Arama yapın

Trafik Cezaları Ve Ödemeler Hakkında Bilgiler

Trafik Cezaları Ve Ödemeler Hakkında Bilgiler
Sinan Daşpınar
Trafik Cezaları ve Ödemeler Nasıl Olur? Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? Trafik Cezası Borcu Nasıl Ödenir? 2021’in Trafik Cezaları Rehberi
İçerik Başlıkları
    • Trafik Cezası Sorgulama
    • Trafik Cezası Borcu Nasıl Ödenir?
Trafiğin düzenli bir şekilde ilerlemesi ve yolcular için bir bütün sağlanması için trafik kuralları vardır. Bu kurallar olmazsa olmazdır. Ancak bu kurallar bazen ihlal edilebiliyor. Bu yüzden de trafik cezaları oluşmuştur.

Trafik Cezası Sorgulama

Park ihlali, hız kurallarına uymama, hız aşma, trafik ışık ihlali gibi nedenler yüzünden yazılan cezalara e-devlet ya da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sayfalarından ulaşabilirsiniz. Plakadan ceza sorgulama işlemlerini yapmak için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra sayfa sizi kimlik doğrulama sistemi sayfasına yönlendirmektedir. Daha sonra bu sayfada kullanılmak istenilen kimlik doğrulama yöntemlerinden birini seçip e-devlet sistemine giriş sağlayabilirsiniz. Araç cezanızı öğrenmek için sayfadaki arama butonuna araç plakasına yazılan trafik cezaları sorgulama diye belirterek aracınıza yazılan cezaları görebilirsiniz.

trafik ceza sorgulama

Trafik Cezası Borcu Nasıl Ödenir?

Trafik cezaları borçlarının ödenebilmesi için ilk önce cezanın sürücüye tebliğ edilmesi gerekmektedir. Eğer trafik cezası tebliğ edilmediyse daha henüz işlem yapılamaz. Plakaya yazılan ceza ödeme işlemlerini online olarak daha hızlı bir şekilde İş Bankası üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için hem iş cep hem de atm’ leri kullanabilirsiniz. Sizler için kolaylık sağlayacak yöntem elbette ki online olandır.
 
2022 trafik cezalarını öğrenmek için tıklayınız. 
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.