Arama yapın

2022 Pasaport Harçları ve Defter Bedeli

2022 Pasaport Harçları ve Defter Bedeli
Sinan Daşpınar
2022 pasaport ve defter bedeli ücretleri, pasaport nedir? Pasaport nasıl çıkarılır? Bordo pasaport, yeşil pasaport ve gri pasaport hakkında merak ettiğiniz tüm sorular yazımızda
İçerik Başlıkları
  • Pasaport nedir? 
  • Pasaport nasıl alınır?
  • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) gerekli evraklar
  • Hizmet Damgalı Pasaport (Gri Pasaport) gerekli evraklar
  • Pasaport Harcı ücretine ne kadar?
  • 2022 Yılı Pasaport Harç Fiyatları
  • 2021 yılı pasaport harç fiyatları
  • Pasaport defter bedeli ne kadar?
  • Pasaport Kaç Günde Çıkar, Ne Zaman Gelir?

2022 yılında uygulanacak olan pasaport harçları ve defter bedeli, Türkiye İstatistik Kurumunun değerlendirmeleri sonucunda belirlendi. Fiyatlar 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanacak. Pasaportunuzu aldıktan sonra yurt dışı seyahatinizi bitirip Türkiye’ye geldiğinizde araç kiralayarak ulaşımınızı daha kolay hale getirebilir ve Miniyol sayesinde tüm havalimanlarından araç kiralayabilirsiniz. Ayrıca Miniyol’un fırsatlarından yararlanmanızda fayda var. Hadi gelin Pasaport ve defter bedeli hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplayalım. 

pasaport nedir
 

Pasaport nedir? 

Dünya’yı keşfetmeyi seviyorum, farklı kültürleri, farklı insanları tanımak hoşuna gidiyor diyenlerdenseniz veya farklı sebeplerden dolayı yurt dışına çıkmanız gerekiyorsa ilk olarak bir pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Miniyol olarak sizlere adım adım bir pasaporta nasıl sahip olacağınızı anlattık. 

İlk olarak bilmemiz gereken bir şey var. Hangi pasaport tipine sahip olacağınız? 6 tür pasaport bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;
 
Bordo Pasaport
Umuma Ait Pasaport
Türk ve KKTC vatandaşlarının alabileceği pasaporttur.
 
 
 
 
 
Yeşil Pasaport
 
 
 
 
 
Hususi Pasaport
TBMM eski üyeleri, bakanlar ve birinci, ikinci, üçüncü derecede devlet memurlarına verilmektedir. Yeşil Pasaporta sahip kişileri çocukları da 25 yaşına kadar bu pasaporttan yararlanma hakları vardır. Bu pasaport ile pek çok ülkeye vizesiz gidilebilir.
 
 
 
 
 
 
Hizmet Pasaportu
 
 
 
 
 
 
Gri Pasaport
Sarı basın kartı olanlar, resmi görev sebebiyle yurt dışında gidenler, bilimsel ve kültürel sebeplerden dolayı yurt dışına giden akademisyenlere görevleri boyunca gri pasaport verilmektedir. Hizmet pasaportuna sahip olmak için kurum tarafından onaylanmış talep formu gerekmektedir.
 
 
 
 
Diplomatik Pasaport
 
 
 
 
Siyah Pasaport
Konsolosluk ve büyükelçiliklerde görev yapan vatandaşların, TBMM üyelerinin, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay gibi üst düzey yetkililere verilen pasaport türüdür. Dışişleri Bakanlığı’nca verilmektedir.
Geçici Pasaport
Pembe Pasaport
Yurt dışındaki vatandaşların pasaportlarını kaybetmeleri ve pasaport sürelerinin dolması durumunda bulundukları ülkelerdeki Türk Konsoloslukları ve Elçiliklerinden alabilecekleri geçici pasaporttur. Türkiye’ye giriş yapıldığı anda geri alınır.
Yabancılara Mahsus Pasaport
 
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde verilen pasaporttur. Özel koşulları sağlayanlara verilir.

Pasaport nasıl alınır?

Miniyol olarak en çok tercih edilen ve özel şartlar gerektirmeyen pasaportları nasıl temin edebileceğinizi derledik. Öncelikli olarak randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu;
kolaylıkla alabilirsiniz.
Yurt içinde bordo yani umuma mahsus pasaportlarda il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvurulmalıdır. Yurt dışında ise dış temsilciliklere başvurmanız gerekmektedir.
Bir kişi en fazla iki adet geçerli pasaport alabilmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) gerekli evraklar

• T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
• Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
• Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
• Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; "Öğrenci Belgesi" (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)
• Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)
• Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)
 
pasaport

Hizmet Damgalı Pasaport (Gri Pasaport) gerekli evraklar

• T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
• Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
• Hizmet damgalı pasaport talep formu,
• Kamu görevlisi olmayanlar için talep formu ile birlikte görev onayı,
• Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak çocuklar için; "Öğrenci Belgesi" (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hak sahibinin pasaport süresi dikkate alınarak hizmet damgalı pasaport verilir.)
• Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için "Sağlık Kurulu Raporu"
• Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
• Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)
• Başvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. Hizmet damgalı pasaportlar harçtan muaftır.)
 

Pasaport Harcı ücretine ne kadar?

İlk olarak Harçsız Umuma Mahsus yani Bordo Pasaport’ta harçsız olarak pasaport çıkarabilen ayrıcalıklı gruplardan bahsedelim. Bunlar 25 yaşını doldurmayan eğitim için yurt dışına giden öğrenciler, uçuş ekibi personeli ve kültürel, ticari, sosyal bir menfaat, yüksek lisans ya da doktora için Rektörlük, Dekanlık, Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ya da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izni olanlar pasaport harcından muaf tutulabiliyorlar.
 

2022 Yılı Pasaport Harç Fiyatları

 • 1 Yıllık Pasaport Harç Fiyatı 452 TL

 • 3 Yıllık Pasaport Harç Fiyatı 1.048 TL

 • 10 Yıllık Pasaport Harç Fiyatı 1478 TL

2021 yılı pasaport harç fiyatları

 • 6 ay olanlar için 227,20 lira,
 • 1 yıl olanlar için 332,10 lira,
 • 2 yıl olanlar için 542,20 lira,
 • 3 yıl olanlar için 770,20 lira,
 • 3 yıldan fazla süreli olanlar için 1085,40 lira alınmaktadır.

Pasaport defter bedeli ne kadar?

Pasaport başvurularında harç bedellerinin yanında birde defter ücreti ödemektesiniz. 2021 yılında 180 TL olan ücretin 2022’de değişip değişmeyeceği henüz belli değil. 2021 yılı içerisinde pasaport için başvuracaksınız 180 TL ödemeniz gerekmektedir.

Pasaport Harç ve Cüzdan Bedellerini Yatırabileceğiniz Kurumlar
Vergi dairesi müdürlüklerine, Gelir İdaresi Başkanlığı’na, PTT şubeleri, Akbank T.A.Ş, Aktif Yatırım Bankası A.Ş., Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Alternatifbank A.Ş., Anadolubank A.Ş., Arap Türk Bankası A.Ş., Citibank A.Ş., Denizbank A.Ş., Burgan Bank A.Ş., Fibabanka A.Ş., Finansbank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., ICBC Turkey Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Odea Bank A.Ş., Şekerbank A.Ş., T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Turkishbank A.Ş., Turkland Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Vakıf Katılım Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
 

Pasaport Kaç Günde Çıkar, Ne Zaman Gelir?

Pasaportunuz 5-7 iş gününde başvuru sırasında belirttiğiniz adresinize gelmektedir. Pasaport belirttiğiniz kişi ve kişilere teslim edilmektedir. Pasaportunuz teslim edildiğinde PTT tarafından cep telefonu numaranıza bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.
Pasaportunuzu çıkardıktan sonra havalimanlarına yolunuz çokça düşecek demektir. Miniyol burada hayatınızı kolaylaştıracak imkânlar ve fırsatlar sunmaktadır. Havalimanından sonra ne yapacağım? Gideceğim yere nasıl ulaşacağım? Sorularını kafanızda olmayacak, Miniyol üzerinden araç kiralama işleminizi kolaylıkla sağlayacak ve keyifli bir yolculuk yaşayacaksınız.
 
 
 

 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.