Arama yapın

Trafik Cezası Sorgulama Ve Trafik Cezaları Hakkında Bilgiler

Trafik Cezası Sorgulama Ve Trafik Cezaları Hakkında Bilgiler
Sinan Daşpınar
Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Olur? Trafik Cezaları Nasıl Ödenir? Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? Trafik Cezası ve Otopark Nasıl Sorgulanır?
İçerik Başlıkları
  • Trafik Cezası Sorgulama
  • Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama
  • Trafik Cezası Sorgulamada Ulaşılabilecek Bilgiler
  • Trafik Cezası Nasıl Ödenir?
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Trafiğin düzenli bir şekilde ilerlemesi için trafik sorumluları tarafından konulan belli başlı kurallar vardır. Ancak bu kurallar insanlar tarafından bazen ihlal edilebilmektedir. İhlal edilmeler olduğu için de bunların trafik cezası oluşmuştur. Oluşan bu cezaların nasıl ödeneceği, neye göre bu cezaların olduğu da belli başlı kurallar çerçevesinde hazırlanmıştır. Biz de sizler için bu konuda bir araştırma yaptık.

Trafik Cezası Sorgulama

Park ihlali, hız kurallarına uymama, hız aşma, trafik ışık ihlali gibi nedenler yüzünden yazılan cezalara genel olarak e-devlet üzerinden bakabilirsiniz. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sayfalarından da bakabilirsiniz. Plakadan ceza sorgulama işlemlerini yapmak için turkiye.gov.tr adresine giriş yapıp, trafik cezası sorgulama yapabilirsiniz. Araçta var olan cezanızı öğrenmek için sayfadaki arama yerine “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama” diye belirterek aracınıza yazılan cezaları görebilirsiniz.
 
trafik cezası
 

Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama

Sorgulama yaptığınız ekranlarda aynı zamanda otoparka çekilen araçların da sorgulaması yapılabilmektedir. Bildiğimiz üzere bu çoğu insanın başına gelebilecek bir durumdur. Araçlarını park ettikleri yerde bulamayan oldukça fazla insan vardır. Bunun için de otopark sorgulama gerekmektedir. Kişiler araçlarının hangi otoparkta yer aldığını öğrenmek için ve araçlarına yazılan cezaların ne kadar olduğunu öğrenmek için bu sistemler kullanılmaktadır.
 

Trafik Cezası Sorgulamada Ulaşılabilecek Bilgiler

Resmi kurumlardan trafik cezası sorgulaması yaparken şu bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • T.C Kimlik No
 • Araç Plakası
 • Cezanın Yazıldığı İl
 • Cezanın Yazıldığı İlçe
 • Cezanın Yazıldığı Tarih
 • Cezanın Yazıldığı Saat
 • Toplam Yazılan Ceza Tutarı

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezasının ödemesinin yapılabilmesi için ilk önce cezanın sürücüye tebliğ edilmesi gerekir. Eğer trafik cezası tebliğ edilmediyse işlem yapılması mümkün değildir. Plakaya yazılan ceza ödeme işlemlerini online olarak anlaşmalı banka olan İş Bankası üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.
 
2022 trafik cezalarını öğrenmek için tıklayınız. 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 
Araç Kiralamada Neden Miniyol?
Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.