Arama yapın

Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılır?

Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılır?
Ömer Keskinsoy
Her ebeveyn çocuklarının araç içlerinde güvende olması istemektedir. Bu yüzden araçlar içerisine bebek koltukları monte ettirilmektedir. Bu koltuklar, kaza ya da ani fren gibi durumlarda çocukların güvenliği ön planda tutan araçlardır.
İçerik Başlıkları
  • İsofix Nedir?
  • İsofixin Faydaları Nelerdir?
  • İsofix Nasıl Takılır?
  • Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılmalı?
  • Bebek Koltuğunun Önemi Nedir?
  • Kiralık Arabada Bebek Koltuğu Oluyor mu?

Ebeveynlik, küçük bir bebeğinizle seyahat etmek demekse, güvenlik her zaman öncelikli olmalıdır. Bu noktada, bebek koltuğu kullanımı hayati bir öneme sahiptir. Bebek koltukları, küçük yolcularımızı araç içinde güvende tutmanın etkili bir yolunu sunar. Ancak doğru kullanılmadığında veya yanlış takıldığında, bu kritik ekipmanın sağladığı koruma azalabilir. Miniyol olarak hazırladığımız bu yazıda, bebek koltuğu kullanımının önemi ve doğru bir şekilde nasıl kullanılacağı konusunda pratik bilgiler bulacaksınız.

İsofix Nedir?

İsofix, otomobillerde araba koltuğunu bağlamak için araba emniyet kemerine güvenmek yerine çocuk araba koltuğunu koltuğun tabanındaki bir brakete sabitleyen bir sabitleme yönteminin orijinal adıdır. Sistem, araba koltuğunu iki sert konektör kullanarak arka koltuğun tabanındaki bağlantı noktalarına bir düğme serbest bırakma tırnağı ile bağlar. Çocuk koltukları, bağlantı veya montaj noktalarının belirlenen bu standartlara uygun olmalıdır.

İsofixin Faydaları Nelerdir?

 • Kemeri bağlamama riskini an aza indirerek, oluşabilecek riskleri azaltır.
 • Sabitleme noktası daha fazla bulunur.
 • Normal çocuk koltuklarına göre daha kaliteli ve güvenlidir.
 • Araç ile bütünlük içerisindedir.

İsofix Nasıl Takılır?

Bebek koltuğunun tabanındaki konektörleri uzatın, çocuk koltuğunu arka koltuğa yerleştirin ve bir klik sesi duyana kadar bağlantı noktalarına itin. Daha sonra üst bağlama kayışını alın ve bağlantı noktasına takın, bir kaza durumunda veya seyahat ederken koltuğun hareket etmemesi için kayışın mümkün olduğunca sıkı veya gergin olduğundan emin olun.

Bebek Koltuğu

Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılmalı?

Bebek koltukları bebeklerin seyahat esnasında daha güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamaktadır. Bebek koltuğu kullanırken bazı şeylere dikkat edilmelidir:

 • Emzirme çağındaki bebeklerin yatar vaziyette oto koltukta bulunması gerekir.
 • 9-18 kg ağırlıkta ki çocukların oturma desteği ile dik oturtulmaları gerekir.
 • 22-36 kg ağırlıkta ki çocukların ise yükseltici denilen koltuklarda seyahat etmesi gerekmektedir.

Bebek Koltuğunun Önemi Nedir?

Bebek koltuğunun önemi, küçük çocukların taşıma sırasında güvenliğini sağlamak ve olası kaza durumlarında ciddi yaralanmaları önlemektir. Bebekler ve küçük çocuklar, gelişmekte olan vücut yapıları nedeniyle yetişkinlerden farklı bir güvenlik ihtiyacına sahiptirler. Bebek koltukları, çocuğun yaşına ve boyutuna uygun şekilde tasarlanmış emniyet kemerleri ve desteklerle donatılmıştır. Kaza anında enerjiyi absorbe ederek ve çocuğu sabit bir pozisyonda tutarak yaralanma riskini önemli ölçüde azaltırlar. Bu nedenle, bebek koltuğu kullanımı, ailelerin güvenli ve sorunsuz bir şekilde seyahat etmeleri için kritik bir güvenlik önlemidir.

Kiralık Arabada Bebek Koltuğu Oluyor mu?

Artık günümüzde neredeyse her araçta bulunan bebek koltukları kiralık araçlarda da bulunmaktadır. Trafik kuralları gereğince de artık çocuk bulunan araçlarda koltuk bulundurmamanın belirli bir cezası olduğu için genellikle her araçta bu özellik bulunabilmektedir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.