Arama yapın

Dubai’de Gezilecek Yerler

Dubai’de Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
Yeni nesil güvenli araç kiralama yapabileceğiniz Miniyol’un gezgini Dubai’de gezilecek yeler listesini sizler için hazırladı.
İçerik Başlıkları
  • Dubai’ye Ne Zaman Gidilir?
  • Dubai’de Nerede Kalınır?
  • Dubai’ye Ulaşım Nasıl Olur?
  • Dubai’de Gezilecek Yerler
  • Palmiye Adaları
  • Dubai Fountain
  • Dubai Frame
  • Madinat Jumeirah
  • Dubai Müzesi
  • Women’s Museum
  • Burc Halife

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Dubai, en gözde tatil rotaları içinde yer almaktadır. 18. yüzyıldan günümüze baktığımızda gelişen ve dönüşen Dubai şu an önemli bir ticaret merkezidir. Yeni nesil oto kiralama yapan Miniyol sizlere Dubai'de gezilecek yerleri anlatan bir rehber hazırladı.

 

Dubai’ye Ne Zaman Gidilir?

Yılın büyük bir çoğunluğunun çok sıcak geçtiği Dubai’ye Kasım - Şubat ayları arasında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde nefes alırken bile zorlanabileceğiniz sıcaklarla yüzleşmeniz gerekebilir. Popüler tarihi yerleri gezmek isterseniz yaklaşık 5 günlük Dubai tatili yeterli olacaktır fakat bütün detaylarıyla gezi planınız varsa 7 -10 günü gözden çıkarmalısınız.
 

Dubai’de Nerede Kalınır?

Dubai’de isteklerinize göre konaklama yapabileceğiniz 5 bölge bulunmakta:
Sahil manzaralı ve denize yakınlığı ile Jumeirah,
Kenti daha yakından tanımaya izin veren Bur Dubai,
Dünyanın en yüksek binası Burj Khalife’nin içindeki Downtown Kenti,
Havaalanına yakın ve şehrin eski finans merkezine yakın Deira,
Lüks ve modern fırsatların bulunduğu Dubai Marina ve Palm Cumeyra.
 
Karavan kiralama ile konaklama masraflarından kurtulabilir ve gezinizi özelleştirebilirsiniz. Karavanlar hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için tıklayın.
 

Dubai’ye Ulaşım Nasıl Olur?

Pegasus ve Türk Hava Yolları Türkiye’den Dubai’ye düzenli olarak uçuş seferleri vardır. Bu aktarmasız seferler yaklaşık 4 saat 30 dakika sürmektedir.

Dubai’de Gezilecek Yerler

 

Palmiye Adaları

BAE tarafından Basra Körfezinde oluşturulan yapay adalara denir. Adalar Palm Deyra, Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali olmak üzere 3 adadan oluşur. Toplamda 16 adet yaprak şeklindeki adacıklardan oluşan büyük adaların büyüklüğü 800 futbol sahası kadardır. İnsan eliyle yapılan en büyük ada Palm Cumeyra dünyanın en pahalı ev ve otellerini içinde bulundurmaktadır. Adalarda günü birlik etkinlikler, oyun ve aktiviteler düzenlendiği için bu noktalar ziyarete açıktır. Dünyanın en büyük su parklarından biri olan Aquaventura Water Park da buradadır. Palm Cumeyra ya da Palm Jumeriah önceden rezervasyon yapılma şartıyla Skydive ile kuş bakışı olarak izlenebilmektedir.

Dubai Fountain

Burj KhalifaGölü üstünde duran Dubai Fıskiyesi dünyanın en büyük su çeşmesidir. Aydınlatmaları ile 275 metreye kadar çıkabilen sular aşırı büyüleyici bir gösteri sunmaktadır. Gösteriler günde 2 defa 5’er dakika kadar sürmektedir. Dubai Mall önünde bulunan çeşmeye ücretsiz olarak giriş yapabilir ve gösterileri seyredebilirsiniz.
 

Dubai Frame

2018’de inşa edilen Dubai Frame modern Dubai’nin yansıtmak amacıyla yapılmıştır. Zabeel Park’ta 150 metre uzunluğunda yapılan çerçeve Dubai’nin geçmişten yarına kadar yaşadığı ve yaşayacağı değişimi gösteriyor. “Gezegenin en büyük resim çerçevesi” olarak tanınan Dubai Çerçevesi şehrin her noktasından görülebilmektedir.  Müzeden sonra asansörle en tepe noktaya çıkabilir ve cam panelden Dubai’yi seyredebilirsiniz. Ayrıca camlara tıkladığınızda dokunmatik ekranlar şehrin hangi noktasına baktığınızı göstermektedir. 
 

Madinat Jumeirah

Küçük bir kapalı çarşı sayılabilecek Madinat Jumeirah alışveriş yerlerinin, otellerin, kafe ve restoranların bulunduğu geleneksel bir komplekstir. Madinat Jumeirah, Jumeirah Plajı ve Burj Al Arab mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Şehrin ortasında ama kalabalıktan uzakta Abra adlı teknelerle kanal turu yapabilir, huzuru içinizde hissedebilirsiniz. Bölgede rüzgar kulesi evlerine benzer oteller vardır.  Bu otellerin teraslarına çıkabilir ve çekim yapabilirsiniz!
 

Dubai Müzesi

Bir zamanlar savunma binası olarak kullanılan müze bize Dubai tarihi hakkında bilgilendirici bir süreç sunuyor. Arkeolojik buluntular, çöl yaşamına dair bilgiler ile Arap ve bölge tarihini daha iyi tanımamıza yardımcı oluyor.
 

Women’s Museum

Arap ülkelerinde bulunan kadınların bilgi, sanat ve teknoloji alanındaki başarıları gösteren bir müzedir; Kadınlar Müzesi. Kadınların kültürlerine ve ülkelerine verdikleri katkıları fotoğraflarıyla sergileyen müze BAE’de yaşayan kadınların bütün yönlerine değiniyor. 
 

Burc Halife

Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa 160 katlı, 828 metre yüksekliğindedir. Rüzgardan etkilenmesin diye oval köşelere sahip olan bina çelikten inşa edilmiştir. Dünyanın en hızlı asansörü ve dünyanın en yüksek camisi de bu binada bulunmaktadır. Cami dışında binan içinde gece kulübü, restoran, seyir terasları ve otel bulunmaktadır. Gece kulübü binanın 144. katında, dünyanın en yüksek restoranı 122. katında ve 158. katında cami bulunmaktadır. 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.