Arama yapın

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ?

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ?
Sinan Daşpınar
Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır? Araç Muayene Randevu Alma Yöntemleri Nelerdir? Araç Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? Muayene Öncesi Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?
İçerik Başlıkları
  • Araç Muayene Randevu Alma Yöntemleri
  • Araç Borç Sorgulama
  • Muayene Öncesi Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
   • Egzoz Gazı Ölçüm Periyotları

Araç sahipleri için önemli iki konu olan "Araç Muayane Randevusu" ve "Araç Borç Sorgulama", trafik güvenliği ve mali durum açısından kritik bir rol oynar. Araç muayenesi, trafiğe çıkış izni için gerekli bir adımdır ve aracın teknik uygunluk açısından incelenmesini sağlar. Öte yandan, araç borç sorgulama, aracın üzerindeki mali yükümlülükleri belirlemek için kullanılır ve potansiyel alıcıları olası finansal risklerden korur. Türkiye’de araç muayene işlemleri TÜVTÜRK tarafından yapılır. Muayene sorgulamarandevu alma vb. gibi işlemler TÜVTÜRK üzerinden yapılır.

Araç Muayene Randevu Alma Yöntemleri

TÜVTÜRK sitesine girip, ücretsiz araç muayene randevu alma kısmına tıklayıp aracınızın muayenesi için ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz. Randevu al kısmına tıklayarak randevunuzu alabilir, işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınız için randevu işlemini gerçekleştirmek için plaka bilgisi, ruhsat seri numarası ve şehir seçimi yapmanız yeterlidir.

Araç Borç Sorgulama

E-Devlet ile plaka sorgulayarak borç öğrenme işlemleri yapılabilir. Araba borç sorgulama yapmak için turkiye.gov.tr sitesine girebilirsiniz. E-Hizmetler bölümüne tıklayıp ardından güvenlik kısmına girip işleminize devam edebilirsiniz. Son olarak Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama bölümüne girerek kimlik doğrulaması yapabilirsiniz.

EGM ile Plakadan araç borç sorgulama yapmak için de ilk olarak yapmanız gereken egm.gov.tr adresine girmektir. Ekranda karşınıza çıkan kutucuklara ad, soyadı, kimlik numarası ve doğum tarihi gibi size ait olan bilgilerinizi girdikten sonra doğrulama işlemini yapabilirsiniz. Ardından borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için aracın plakası, tescil belgesinin numarası ve tescil belgesinin serisi girilerek borç sorgulama işlemi tamamlanır.

arac-muayene-randevusu

Muayene Öncesi Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü, trafikte var olan motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz gazı emisyonlarının kontrolüne göre ayarlanan yönetmelik doğrultusunda yapılmaktadır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler

 • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil Belgesi.
 • T.C. Kimlik No'sunu gösteren bir belge.

Egzoz Gazı Ölçüm Periyotları

Hususi Araç ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaştan sonra ve sonrası olan her araca iki yılda bir ölçüm yapılmalıdır.

Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaşın sonunda ölçüm yapılmalıdır.

Muayene öncesinde egzoz sisteminde oluşabilecek sorunların giderilmiş olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Egzoz sisteminde sıkıntı olan araçların ölçümleri onaylanmaz. Bu sıkıntılar ölçüm değerini olumsuz etkilemektedir. Eğer aracınızın periyodik bakımı yaptırılmış ise bu aracın ölçüm sonuçlarını olumlu yönde etkilemektedir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.