Arama yapın

Venedik’te Gezilecek Yerler

Venedik’te Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
Araç kiralama kolaylığı sağlayan Miniyol, seyahat severler için bir başka rotayla geldi! Venedik gezilecek yerler için blogumuzu hemen okuyun!
İçerik Başlıkları

   Venedik nerede, Venedik nasıl bir yer, Venedik’te gezilecek yerler, Venedik neden sular altında, Venedik hakkında bilgi gibi Venedik hakkında onlarca sorunuz olabilir. Miniyol sizin için Venedik’e dair bütün detayları anlattığı bir blog yayınladı!

   

  Dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerden biri olan Venedik 118 adadan oluşmaktadır. Bu adalarda ise sadece toplam 65 bin kişi yaşasa da her yıl 3 milyon turist burayı ziyaret etmektedir. Venedik’in sular altında kalma sebebi ise tam olarak gelen bu turistler! Adaların çoğu ağaç kazıklara kurulduğu için kent nüfusu ve ziyaretçiler çoğaldıkça kent yavaşça çöküyor. Hatta kış mevsiminde meydan tamamen sular altında kalabiliyor!

  Venedik’e Ne Zaman Gidilir?

  Yazdan kışa, sonbahardan ilkbahara her mevsim ayrı bir tadı olan Venedik’in kanallarında gondola binmek, dar sokaklarında dolaşmak ve adalarını gezmek unutamaz bir deneyim sunmaktadır. Venedik’i baştan sona gezmek için bizce 3 gün yeterli olacaktır. Tabi bütün adaları, kasabaları gezmek istiyorsanız bu süreyi biraz daha uzatmanız iyi olabilir.

   

  Venedik’te Nerede Kalınır?

  Büyük Kanal çevresinde kalabilecek kadar bütçeniz varsa mutlaka bu çevrede kalmalısınız. Ulaşımın kolay olacağı Büyük Kanal otelleri dışında, yerel halkı tanıyabileceğiniz diğer kanallar üstünde de AirBnb aracılığıyla konaklayabilirsiniz. Yaz ve bahar dönemlerinde ise otel ve hostel fiyatları büyük oranda artıyor, önceden rezervasyon yaptırarak ucuza konaklayabilirsiniz ya da turizm sezonu bittikten sonra seyahat planlamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Otel ve hostel fiyatları 200 TL’den 3500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

   

  Venedik’e Ulaşım Nasıl Olur?

  Marco Polo Havaalanı özellikle yaz döneminde oldukça sık kullanılan bir havalimanıdır. Türkiye kalkışlı birçok uçuş da bu havalimanına inmektedir. Türkiye’den Venedik’e sadece uçakla değil, aynı zamanda trenle de gidebilirsiniz. Evet! Ankara kalkışlı olan bu tren Venezia Santa Lucia’ya kadar gitmektedir. Tren sonrasında vaporetuta ya da su taksileri ile ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

   

  Venedik’te Gezilecek Yerler

  San Marco Meydanı

  San Marco Meydanı Venedik’in merkez noktasıdır. Bu merkez nokta turistlerle ve güvercinlerle dolu bir meydan. Şehrin koruyucu azizi San Marco’nun adına adanmış bir katedral de bu meydanda bulunmaktadır. Bu katedralin tepesinde bulunan heykeller ise İstanbul’dan çalınmıştır. Bu hikaye ise şöyledir: 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Papa, Haçlıları denizden taşımaları için Venedikli gemicilerle anlaşsa da Venedikliler yan çizerek İstanbul’a yollarını çeviriyorlar. Doğu Akdeniz ticaret yollarına sahip olmak isteyen Venedikliler bu sayede 70 yıl İstanbul’u yönetiyorlar. Bu sırada çoğu heykel ve yapı sökülerek Venedik’e taşınmış! Aktif olarak ibadet için kullanılan katedralde fotoğraf ve video çekmek, kısa giyinmek, açık omuzlu kıyafetler giyinmek yasak. Ek olarak büyük çanta ya da bavulla içeri giremezsiniz, bunları emanete bırakmanız gerekmektedir.

   

  San Marko Kulesi

  Yine aynı meydanda bulunan ve katedralin karşısında bulunan San Marko Kulesi 1912 yılında inşa edilmiştir. Kırmızı tuğlaları, tepesindeki kemerli balkon ile sade mimarisi olan kulenin zirvesinde altından bir heykel bulunmaktadır. Uzunluğu 100 metre olan kuleden bütün adaları kuş bakışı seyredebilirsiniz. 

   

  Rialto Köprüsü

  İlk bakışta Mostar Köprüsü’nün bir benzeri diyebileceğimiz Rialto Köprüsü farklı detaylarla benzerlerinden ayrılıyor. Grand Canal’ın iki yakasını birleştiren bu naif kemerli köprü 1591 yılında yaptırılmıştır. Bir zamanlar Eyfel Kulesi gibi çirkin bir demir yığını olarak anılan köprü şu anda çok sevilmektedir! Köprüyü sadece iki yakayı birleştirdiği için değil yanındaki sosyete pazarı sayılabilecek Rialto Pazarı için de ziyaret etmelisiniz.

   

  San Rocco Lonca Binası

  Venedik gezilecek yerler listemizdeki diğer bir yer ise San Rocco Lonca Binası… Oyma taştan yapılmış izlenimi veren bu harika şaheser Tintoretto tarafından yapılmıştır. Altın varaklar, tavandaki ince detaylar ve 60’a yakın sergilenen resimler ile San Rocco Lonca Binası 5 asırdan beri ayakta ve kullanılmaktadır. 

   

  San Simeone Piccolo

  Geniş ve devasa yükseklikteki kubbesi ile tanınan San Simeone Piccolo kurşundan yapılmıştır. Santa Lucia Tren İstasyonu’nun hemen karşısında bulunan binayı birçok açıdan muhakkak göreceksiniz. Diğer kiliselere kıyasla daha faklı bir yarısı bulunan kilisenin girişi Antik Yunan tipi sütunlardan oluşmaktadır. 

   

  Palazzo Ducale

  San Marco Meydan’ındaki katedralin yanında bulunan müze Venedik’in yöneticisi olan dükün kullandığı bir binadır. Saray olarak kullanılsa da daha çok kaleyi andıran Palazzo Ducale uzun kuyruklarıyla da ünlü! San Marko Katedrali’ne kadar uzanan sıraları beklerken çevre binaları ve detaylarını inceleyebilirsiniz. San Marko Meydanı Müze Bileti ile burayı, Correr Müzesi’ni, Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni ve Marciana Kütüphanesi’ni gezebilirsiniz. Kütüphane ve arkeoloji müzesini az çok tahmin edebilseniz de Correr Müzesi gerçekten de ilginç bir yer! Bu müze, içinde 4 asırlık kürelerin bulunduğu bir küre müzesi!

   

  Peggy Guggenheim Müzesi

  Özel bir koleksiyona sahip olan müzenin girişi biraz pahalı olsa da içeriye girince Salvador Dali, Kandınsky ve Picasso gibi ressamların eserlerini göreceksiniz. Müze, San Marco Meydanı’nın karşı kıyısında bulunmaktadır. Eserleri Max Ernst’in eşi Bayan Guggenheim toplamıştır. 

  Burano Adası

  Venedik adalarından biri olan Burano Adası oldukça sakin bir yer. Özellikle görmeniz gereken bir yapısı olmayan adada rahatlayabilir ve rengarenk evleri inceleyebilirsiniz. 

  Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.