Arama yapın

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer
Sinan Daşpınar
Kolay araç kiralama imkanları sunan Miniyol sizlere Türkiye’de görülmesi gereken yerler listesi hazırladı.
İçerik Başlıkları
   • Topkapı Sarayı nerede? 
  • Cumalıkızık Köyü, Bursa
   • Heybeliada nerede?
  • Yeşilgöz Obruğu / Kahramanmaraş
  • Yedigöller, Bolu
  • Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası, Kahramanmaraş
   • Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası Nerede?
   • Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Efsanesi
  • Selimiye Camii, Edirne
   • Selimiye Camii nerede? 
  • Boyabat, Sinop – Türkiye’de Görülmesi Gerekenler Yerler

Türkiye gezilip görülmesi gereken yerleri ile dolu bir ülke.. İnanç, kültür ya da tatil turizmi fark etmeksizin her türlü isteği cevaplayabilen nadide bir yer. Ülkemizde görülmesi gereken, görülmeye değer yerlerini araştırdık ve Türkiye'nin en yeni araç kiralama platformu Miniyol olarak bir liste oluşturduk. Türkiye seyahati için gidebileceğiniz aralarında çok bilindik yerler de olan listemizi birlikte okuyalım!

 
Topkapı Sarayı, İstanbul
 
Topkapı Sarayı
 
Topkapı Sarayı İstanbul’un en güzel yerlerinden biridir. 300 bin metrekarelik alanda mimari yapılar, koleksiyonlar, 300 binden fazla arşiv belgesi ile saray Dünyanın en büyük müzelerinden biridir. UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı listesi içinde olan saray aynı zamanda Cumhuriyet’in ilk müzesidir. 
 
İstanbul Havalimanı kolay oto kiralama seçenekleri ile Topkapı Sarayı’na hızlıca ulaşın! 

Topkapı Sarayı nerede? 

Topkapı Sarayı İstanbul’un Fatih ilçesinde Sarayburnu’nda yer almaktadır.
 
İstanbul Fatih kolay araç kiralama seçenekleri için tıklayın!
 
Ani Harabeleri / Kars
 
Ani Harabeleri
 
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ani Harabeleri Erken Demir Çağ’dan Orta Çağ’a kadar insanlık tarihine tanıklık etmiştir. İpek Yolu üzerinde bulunan harabeler kültür, sanat ve mimarinin bir zamanlar merkezi olmuştur. Bugüne sadece surlar ve kiliseler kalmıştır.
 

Cumalıkızık Köyü, Bursa

Cumalıkazık Köyü

Osmanlı’nın kuruluşundan bu yana varlığını sürdürebilmiş Cumalıkız Köyü, eski ahşap evleriyle tanınmaktadır. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan köyde mutlaka ama mutlaka kahvaltı yapmalısınız! Evlerin çoğu halka açık olduğu için de tarihi dokuyu sonuna kadar hissedebileceğiniz Cumalıkız Köyü Bursa Merkez’den 15 dakikalık bir uzaklıktadır. 
 
Bursa oto kiralama yaparak ulaşımınızı kolaylaştırın!
 
Mevlana Müzesi, Konya
 
Mevlana Müzesi
 
Tasavvufun kalbi Türkiye’deki kalbi Konya, Tasavvuf ilminin düşünürü Mevlana’yı ağırlıyor. Büyük bir Mevlana müzesi de tam merkezde yer alıyor. Burada Mevla’nın eserleri, ona ait eşyaları da sergileniyor. Şeb-i Arus Sema töreninde gösteriler yapılan Mevlana’ya mutlaka uğramalısınız.
 
Konya Selçuklu kolay araç kiralama yaparak Mevlana Müzesi’ne kolaylıkla gidebilirsiniz.
 
Heybeliada, İstanbul 
 
Heybeliada
 
İstanbul’un kalabalığından uzakta, günü birlik ya da hafta sonu tatili için Heybeliada güzel bir seçenek. Adada doğa ile iç içe vakit geçirebilir, Ruhban okulunu ve kilise ziyaretinde bulunabilirsiniz.
 

Heybeliada nerede?

Marmara Denizi üzerinde bulunan Heybeliada İstanbul’un en güzel adalarından biridir. Vapur ile ulaşım mümkündür. 
 
İstanbul araç kiralama seçenekleri ile yolculuğunuzu hızlandırabilir ve daha konforlu hale getirebilirsiniz. 
 

Yeşilgöz Obruğu / Kahramanmaraş

Yeşilgöz Obruğu
 
Kahramanmaraş merkezden yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Yeşilgöz Obruğu çevresi yemyeşil doğası ile insanı büyülemektedir. Çok berrak bir suya sahip olan obruğun derinliği yaklaşık 47.5 metre.
 
Yeşilgöz Obruğu’na kolay gidebilmeniz için Kahramanmaraş oto kiralama yapabilirsiniz. 
 

Yedigöller, Bolu

Yedigöller
 
Yazın ayrı kışın ayrı büyüleyici olan Yedigöller’e genellikle sonbaharları gidilmektedir. Yeşilden kırmızıya farklı tonlardaki ağaçları gördüğünüz zaman kendinizi kartpostal manzaralarında gibi hissedeceksiniz. Türkiye’de görülmesi gereken yerler içinde olan hem yazın hem kışın ayrı güzel olan Yedigöller Milli Parkı ruhunuzu dinlendirecek. Burada ayrıca kamp yapabilirsiniz!
 

Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası, Kahramanmaraş

Eshab-ı Keyf Yedi Uğurlar Mağarası

Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nde geçen mağara hem İslam hem de Hristiyan dünyası için kutsal yerlerdendir.  Yedi Uyurlar Mağarası aynı zamanda Ziyaret Dağı olarak da bilinmektedir. 300 metrekare büyüklüğünde ve 10 metre yüksekliğindeki dağa Osmanlı döneminde bir mescit yapılmıştır. 
 

Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Mağarası Nerede?

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde bulunmaktadır. 
 

Eshab-ı Kehf Yedi Uyurlar Efsanesi

Hristiyanlığın yeni yayılmaya başladığı Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Tebernuş ve Kefeştetayuş adında yedi gencin Hristiyan olmasını konu ediniyor. Dönemin inancını reddeden gençleri, Rum Hükümdarı Dakyanus idama mahkum edilmiştir. Birkaç gün düşünme süresi verilen gençleri Tanrı’ya inanmaktan vazgeçmediği için Yedi Uyurlar Mağarası’na saklanırlar. Burada 300 yıl uyurlar. Mağara da ismini buradan almıştır.
 

Selimiye Camii, Edirne

Selimiye Cami

Trakya’nın en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Selimiye Cami Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak bilinir. Cami arazi sahibinin arsayı vermesini anlatan ters lale de yapılmıştır. 
 

Selimiye Camii nerede? 

Edirne merkezde bulunan Selimiye Camii Mimar Sinan Caddesi’nde bulunmaktadır. 
 

Boyabat, Sinop – Türkiye’de Görülmesi Gerekenler Yerler

Sinop Boyabat

Türkiye’nin en kuzeyi Sinop modern ve sevecen şehir sakinlerinin yaşadığı barışçıl bir şehir. Tarih, doğa ve deniz keyfini bir arada bulunan Boyabat’ı asıl ünlü eden şey Osmanlı’dan kalma ahşap evleridir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.