Arama yapın

Rotil Nedir?

Rotil Nedir?
Ömer Keskinsoy
Aracın süspansiyon sisteminin bir parçası olan rotil hakkında bilmeniz gerekenleri Miniyol olarak sizler için hazırladık!
İçerik Başlıkları
  • Rotil Ne İşe Yarar?
  • Rotil Nasıl Çalışır?
  • Rotil Türleri Nelerdir?
   • Üst Rotil
   • Alt Rotil
  • Rotil Değişmezse Ne Olur?
  • Rotil Nerede Bulunur?
  • Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır?
Bir aracın süspansiyon sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan birkaç parça vardır. Bu sistem, yol tutuşunu iyileştirmeye ve bir aracı yoldayken desteklemeye yardımcı olan bir dizi şok emici bileşene sahiptir. Rotil de arabanın ön süspansiyonunun bileşenlerinden biridir. Ön süspansiyon, ön tekerleklerin bağımsız olarak yukarı aşağı hareket etmesine ve birlikte sola veya sağa dönmesine izin veren karmaşık bir bağlantı, mafsal, burç ve yatak grubudur. Rotil, optimum araç kontrolü ve lastik aşınması sağlayan, lastiğin yolla temasını en üst düzeye çıkaran süspansiyon hareketine izin verir.
Rotil ne işe yarar

Rotil Ne İşe Yarar?

Rotil, çeşitli bağlantıları birbirine bağlayan ve hareket etmelerini sağlayan ön süspansiyonun kritik bileşenidir. İnsan vücudunun kalça eklemine benzer bir top ve yuvadan oluşan rotil, güvenli ve pürüzsüz bir sürüş sağlamanın yanı sıra aracın tam olarak kontrol edilmesine olanak sağlamak için direksiyon mafsalları ve kontrol kolları arasında dönme hareketi sağlar.

Rotil Nasıl Çalışır?

Rotil, kontrol kolları ve direksiyon mafsalları arasında bir bağlantı oluşturmaya yardımcı olur. Direksiyon mafsallarının araca bağlı kalmasını sağlarken farklı yönlerde hareket etmesine izin verir. Bu hareket, tekerleklerin gerektiğinde yukarı, aşağı ve yan yana hareket etmesini sağlar. Bir rotil, metal mahfazaya, mahfaza içinde dönebilen saplamaya ve yağlanmış mahfaza içine alınmış bir sokete sahiptir. Sürüş sırasında bilyalı saplama sürekli hareket eder.

Rotil Türleri Nelerdir?

Araçlarda üst rotil ve alt rotil olmak üzere iki farklı rotil çeşidi bulunmaktadır. Bu rotiller farklı işlevlere hizmet etse de direksiyonun güvenilir ve duyarlı olmasını sağlamak için birlikte çalışırlar.

Üst Rotil

Hizalamayı korumak ve döndürme kuvvetleri gibi radyal yükleri absorbe etmek için tasarlanan üst rotil, direksiyon mafsallarının uygun şekilde dönmesini sağlar.

Alt Rotil

Direksiyon sistemi için bir pivot noktası görevi gören alt rotil, süspansiyon tasarımına bağlı olarak yük taşıyıcı veya takipçi tipte olabilir.
rotil arızası nasıl anlaşılır

Rotil Değişmezse Ne Olur?

Küçük bir parça olan rotilin araba için önemi ise oldukça büyüktür. Süspansiyon sisteminin önemli bir parçası olan rotilin arızalanması ve değiştirilmemesi durumunda bu sistem zarar görür ve sürüş güvenliği tehlikeye girer.
Arızalanan bir rotil, lastiklerin açısal dengesizlikler yaşamasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda lastiklerde aşınmalar meydana gelmektedir ve ekstra lastik masrafı ortaya çıkmaktadır. Lastiklerde oluşacak açısal dengesizlikler sonucu araç sağa ve sola çekmeye başlar. Bundan dolayı da aracın kontrolü zorlaşır. Arızalı bir rotilin kırılması veya rotilin çıkması durumunda ise çok ciddi kazalar yaşanabilir.

Rotil Nerede Bulunur?

Rotil, aracın ön süspansiyon ve direksiyon sisteminin bir parçasıdır. Rotiller mil adı verilen bir mekanizmaya bağlıdır ve ön tekerlekler arasında bulunur.

Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arızalı bir rotilin belirtileri şunlar olabilir:
 1. Aşırı Titreşim: Süspansiyonda veya direksiyon simidinde hissedebileceğiniz tıkırtı ve sallanma, rotillerde aşınma ve yıpranma belirtisi olabilir.
 2. Tıkırtı Sesi: Yuvalarında gevşeyen rotiller, tümseklerin üzerinden geçerken veya dönerken çarpma, tıkırtı veya çarpma dahil olmak üzere her türlü sesi çıkarma potansiyeline sahiptir.
 3. Düzensiz Lastik Aşınması: Arızalı rotiller, lastiklerin içinde veya dışında eşit olmayan aşınmaya neden olma potansiyeline sahiptir.
 4. Arabanın Bir Tarafa Çekmesi: Yolun bir tarafına sürüklenen bir araç, kötü bir hizalama durumu olabilir. Ancak aynı zamanda arızalı rotil belirtisi de olabilir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.