Arama yapın

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ?

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ?
Sinan Daşpınar
Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır? Araç Muayene Randevu Alma Yöntemleri Nelerdir? Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? Muayene Öncesi Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?
İçerik Başlıkları
    • Araç Muayene Randevu Alma Yöntemleri
    • Araç Borç Sorgulama
    • Muayene Öncesi Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
      • Ölçüm Periyotları
Türkiye’de araç muayene işlemleri TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Muayene sorgulamarandevu alma vb. gibi işlemler TÜVTÜRK üzerinden yapılmaktadır.
 

Araç Muayene Randevu Alma Yöntemleri

TÜVTÜRK sitesine girip, ücretsiz araç muayene randevu alma kısmına tıklayıp aracınızın muayenesi için ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz. Randevu al kısmına tıklayarak randevunuzu alabilir, işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınız için randevu işlemini gerçekleştirmek için plaka bilgisi, ruhsat seri numarası ve şehir seçimi yapmanız yeterlidir.
 

Araç Borç Sorgulama

E-Devlet ile plaka sorgulayarak borç öğrenme işlemleri yapılabilmektedir. Araba borç sorgulama yapmak için turkiye.gov.tr  sitesine girebilirsiniz. E-Hizmetler bölümüne tıklayıp ardından güvenlik kısmına girip işleminize devam edebilirsiniz. Son olarak Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama bölümüne girerek kimlik doğrulaması yapabilirsiniz.

EGM ile Plakadan araç borç sorgulama yapmak için de ilk olarak yapmanız gereken egm.gov.tr adresine girmektir. Ekranda karşınıza çıkan kutucuklara ad, soyadı, kimlik numarası ve doğum tarihi gibi size ait olan bilgilerinizi girdikten sonra doğrulama işlemini yapabilirsiniz. Ardından borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için aracın plakası, tescil belgesinin numarası ve tescil belgesinin serisi girilerek borç sorgulama işlemi tamamlanır.
 
arac-muayene-randevusu

Muayene Öncesi Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü, trafikte var olan motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz gazı emisyonlarının kontrolüne göre ayarlanan yönetmelik doğrultusunda yapılmaktadır.
    
Gerekli Belgeler
- Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil Belgesi.
- T.C. Kimlik No'sunu gösteren bir belge.

 

Ölçüm Periyotları

Hususi Araç ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaştan sonra ve sonrası olan her araca iki yılda bir ölçüm yapılmalıdır. Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaşın sonunda ölçüm yapılmalıdır. Muayene öncesinde egzoz sisteminde oluşabilecek sorunların giderilmiş olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Egzoz sisteminde sıkıntı olan araçların ölçümleri onaylanmaz. Bu sıkıntılar ölçüm değerini olumsuz etkilemektedir. Eğer aracınızın periyodik bakımı yaptırılmış ise bu aracın ölçüm sonuçlarını olumlu yönde etkilemektedir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.