Arama yapın

Türkiye'nin En Yüksek Dağları

Türkiye'nin En Yüksek Dağları
Sinan Daşpınar
Türkiye bölgeleri itibariyle birçok dağa sahiptir. Farklı yapılara ve büyüklüklere sahip olan dağlarımız arasından Türkiye’nin en yüksek dağları hakkında bilgiyi yazımızda öğrenebilirsiniz.
İçerik Başlıkları
  • 1. Ağrı Dağı
  • 2. Cilo Dağı
  • 3. Süphan Dağı
  • 4. Kaçkar Dağı
  • 5. Erciyes Dağı
  • 6. Tendürek Dağı
  • 7. Palandöken Dağı
  • 8. Uludağ

Türkiye, doğal güzellikleriyle ünlü bir ülke olup dağlar, bu güzelliklerin önemli bir parçasını oluşturur. Türkiye'nin coğrafi yapısı, dağ silsilesiyle süslüdür ve bu dağlar sadece manzaralarıyla değil, aynı zamanda zengin doğal yaşamıyla da büyüleyici bir deneyim sunar. Ülkenin dört bir yanında yükselen dağlar arasında yer alan bazı zirveler, doğa tutkunları ve dağcılar için gerçek birer meydan okuma olarak bilinir. Miniyol olarak hazırladığımız bu blog yazısında, Türkiye'nin en yüksek dağlarına yakından bakacak ve bu doğal güzelliklerin keşfine çıkacağız.

1. Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı’nın %65’lik kısmı Iğdır ilinde bulunurken %35’lik kesimi Ağrı ili sınırları içerisinde yer almaktadır. 5.137 metrelik yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Ağrı dağı iki zirveden oluşmaktadır. 5.137 metre ile Büyük Ağrı ile 3.898 metre yükseklikte bulunan Küçük Ağrı zirvesidir. Yapı ve özellik bakımından volkanik bir dağ özellikleri göstermektedir. Türkiye’nin en yüksek dağı olmasının yanı sıra 10 km² bir buzul takkesi olan tek dağdır. Doruğunda örtülü bulunan bu buzul Türkiye’nin en büyük buzuludur. Pek çok doğa tutkununu misafir eden dağ tırmanışlar Doğubayazıt ilçesinden başlar ve bu güzergâha ‘klasik rota’ denilmektedir. Iğdır yönünden gerçekleşen gezilere ise daha teknik buzul tırmanışları içerir ve daha ayrıntılıdır.

2. Cilo Dağı

Cilo Dağı

Hakkari il sınırları içinde yer alan yüksekliği 4.135 metredir. Uludoruk ile Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı olma özelliğine sahiptir. Zirvede dört mevsim boyunca erimeyen buz ve kar ile kaplı tektonik bir dağdır. İçerisinde pek çok buzul göl barındırmakta ve gelen ziyaretçilere harika dakikalar yaşamasına olanak sağlamaktadır.

3. Süphan Dağı

Süphan Dağı

Van il sınırları içerisinde bulunan dağın yüksekliği 4.058 metredir bu yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek üçüncü dağı olma özelliğine sahiptir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı dağcıyı misafir eden Süphan Dağı’na çıkarken Van Gölü’nün farklı renk tonlarına da şahitlik etmiş oluyorsunuz. Süphan Dağı’nın doruğunda bir örtü buzulu bulunmaktadır.  Dağın çevresindeki volkanik düzlükleri tarım için için yöre halkı için önemli geçim kaynağıdır.

4. Kaçkar Dağı

Kaçkar Dağı

Kaçkar Dağı’nın büyük bir kısmı Rize ilinde bulunurken zirve noktası Artvin’de bulunmakta ve yüksekliği 3.937 metredir. Kuzey yamaçlardan inen akarsular Büyükdere adıyla bilinmekte ve Karadeniz’e dökülmektedir. Doğa tutkunlarının bir hayli uğrak noktası olan dağa yazları tırmanmak kolay olurken kış aylarında tırmanmak bir o kadar zorludur. Kış aylarında buzulların eğiminden dolayı çığ riski her zaman mevcuttur. Kaçkar Dağı’nı her yıl yüzlerce yerli ve yabancı dağcı ziyaret etmektedir.

5. Erciyes Dağı

Erciyes Dağı

Kayseri il sınırları içinde yer alan yüksekliği 3.916 metredir ve bu özelliği ile de İç Anadolu bölgesinin en yüksek dağıdır. Tepesinde dört mevsim kar bulunmasının yanı sıra volkanik bir dağdır. Günümüzde ise zirvesinin kuzey yamacında bir buzulu kalan Türkiye’nin en yüksek dağlarından biri Erciyes’in zirvesinden Dünya’nın şekli nedeniyle Akdeniz ve Karadeniz’i görmek mümkün değildir. Eski dönemlerden beri yerleşme merkezi olduğundan merkezi olma özelliği korunmuştur ve hâlihazırda Kayseri il merkezi dağın eteklerinin yakınında kurulmuştur.

6. Tendürek Dağı

Tendürek Dağı

Tendürek Dağı ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde bulunmakta ve yanar dağdır. Yüksekliği ise yaklaşık olarak 3.000 metredir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda kraterin özelliklerini halen korumakta ve zaman zaman sıcak buharlar çıkabilmektedir. Bu volkanik özelliğin devam etmekte olduğunu gözler önüne sunmaktadır. Su buharının sıcaklığı ortalama altmış dereceleri bulmakta ve bu yüksek sıcaklık değerleri sadece Tendürek’e özgü bir özelliktir.

7. Palandöken Dağı

Palandöken Dağı

Erzurum il sınırları içerisinde bulunan 3.271 metre yüksekliğe sahip tektonik bir dağdır. Erzurum, soğuk iklime sahip bir yerleşim yeridir. Erzurum’un uzun süreli kış turizmine olanak sağlayan etmenlerden biri de iklim şartlarıdır. Palandöken Dağı’nda sezon Aralık ile Nisan ayları kış turizmine elverişlidir. Ayrıca havaalanın kayak merkezine yakın olması da yerli ve yabancı turistlerin bölgeye ziyaretleri kolaylaştırmıştır. Sadece Palandöken Dağı’na özgü bir çiçek Palandökenensis Mayıs aylarında görülmektedir.

Palandöken Kayak Merkezi hakkında bilgi almak için "Harika Bir Kış Rotası: Palandöken Kayak Merkezi" blog yazımıza göz atabilirsiniz.

8. Uludağ

Uludağ

Bursa ili sınırları içinde yer alan dağın yüksekliği 2.543 metre’dir. Marmara bölgesindeki en yüksek dağdır. Ayrıca kış turizmi açısından Türkiye’nin merkezi konumundadır. Kasım ve Nisan ayları arası sezonda turist yoğunluğunun en çok olduğu görülmektedir. Bu aylarda özellikle resmi tatil ve hafta sonlarında oteller de yer bulmak bir hayli güçtür. Türkiye’nin en yüksek dağlarından biri olan Uludağ, İstanbul’a 140 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bursa şehir merkezine ise sadece 36 km mesafededir. Şehir merkezinden teleferikle de çıkmak mümkündür.

Uludağ hakkında daha detaylı bilgi almak için "Uludağ'ın En Güzel Halini Görmek İsteyenler Buraya!" blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.