Arama yapın

Ceza Sorgulama

Ceza Sorgulama
Sinan Daşpınar
Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Olur? Trafik Cezaları Nasıl Ödenir? Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? Trafik Cezası ve Otopark Nasıl Sorgulanır?
İçerik Başlıkları
  • Araçlarımızla yaptığımız çeşitli ihlallerden dolayı devlet tarafından verilen cezalarımız vardır. Bu cezaları çeşitli yöntemlerle öğrenebilmekteyiz. Türkiye'nin en büyük araç kiralama pazarı Miniyol olarak sizler için bu ceza sorgulama işlemlerini araştırdık.
  • E-Devlet Üzerinden Ceza Sorgulama
  • Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Ceza Sorgulama;
  • PTT’den Radar Cezası Sorgulama
  • GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) İnternet Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama
  • Ceza Ödeme

Araçlarımızla yaptığımız çeşitli ihlallerden dolayı devlet tarafından verilen cezalarımız vardır. Bu cezaları çeşitli yöntemlerle öğrenebilmekteyiz. Türkiye'nin en büyük araç kiralama pazarı Miniyol olarak sizler için bu ceza sorgulama işlemlerini araştırdık.

E-Devlet Üzerinden Ceza Sorgulama

e-devlet

Park ihlali, hız kurallarına uymama, hız aşma, trafik ışık ihlali gibi çeşitli nedenlerden dolayı verilen cezalara genel olarak E-Devlet üzerinden bakabilir, sorgulama yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden ruhsat numaranız, T.C kimlik numaranız ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ceza sorgulama işlemleri için çok fazla uğraşmanıza gerek yok. Online olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet işlemleriniz için öncelikle yapmanız gereken E-Devlet şifresi almanızdır.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Ceza Sorgulama;

emniyet-ceza

Öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine giriş yapılır. Ardından işlemler bölümüne girerek trafik sorguları alanına tıklayınız. Sorgulama bölümünden trafik cezası sorgulama işlemlerinizi yapınız. Doldurulması gereken alanlar doldurarak işleminize devam ediniz. Karşınıza çıkan seçenekler araç plakasına yazılan ceza sorgulama’, ‘Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama’, Otoparka çekilen araç sorgulama şeklindedir. Hangi sorgulamayı yapacaksanız tıklamanız yeterlidir. Araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulamayı işaretlediğinizde sizden istenilen bilgiler ‘Plaka NO’ ve ‘Tescil Belge Seri ve NO’ dur. Dilediğiniz sorgulama işlemlerini EGM üzerinden yapabilirsiniz. Eğer aracınıza yazılan bir ceza varsa mutlaka buradan görürsünüz.
 

PTT’den Radar Cezası Sorgulama

radar

PTT sitesinden radar cezanızı öğrenebilirsiniz. Siteye giriş yaptığınızda T.C kimlik numaranız ve plaka bilgilerinizle PTT ceza sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ceza size tebliğ edildikten sonra ödeyebilirsiniz. Sistemde görünmese bile tebliğ edilen kâğıtta yazan numara ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işleminizi anlık olarak anlaşmalı bankalardan da yapabilirsiniz.
 

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) İnternet Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden TC kimlik numarası ile  giriş yaptıktan sonra araç borcu sorgulama bölümünden kişilere ya da araçlara yazılan cezalara ulaşabilirsiniz. Taşıt borcu sorgulama ekranı üzerinden borçlarını sorgulayan kişiler üzerlerine kayıtlı araçların ceza sorgulama işlemlerini kolayca yapabilirler.
 
Plakadan da ceza sorgulamak için tıklayın!
 

Ceza Ödeme

İnternet'in bizlere sağladığı kolaylıklar sayesinde trafik cezasını ödemek oldukça kolay hale gelmiştir.  Trafik cezasını ödeme işlemi sizlere tebliğ edildiği anda polis memuruna nakit olarak ödeme yapılabilir. Aynı zamanda daha sonra E-devlet ile bir kaç adımda ceza ödeme işlemi yapılabilir. İnternet bankacılığından borçlar ödenebilir. Diğer bir seçenek ise Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi üzerinden borcu ödemektir. Cezaların erken ödenmesinin sonucunda indirim uygulanabilmektedir. Aynı şekilde geç ödemede de faiz eklenmektedir.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.