Arama yapın

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler: En Güzel 7 Bulgaristan Rotası

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler: En Güzel 7 Bulgaristan Rotası
Sinan Daşpınar
Yurtdışına gitmek istediğimiz zaman rotamızı her zaman çok uzak ülkelere çevirmek zorunda değiliz. Hemen yanı başımızda pek çok güzel ve turistik bölgesiyle Bulgaristan bizler için çok uygun. Gerek ulaşım kolaylığı gerekse kültürel yakınlığımız sayesinde Bulgaristan’da oldukça keyifli bir tatil geçirmeniz mümkün.
İçerik Başlıkları
  • BULGARİSTAN’DA GEZİLEK YERLER
  • EN GÜZEL 7 BULGARİSTAN ROTASI
  • BORİSOVA GRADİNA PARKI
  • ALEXANDER NEVSKY KATADRALİ
  • ANTİKA PAZARI
  • ANTİK ROMA TİYATROSU
  • SEA GARDEN VİTOSHA CADDESİ
  • ULUSAL SANAT GALERİSİ
Yurtdışına gitmek istediğimiz zaman rotamızı her zaman çok uzak ülkelere çevirmek zorunda değiliz. Hemen yanı başımızda pek çok güzel ve turistik bölgesiyle Bulgaristan bizler için çok uygun. Gerek ulaşım kolaylığı gerekse kültürel yakınlığımız sayesinde Bulgaristan’da oldukça keyifli bir tatil geçirmeniz mümkün. Bulgaristan’da her kesimden insana uygun seyahat alanları bulunmaktadır. Bu bolluk ise zamanı kısıtlı gezginler için kafa karışıklığı oluşturmakta. Eğer zamanınız kısıtlıysa seyahat planınıza mutlaka eklemenizi tavsiye edeceğimiz yedi rotayı yazımızda bulabilir ve inceleyebilirsiniz. Hepsi birbirinden güzel ve turistler açısından gezmesi keyifli olan bu yedi bölge, Bulgaristan’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.
 

BULGARİSTAN’DA GEZİLEK YERLER

Bulgaristan

Yurt dışı seyahati planlamak hemen hemen herkesin en büyük hayallerinden biridir. Ancak ne yazık ki genel olarak bu hayal gerçekleştirilemiyor. Bunun ise pek çok sebebi bulunuyor. Uzaklıktan dolayı geçecek zamanın çokluğu, kur farkı, dilinin bilmediğiniz bir ülkede vakit geçirecek olmanın verdiği tedirginlik bu sebeplerden yalnızca birkaçı. Böyle durumlarda aklımıza sınır komşumuz olan Bulgaristan geliyor. Gerek yakınlığı gerekse bölgede pek çok turistik yer bulunması gibi sebeplerden dolayı Bulgaristan Türkiye’den gelecek turistlere oldukça keyifli bir tatil imkânı sunuyor. Buyurun Bulgaristan seyahatinde gezebileceğiniz yerleri birlikte inceleyelim.
 
Bulgaristan hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için blog yazımızı inceleyebilirsiniz!
 

EN GÜZEL 7 BULGARİSTAN ROTASI

Bulgaristan’a seyahat etmek isterseniz önünüze yapabileceğiniz aktiviteler ve gezilecek yerler açısından pek çok seçenek çıkıyor. Bu da kimi zaman kafa karışıklığına yol açıyor.  Eğer zamanınızda kısıtlı ise seçenekleri elemek gerekiyor. Çoğu zaman turistik alanlar şehir merkezine yakın olsa dahi, merkezden uzakta da pek çok gezilecek yer mevcut. Bu konuda da turistlerin imdadına araç kiralama şirketleri yetişiyor. Bulgaristan’a gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken 7 rota ise şu şekilde;
 
-Borisova Gradina Parkı
-Alexander Nevsky Katadrali
-Antika Pazarı
-Antik Roma Tiyatrosu
-Sea Garden Vitosha Caddesi
-Ulusal Sanat Galerisi
 

BORİSOVA GRADİNA PARKI

Bu park Sofya’da bulunuyor ve Sofya’nın hem en eski hem de en ünlü parkı olarak biliniyor. Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzakta çok huzurlu ve turistik bir park olduğunu söylemek mümkün.
 

ALEXANDER NEVSKY KATADRALİ

 
Alexander Nevski Katedrali, bir Ortodoks katedrali olmakla birlikte Bulgaristan’ın Sofya ilinde yer almaktadır ve merkeze çok yakın bir lokasyondadır. Yüksekliği 52 metredir. Yapımına 1882 yılında başlanmış.  1912 senesinde ise resmi olarak ilk ziyaretçilerine açılmıştır. 1877-78 Osmanlı Rus harbinde hayatını kaybeden Rus askerlerinin anısına inşa edilmiştir.
 

ANTİKA PAZARI

 
Çoğunluğunu Bulgar vatandaşların artık evlerinde kullanmadığı ikinci el ve antika değeri taşıyan ürünlerin oluşturduğu pazarda ücretleri 1 Leva ile 1000 Leva arasında değişkenlik gösteren pek çok ürün bulunuyor.
 

ANTİK ROMA TİYATROSU

 
Philippopolis'in Roma tiyatrosu, Bulgaristan’da bulunan Plovdiv şehrinin merkezinde yer alan ve dünyanın en özenle korunmuş antik Roma tiyatrolarından biridir. Ulaşım için araç kiralama tercih edebilirsiniz.
 

SEA GARDEN VİTOSHA CADDESİ

 
Şehrin merkezinde ve tam plajın yanında, denize paralel bir şekilde uzanan büyük bir parktır. Ağaç dokusu gösterişli, serin, bisikletle gezinti ve yürüme için ideal alanlardan biridir.
 

ULUSAL SANAT GALERİSİ

 
Ulusal Sanat Galerisi, Bulgaristan'ın milli galerisidir ve 50.000'ü aşkın Bulgar sanat eserine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.