Arama yapın

Hasar Kaydı Nedir?

Hasar Kaydı Nedir?
Sinan Daşpınar
Ağır hasar kaydı nedir, ağır hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır, pert kaydındaki fark nedir, ağır hasar kaydı silinebilir mi?
İçerik Başlıkları
    • Ağır hasar kaydı ne demek?
    • Ağır hasar kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Bir aracın hasar kaydının olmaması, aracın satışı durumunda büyük bir avantajdır. Araç ile hasarlı bir kaza yapıldığında ise aracın hasarı Tramer denilen araç sorgulama sistemine işlenir. “Ağır hasar kaydı nedir, ağır hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır, pert kaydındaki fark nedir, ağır hasar kaydı silinebilir mi” gibi sorularınız varsa, yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Ağır hasar kaydı ne demek?

Kaza sonucunda araçta oluşan zararın belirlenen bir seviyenin üzerinde olması durumuna ağır hasar kaydı adı verilir. Aracın çarpma sonucunda kaput, kapı, tampon gibi bir bölgesinde oluşan büyük hasarlar nedeniyle, araç hasar kaydı açılır. Bu zarar, kaza yerinde tutulan ekspertiz raporlarına göre belirlenir. Alım satım işlemlerinde karşılaşılan ağır hasar kaydına sahip araçlar, piyasa değerinden daha düşük tutarlara satılır. Fakat alım satım işlemlerinde başka bir sorun yaşanmaz. Aracın durumu, Tramer (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) araç sorgulaması ile incelenebilir.
 
Ağır hasar kaydı olan araçların trafikte olması, tehlikeli ve yasak değildir. Eğer hasarlı aracın trafiğe çıkması sağlıklı olmayacağı belirlenirse trafikten men edilir. Bu duruma da pert kaydı denir. Pert olan aracın trafiğe dönmesi zordur; çok masraflı bir bakım ve tamir süreci gerekir. Ağır hasar kaydı ve pert kaydı arasında farkları da yazımızda bulabilirsiniz.
 

Ağır hasar kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

İkinci el bir araç satın almayı düşündüğünüz zaman ilk önce ağır hasar kaydı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu kontrol hem aracın fiyatının belirlenmesini hem de ileride oluşabilecek sorunları önceden bilmenizi sağlar. Araç hasar kaydı sorgulama işlemini Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi anlaşmalı GSM operatörlerinden, aracıya gerek olmadan SMS ile kolayca yapabilirsiniz.
 
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemi üzerinden, araç hasar kaydı sorguladığınız aracın plakasını, aralarında boşluk olmadan yazıp 5664’e gönderdikten sonra aracın plakası değişmiş olsa bile, tüm hasar kayıtları size en kısa süre yine SMS olarak gelir. Her sorgulama ücretinin 11 TL ücreti bulunduğunu, sorgulamanın 2003 yılından sonraki kasko ve trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlı olduğunu belirtelim. Ayrıca sigorta şirketleri aracılığıyla yapılmayan hasar onarımları sistemde kayıtlı değildir ve ağır hasar kaydı bilgileri, cam hasar ödemelerini içermemektedir.

Telefonla sorgu için 1890 Alo Hasar çağrı merkezini arayabilir, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi web sayfası üzerinden sorgulamak için de linki tıklayabilirsiniz: sbm.org.tr

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.