Arama yapın

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler
Ömer Keskinsoy
Enflasyona rağmen Türk lirasının hala değerli olduğu ülkeleri Miniyol olarak sizler için hazırladık.
İçerik Başlıkları
  • Sırbistan
  • Kuzey Makedonya
  • Moldova
  • Çekya
  • Rusya
  • Arjantin
  • Hindistan
  • Tayland
  • Yurt Dışında Araç Kiralama
  • Yurt Dışından Gelenler İçin Araç Kiralama

IMF’nin açıkladığı verilere göre Türk lirası, 2021 senesinde ve 2022’nin Ekim ayına kadar olan sürede dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu. Her geçen gün bu kaybın artmaya devam etmesi ise insanlarda endişeye yol açmaktadır. Buna rağmen Türk lirasının hala değerli olduğu ülkeler bulunmaktadır. Yurt dışı tatili planlayan okuyucularımız bu ülkelerden birini tercih etmek isteyebilir. İşte araç kiralamanın yeni yolu Miniyol olarak sizler için hazırladığımız Türk lirasının değerli olduğu 8 ülke! Keyifli okumalar dileriz.

 1. Sırbistan

sırbistan

Sırbistan, yalnızca kimlikle seyahat edilebilen ülkelerden biri olmuştur. Bu durum da zaten Türk insanları tarafından popüler gezi yerlerinden biri olan Sırbistan’ı daha da popülerleştirmiştir. Bunun yanı sıra Türk lirasının Sırp dinarından daha değerli olması ve Sırbistan’ın Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz olmasından dolayı Sırbistan mutlaka ziyaret edilmesi gereken ülkelerden biridir.

Özellikle başkent Belgrad’ın eğlenceli gece hayatı, doğal ve tarihi güzellikleri ile Sırbistan, Avrupa’nın Türkiye açısından en ilgi çekici ülkesi konumundadır.

2023 Mart ayı itibariyle;

1 Türk lirası = 5,76 Sırp dinarı

Sırbistan’ın asgari ücreti ise 35,012 Sırp dinarıdır. Bu da yaklaşık 6.079 Türk lirasına denk gelmektedir.

 1. Kuzey Makedonya

kuzey makedonya

Kuzey Makedonya, vizesiz seyahat edebileceğiniz bir Avrupa ülkesidir. Türk nüfusunun da bir hayli fazla olduğu ülke, Türkiye’ye benzer kültürel özelliklere sahiptir. Büyük İskender’in memleketi olan Kuzey Makedonya, ekonomik ve zevkli bir tatil seçeneği sunuyor. Türk lirasının değerli olduğu ülkelerden biri olan Kuzey Makedonya’da özellikle başkent Üsküp ve yaz aylarının vazgeçilmez yeri olan Ohrid görülmesi gereken yerler arasındadır.

2023 Mart ayı itibariyle;

1 Türk lirası = 3,02 Makedonya dinarı

Kuzey Makedonya’nın asgari ücreti ise 18.000 Makedonya dinarıdır. Bu da yaklaşık 5,956 Türk lirasına karşılık gelmektedir.

Üsküp gezilecek yerler hakkında bilgi almak için Üsküp’te Gezilecek Yerler adlı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

 1. Moldova

moldova

Avrupa’nın küçük ama yaşam standartları gelişmiş olan ülkesi Moldova, Türkiye’ye yakın konumu itibariyle de dikkat çekmektedir. Ayrıca sadece kimlikle giriş yapılabilecek ülkelerden biri olduğundan dolayı yurt dışı tatili için de çok fazla tercih edilmektedir. Özellikle başkent Kişinev’in gece hayatı ve hayat pahalılığının az olması sebebiyle tercih edebileceğiniz bir ülkedir.

2023 Mart ayı itibariyle;

1 Türk lirası = 1,00 Moldova leyi

Moldova’da asgari ücret ise 1.900 Moldova leyidir. Bu da 1.945 Türk lirasına karşılık gelmektedir.

 1. Çekya

çekya

Çekya şüphesiz ki Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biridir. Özellikle başkent Prag mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak dikkat çekmektedir. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Çekya da Türk lirasının değerli olduğu ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Fakat şunu belirtmekte fayda var ki her ne kadar Türk lirası değerli olsa da Çekya, Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biridir.

2023 Mart ayı itibariyle;

1 Türk lirası = 1,18 Çek korunası

Çekya’da asgari ücret ise 16.087 Çek korunasıdır. Bu da 13.653 Türk lirasına eşittir.

 1. Rusya

rusya

Dünyanın yüzölçümü en büyük ülkesi olan Rusya, Türk turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Özellikle eğlence hayatı ve Sovyetler zamanından kalma mimarisi ve tarihi yerleriyle ziyaret edilebilecek ülkelerden biridir. Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında bulunan Rusya’nın özellikle başkent Moskova şehri en çok tercih edilen yerlerdendir.

2023 Mart ayı itibariyle;

1 Türk lirası = 4,07 Rus rublesi

Rusya’da asgari ücret ise 13.890 Rus rublesidir. Bu da 3.409 Türk lirasına denk gelmektedir.

 1. Arjantin

arjantin

Güney Amerika kıtasında bambaşka bir ülke keşfetmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz ülke, Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında da yer alması sebebiyle Arjantin olabilir. Türkiye’ye bir hayli uzakta bulunması sebebiyle her ne kadar uçak biletleri çok pahalı olsa da Arjantin’e vardığınız anda Türk lirasının Arjantin pesosu karşısındaki değerini kolayca anlayabileceksiniz.

2023 Mart ayı itibariyle;

1 Türk lirası = 10,75 Arjantin pesosu

Arjantin’de asgari ücret ise 45.540 Arjantin pesosudur. Bu da yaklaşık 4.235 Türk lirasına eşittir.

 1. Hindistan

hindistan

Dünyanın en kalabalık ikinci ve yüzölçümü olarak en büyük yedinci ülkesi olan Hindistan da Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Tarihi ve dini yerlerinin yanı sıra dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Tac Mahal’e ve lezzetli Hint mutfağına da ev sahipliği yapan Hindistan’ı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

2023 Mart ayı itibariyle;

1 Türk lirası = 4,35 Hindistan rupisi

Hindistan’da asgari ücret ise 15.689 Hindistan rupisidir. Bu da yaklaşık 3.604 Türk lirasına eşittir.

 1. Tayland

tayland

Tayland, Asya kıtasında bulunan ve harika tatil imkanı sunan bir ülkedir. Türk turistlerin Asya’da en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Tayland’a vizesiz bir şekilde giriş yapmak mümkündür. Özellikle balayı yapacak çiftlerin uğrak yeri olan Tayland’da ekonomik bir tatil yapılabilse de uçak biletleri oldukça pahalıdır.

2023 Şubat ayı itibariyle;

1 Türk lirası = 1,80 Tayland bahtı

Tayland’da asgari ücret ise 9.435 Tayland bahtıdır. Bu da yaklaşık 5.234 Türk lirasına eşittir.

Yurt Dışında Araç Kiralama

Türk Lirasının değerli olduğu ülkelerde kolayca araç kiralama işlemi yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz ehliyetler 6 ay boyunca Türk Lirasının değerli olduğu ülkelerde de geçerlidir. Kendi adınıza olan kredi kartınızdan veya Türk Lirasını gittiğiniz ülkenin para birimine çevirerek araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt Dışından Gelenler İçin Araç Kiralama

Ülkemize gelen turistler kullandıkları para birimlerini kolaylıkla Türkiye’de Türk Lirası’na çevirerek araba kiralama işlemi yapabilirler. Bunun için yapmaları gereken en önemli şey uluslararası geçerliliğe sahip bir kredi kartına ve sürücü belgesine sahip olmalarıdır. Türkiye’nin en kolay araç kiralama yolu Miniyol üzerinden kolaylıkla araç kiralama işlemi yapabilirsiniz. Miniyol aracılığıyla birçok rent a car firmasının fiyat karşılaştırmasını yaparak 3 adımda kolayca araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

miniyol-250-tl-indirim

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.