Arama yapın

Plakaya Yazılan Ceza Sorgulama

Plakaya Yazılan Ceza Sorgulama
Sinan Daşpınar
Araç kiralama alternatifleri ile adını duyuran Miniyol, araç plakasına yazılan ceza hakkında sorgulama ve ödeme yollarını anlattı.
İçerik Başlıkları
  • Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama
  • Araç Plakasına Yazılan Cezayı Ödeme
  • 2021 Trafik Cezaları Ne Kadar?
  • 2021 Plakasız Araç Kullanma Cezası
  • 2021 Trafikte Telefonla Konuşma Cezası
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Eğer plakanıza ceza yazıldıysa bunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Plakaya yazılan trafik cezası ve miktarı ilgili devlet kurumlarına giderek öğrenebileceğiniz gibi, online olarak da görebilirsiniz. Araç plakasına yazılan ceza zaman zaman gözden kaçabiliyor bu yüzden plakaya yazılan cezasorgulama işleminizi yapmanız iyi olabilir. Oto kiralama yaptığınız zaman cezayı kim öder, ceza nasıl sorgulanır, plakaya yazılan ceza ödeme nasıl ödenir bu yazıda öğrenebilirsiniz.

 
Plakanıza yazılan sorgulama işleminizi yaptığınız zaman tescilli araç plakasına son 1 yıl içinde yazılan cezayı görebilirsiniz. Ceza her zaman sizin haberiniz dahilinde yazılmayabilir. Sürüş halinde aracınızı durdurmadan dahi polisin ceza yazma hakkı bulunmaktadır. Ceza aldığınızı düşünüyorsanız ya da kontrol etmek için trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz. “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama” işlemleri için e-devleti de kullanabilirsiniz.
 

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama

Yazılan cezanın miktarını ve nedenini öğrenmek için ilk olarak e-Devlet’e giriş yapmanız. E-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” cümlesini girip aratın. Sonrasında önünüze çıkan bölüme gidin. Açılan sayfada araç bilgilerinizi girdikten sonra yazılan ceza ve tutarlarını görebilirsiniz. Cezanızın hangi il, hangi ilçede, hangi tarih ve saatlerde yazıldığı sayfada bulunacaktır. Araç plakasına yazılan ceza ödeme eylemini de başka bir yönlendirmeden gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte plakaya yazılan bir ceza yoksa sayfada “ Son 1 yıl içinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı” yazısını göreceksiniz.
 
 
Diğer trafik  cezası sorgulama ve bilgileri için blogumuza buradan ulaşabilirsiniz! 
 

Araç Plakasına Yazılan Cezayı Ödeme

Trafik cezası sorgulama işleminden sonra ceza ödemenizi yine e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Beyanla trafik cezası ödeme bölümünden yine araç ve plaka bilgilerini girerek ödemenizi yapabilirsiniz. Yine EGM ceza sorgulama yapabilir ve GİB internet sitesi üzerinden cezanızı ödeyebilirsiniz. Yine MTV sorgulama, MTV ceza ödeme de “Trafik Para Cezası” sayfasından yapabilirsiniz.
 

2021 Trafik Cezaları Ne Kadar?

2020 yılına göre trafik cezaları yüzde 9 artış gösterdi. 2021 Trafik Cezaları tablosuna buradan ulaşabilirsiniz:
 

Trafik Cezası Nedeni

2021 Trafik Cezası miktarı

Trafik işaretlerine zarar vermek

652 TL

Emniyet şeridi cezası

1.339 TL

Devir veya satış işlemlerini vergi dairesine bildirmemek

2.450 TL

Plakada oynama yapmak

659 TL

Sahte plaka veya farklı bir aracın plakasını takmak

6.687 TL

Ehliyetsiz araç kullanmak

2.698 TL

Ehliyet sınıfının dışındaki araçları kullanmak

1.353 TL

Sürücü sertifikasıyla araç kullanmak

1.353 TL

Alkollü araç kullanmak (1.defa)

1.339 TL

Alkollü araç kullanmak (2.defa)

1.679 TL

Alkollü araç kullanmak (3.defa)

2.699 TL

Uyuşturucu veya uyarıcı maddeyle araç kullanmak

6.909 TL

Alkolmetreye üflemeyi reddetme

3.856 TL

Hız sınırını %50den fazla aşmak

1.339 TL

İzinsiz yarış düzenlemek

659 TL

Drift/spin atmak

6.700 TL

Yetkisiz bir şekilde “çakar”, ışıklı/sesli uyarı sistemleri kullanmak

1.340 TL

Kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunduğu halde kullanmamak

853 TL

Kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerinde, yayalara öncelik vermemek

652 TL

 

2021 Plakasız Araç Kullanma Cezası

Plakasız araç kullanma cezası da diğer cezalar gibi 2021’de zamlanmıştır. Plakasız araç kullananlara 1700 TL’lik bir para cezası uygulanmaktadır. Tescilli araçla plakasız trafiğe çıkmak ise 2.270 TL’dir.
 

2021 Trafikte Telefonla Konuşma Cezası

Sadece sizin ve sevdiklerinizin değil, başka insanların hayatına da zarar verebilecek olan trafikte telefonla konuşma davranışı cezasız değildir. Eğer ki sürüş esnasında telefonla konuşursanız 314TL para cezası alırsınız.
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araba kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.