Arama yapın

Türkiye’deki En Güzel Açık Hava Müzeleri

Türkiye’deki En Güzel Açık Hava Müzeleri
Sinan Daşpınar
Açık hava müzeleri genel antik kentler oluşmaktadır. Bu antik kentleri ulaşım sıkıntısı olmadan görmek için Miniyol ile araç kiralama yapın!
İçerik Başlıkları
  • Efes Antik Kenti - İzmir
  • Göreme Açık Hava Müzesi - Nevşehir
  • Perge Antik Kenti - Çanakkale
  • Aphrodisias Antik Kenti
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Yüzlerce yıl farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ülkemizde bu kültürleri ve medeniyetleri tanıtan, arkeolojik kalıntılarını sergileyen onlarca müze vardır. Açık hava müzeleri ise oldukça yaygındır. Peki bu açık hava müzesi nedir? Eserlerin açık havada bulunduğu ve sergilendiği müzelere denmektedir. Miniyol müzeler hakkında araştırma yaparak Türkiye’deki açık hava müzeleri hakkında bir blog yazdı!

 
 

Efes Antik Kenti - İzmir

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti Antik bir Yunan kenti olarak kullanılmış, sonrasında Roma şehri olmuştur. Büyük İskender’in generallerinden biri kurmuştur. Helenistik döneme ait olan Büyük Tiyatro, Celsus Kitaplığı gibi eserlerden Yamaçevler, Hadrian Tapınağı gibi Arkaik döneme kadar uzanan kalıntıları görebilir ve tarihin tozlu sayfalarına tanıklık edebilirsiniz.
 

Göreme Açık Hava Müzesi - Nevşehir

Nevşehir’e yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan Göreme Açık Hava Müzesi Piskopos Aziz Basil’in bölgeye yerleşmesi ve öğretilerini yaymaya başlamasıyla Hristiyanlık bölgede yayılmıştır. Müzede birçok manastır, kilise ve papel bulunmaktadır. 
 

Perge Antik Kenti - Çanakkale

Açık hava müzesi Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunmaktadır. Pamfilya Bölgesi’nde başkent olan antik kentin önemli kalıntıları 1947 yılında yapılan kazılarla gün yüzüne çıkmıştır. Keşfedilen heykel buluntuları iste Antalya Müzesi’ne götürülmüştür. Müze bu sayede Roma heykel müzeleri arasında öne çıkmıştır.
 

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunmaktadır. Tanrıça Afrodit’e kutsanan antik kentlerinin genel adı olan Aphrodisias Antik Kenti Roma İmparatoru Agustus tarafından korumaya alınmıştır. Kent ve çevresindeki antik mermer ocaklar UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedirler.
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araba kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.