Bolu - Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi içinde yer almaktadır. Bölgede 5 adet tesis yer almaktadır. Kartalkaya’da konaklamak için birçok otel yer almaktadır. Bu otellerin bünyesinde 2 adet ana kayak merkezi, 18 adet mekanik tesis olmak üzere 25 adet pist bulunmaktadır. Tesisler kayak eğitimi almak için pist ve eğitim veren personel bulunuyor. Türkiye'nin en büyük “snowpark”ları Kartalkaya’da bulunmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu şehir merkezine 38 km uzaklıkta yer almaktadır. Kayak merkezine havayoluyla gelmek isterseniz Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan veya İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan 2,5 saat sürmektedir. Havalimanlarından araç kiralama yaparak rahatlıkla Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Havalimanlarından araç kiralamanın en kolay yolu Miniyol farkı ile araba kiralama işlemlerinizi gerçekleştirerek konforlu ve güvenli bir yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz.

5. Sarıkamış / Kars Kayak Merkezi

Sarıkamış / Kars Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’ta bulunmaktadır. Kayak merkezini diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliği kar cinsi ve doğal güzelliğidir. Kayak sporları için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Dünyada sadece Alplerde olan toz kristal, ülkemizde Sarıkamış’ta bulunmaktadır. Kar yılın bir bölümü güneşli geçmesine rağmen ilk günkü gibi taze ve pırıl pırıldır. Dünyanın en uzun kayak pistlerinden birine sahip olan Sarıkamış "Türkiye'nin lnsburg'u" diye adlandırılır. Toplam 2 pist bulunmaktadır ve pist uzunluğu 25 km’dir.

Sarıkamış Kayak Merkezi, şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Kars araç kiralama seçeneklerini kullanarak Kars şehir merkezinden araba kiralama yaparak ulaşabilirsiniz. Kars Harakani Havalimanı’nı kullanarak İstanbul, İzmir, Ankara’dan kolaylıkla gelebilirsiniz. Miniyol’dan Kars Havalimanı araç kirama işlemi yaparak, Miniyol’un size sunduğu avantajları kullanarak Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

6. Davraz / Isparta Kayak Merkezi

Davraz / Isparta Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi, Isparta ilimizde yer almaktadır. 2635 m yüksekliğe sahiptir. Akdeniz Bölgesi’nde Göller Yöresi ve Eğirdir ve Kovada gölleri arasında yer alan Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden birisidir. 17.02.1995 tarihinde turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Antalya’ya yakın olması ve gelişmeye açık olmasından dolayı avantajlı bir durumdadır. Sadece kayak değil aynı zamanda doğa sporlarının yapılmasına da uygun bir yapıya sahiptir.

Davraz Kayak Merkezi, Isparta şehir merkezine 26 km, Isparta Havalimanı’na 50 km, Eğirdir şehir merkezine 23 km, Antalya Havalimanı’na 125 km, Antalya şehir merkezine 140 km uzaklıktadır. Miniyol ile size saydığımız bu lokasyonlardan istediğinizden araç kiralama işlemi yaparak Davraz Kayak Merkezi'ne ulaşabilirsiniz. Antalya Havalimanı araç kiralama, Isparta havalimanı araç kiralama işlemlerinizi Miniyol ile yaptığınız hızlı ve kolay bir şekilde araba kiralayabilirsiniz. Bununla bitmedi Antalya araç kiralama, Isparta araç kiralama işlemlerinde de Miniyol size avantajlar sunmaya devam edecek.

7. Kartepe / Kocaeli Kayak Merkezi

Kartepe / Kocaeli Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli sınırları içerisinde yer alan ve 1608 metre yükseklikte yer alan kayak merkezidir. Kasım aylarında başlayan kar yağışı nisan sonuna kadar devam etmektedir. Tesiste 42 km’lik pist alanı bulunmaktadır. 14 doğal pist, 3 adet telesiyej, 2 adet T bar bulunmaktadır. Kartepe bir günde dört mevsim yaşayacağınız ender yerlerden birisidir. Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Kartepe, doğal güzelliği ve Sapanca Gölü manzarası ile gidilip görülmesi yerlerin başında yer almaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi'ne Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelerek araba kiralama işlemi yaparak 1 saat 30 dakika içinde gidebilirsiniz. Miniyol farkı ile Sabiha Gökçen Havalimanı araba kiralama işlemleri avantajlarından yararlanabilirsiniz. İzmit araç kiralama yaparak 30 dakikada, Sapanca araç kiralama yaparak 20 dakikada, Yalova araba kiralama yaparak 1 saatte, Bursa araç kiralama yaparak 2 saat 10 dakikada, Ankara araç kiralama yaparak 3 sat 28 dakikada ulaşabilirsiniz.

8. Zigana / Gümüşhane Kayak Merkezi

Zigana / Gümüşhane Kayak Merkezi

Zigana Kayak Merkezi,Gümüşhane il sınırları içinde yer almaktadır. Her yıl yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. 661 metre uzunluğa sahip kayak pisti 843 kişi kapasiteye sahiptir. Ocak ayında açılan ve mart ayının sonuna kadar tatil sezonu devam etmektedir. Zigana Kayak Merkezi’nde 1 adet teleskiye, 1 adet baby lifyde bulunmaktadır. Orta ve zor olarak nitelendirilen 2 adet pist bulunmaktadır. Konaklama yapacağınız 1 adet tesis bulunuyor. Dilerseniz günübirlik kayak yapmaya bile gelebilirsiniz.

Zigana Kayak Merkezi'ne Gümüşhane ve Trabzon’dan rahatlıkla gelebilirsiniz. Trabzon Havalimanı araç kiralama işlemi yaparak çok kısa bir sürede Zigana Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Trabzon Havalimanı'na Türkiye’nin birçok yerinden seferler düzenlenmektedir. Trabzon merkez araba kiralama veya Gümüşhane merkez araba kiralama yaparak da kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

9. Ilgaz / Kastamonu Kayak Merkezi

Ilgaz / Kastamonu Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’da yer almaktadır. 2850 metre yükseklikte yer alan Ilgaz Kayak Merkezi Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Kayak sezonu aralık ayında başlar ve nisan ayına kadar devam eder. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ilgaz Kayak Pisti’nde 2 adet pist bulunmaktadır. Bir numaralı pistte chair lift hizmet vermektedir. 2 numaralı pist ise 1400 metre uzunluğa sahip ve teleski hizmeti sunmaktadır. Ilgaz Kayak Pisti’nde gece kayak yaparak farklı bir tecrübe edinebilirsiniz. Ilgaz Kayak Pisti’nde konaklama ve otel imkânları bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’ya 40 km, Ankara’ya 210, İstanbul’a 460 km uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’nin birçok yerinden Kastamonu Havalimanı’na gelerek Kastamonu Havalimanı’ndan araç kiralama yaparak kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara araç kiralama işlemi yaparak kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

10. Atabarı / Artvin Kayak Merkezi

Atabarı / Artvin Kayak Merkezi

Atabarı Kayak Merkezi, ülkemizin en güzel doğasına sahip yerlerinden biri olan Artvin’de yer almaktadır. Atabarı Kayak Merkezi 595 metre yükseklikte yer almaktadır. 3 pistten oluşan merkezde 595 metre telesiyej ve 159 metre teleski bulunmaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 1300 metredir.  Atabarı Kayak Merkezi’nde konaklama olanakları da mevcuttur. Kar motoru kiralaması yapabilirsiniz. Gece manzarası ile de sizi büyüleyecektir.

Atabarı Kayak Merkezi'ne Artvin şehir merkezinden araç kiralama yaparak Atabarı Kayak Merkezi'ne 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Yakında açılacak olan Rize-Artvin Havalimanı ile kolayca ulaşabileceksiniz. Rize şehir merkezi araç kiralama yaparak da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

11. Bozdağ / İzmir Kayak Merkezi

Bozdağ / İzmir Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir il sınırları içerisinde yer almaktadır. Ege’nin Uludağ'ı olarak kabul edilen Bozdağ hem yaz hem de kış aylarında turizme açıktır. 2450 metrede yer alan kayak merkezi 1998 yılında açmıştır. Merkez tatil günlerinde yerli ve yabancı 15 binin üstünde misafiri ağırlamaktadır. 13 kilometre uzunluğundaki 9 adet pisti yer almaktadır. Ege'nin en büyük kayak merkezi olan Bozdağ Kayak Merkezi’nde 9 adet pist, amatör ve profesyonel kayakçılar ve snowboard yapmak isteyenlerin aradığı her türlü imkânı barındırmaktadır. Tesiste 2 telesiyej, 1 teleski ve yürüyen bant bulunuyor.

Bozdağ Kayak Merkezi'ne İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’ndan direkt uçuş bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı üzerinden gelebilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama işlemi yaparak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz İzmir araç kiralama seçeneğini kullanarak İzmir merkezden araç kiralayarak da Bozdağ Kayak Merkezi’ne gidebilirsiniz.

12. Hasan Dağı / Aksaray Kayak Merkezi

Hasan Dağı / Aksaray Kayak Merkezi

Hasan Dağı Kayak Merkezi, Aksaray’da yer almaktadır. 3268 metre zirvesiyle volkanik bir dağ olan Hasan Dağı tüm ihtişamı ve güzelliği ile sizleri bekliyor. Kış sporları için oldukça elverişli bir yapıya sahip olan Hasan Dağı’nda aralık ve nisan aylarında kayak yapılabilmektedir. Yamaç paraşütü içinde uygun koşullara sahip olan Hasan Dağı’na her yıl binlerce amatör ve profesyonel sporcular gelmektedir.

Hasan Dağı Kayak Merkezi, Aksaray şehir merkezine 27 km uzaklıktadır. Aksaray araç kiralama yaparak Hasan Dağı’na ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Nevşehir Kapadokya Havalimanı üzerinden araç kiralayarak ulaşabilirsiniz.

13. Saklıkent / Antalya Kayak Merkezi 

Saklıkent / Antalya Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezideniz, kum, güneş denildiğinde akıllara gelen Antalya’nın il sınırları içerisinde yer almaktadır. Antalya sadece yaz turizmi ile değil aynı zamanda kış turizmi ile de ilgileri üstüne çekmektedir. Torosların Beydağları kısmında yer alan Bakırlıdağ yamacından kurulmuş olan Saklıkent Kayak Merkezi, 500 dağ evi ve kayak tesislerinden oluşmaktadır. Aralık ve Nisan aylarında kayak yapma imkânı sağlayan tesiste ortalama kar kalınlığı 100-200 cm arasında olmaktadır. Şubat ve mart aylarında gündüz kayak öğleden sonra deniz keyfi yapabilirsiniz. Saklıkent Kayak Merkezi ılıman iklimi ile sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir.

Saklıkent Kayak Merkezi'ne Antalya araç kiralama yaparak, Antalya merkezden 1 saatte gidebilirsiniz. Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden Antalya Havalimanı’na gelerek araç kiralama yaparak da kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Miniyol farkı ile Antalya Havalimanı’ndan araç kiralamak çok kolay.

14. Ergan Dağı / Erzincan Kayak Merkezi

Ergan Dağı / Erzincan Kayak Merkezi

Ergan Dağı Kayak Merkezi, Erzincan’da bulunan kayak merkezidir. Türkiye’nin en uzun kayak merkezlerinden birisi olan Ergan Dağı Kayak Merkezi 17 kilometreyi aşan doğal pistleriyle yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmektedir. Sadece pistleriyle değil aynı zamanda kar kalitesi ile de en çok tercih edilen kayak merkezlerin başında gelmektedir. Uzunlukları 363 ile 2 bin 500 metre arasında değişen ve farklı zorluk derecesine sahip 6 pisti bulunmaktadır. Munzur sıradağlarının eteklerinde yer alan ve 2970 metre yüksekliğinde bulunan Ergan Dağı saatte 2 bin 700 kişi taşıma kapasiteli yeni teknoloji telesiyej sistemi ve saatte bin kişi kapasiteli teleferik sistemini içinde barındırmaktadır.

Ergan Dağı Kayak Merkezi, Erzincan merkeze 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Erzincan şehir merkezinden otomobil kiralayarak rahatlıkla Ergan Dağı Kayak Merkezi’ne gidebilirsiniz. Türkiye’nin birçok yerinden Erzincan’a uçuş bulunmaktadır. Miniyol.com ile Erzincan Havalimanı’ndan araç kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

15. Esentepe / Bolu Kayak Merkezi

Esentepe / Bolu Kayak Merkezi

Esentepe Kayak Merkezi, Bolu’nun Gerede ilçesinde yer alan ve çam ormanlarıyla kaplı alanıdır. 1300 metre yükseklikte yer alan kayak merkezi ana yola en yakın olan kayak merkezlerinden biridir. Ana yol ile kayak merkezi arası 5 dakikalık mesafe de yer almaktadır. Yazın sıcak aylarında bile burada soğuk hava vardır. Aralık ve Mart ayları kayak yapmak için en uygun olan aylardır. Kayak merkezinde 1,5 km ve 5 km’lik iki adet mukavemet pisti bulunmaktadır. Kayak sporuna yeni başlayanlar, kayaklı koşu yapanlar için Esentepe tercih edilmektedir. Esentepe’de her türlü konforu sağlayacak otel yer almaktadır.

Esentepe Kayak Merkezi, Bolu’nun Gerede ilçesine 5 km uzaklıktadır. Bolu merkez araç kiralama işlemi yaparak kayak merkezine gelebilirsiniz. Dilerseniz kayak merkezine Türkiye’nin birçok yerinden Ankara Esenboğa Havaalanı araç kiralama, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı araç kiralama veya İstanbul Havaalanı araç kiralama işlemleri yaparak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.