Arama yapın

Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılır?

Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılır?
Sinan Daşpınar
Her ebeveyn çocuklarının araç içlerinde güvende olması istemektedir. Bu yüzden araçlar içerisine bebek koltukları monte ettirilmektedir. Bu koltuklar, kaza ya da ani fren gibi durumlarda çocukların güvenliği ön planda tutan araçlardır.
İçerik Başlıkları
    • İsofix Nedir?
    • İsofix Nasıl Takılır?
    • Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılmalı?
    • Bebek Koltuğunun Önemi
    • Kiralık Arabada Bebek Koltuğu Oluyor mu?
Her ebeveyn çocuklarının araç içlerinde güvende olması istemektedir. Bu yüzden araçlar içerisine bebek koltukları monte ettirilmektedir. Bu koltuklar, kaza ya da ani fren gibi durumlarda çocukların güvenliği ön planda tutan araçlardır. Peki, her çocuk koltuğu bu güvenliği sağlar mı?
 

İsofix Nedir?

İsofix, uluslararası olarak çocuk koltukları için belirlenmiş bir standart türüdür. Çocuk koltukları, bağlantı veya montaj noktalarının belirlenen bu standartlara uygun olmalıdır.

İsofix çocuk koltuklarını şahsi araçlarınızda tercih edebileceğiniz gibi kiralık araba gibi durumlarda da tercih edebilirsiniz. Artık neredeyse birçok aile çocukları için bu standartlara uygun araçlar seçmekte ve araç kiralama durumlarında ise ek hizmet olarak bebek koltuğu talep etmektedirler. 
 
İsofix koltuklarının kullanım açısından en önemli özellikleri ise şöyle sıralanabilmektedir;
 
•  Kemeri bağlamama riskini an aza indirerek, oluşabilecek risklerde azalmıştır.
•  Sabitleme noktası daha fazla bir şekilde bulunmaktadır.
•  Normal çocuk koltuklarına göre daha kaliteli ve güvenlidir.
•  Araç ile bütünlük içerisinde olması gibi farklı birçok avantaj sağlamaktadır.
 

İsofix Nasıl Takılır?

İsofix çocuk koltukları arabalara takılırken farklı yaş gruplarına göre farklı özellikler oluşturulabilmektedir. Mesela bebek için olan ana kucağını mutlaka arkaya doğru monte etmeniz gerekmektedir ki daha güvenli olsun. Aynı zaman da hava yastıklarının aktif olabilme ihtimallerine karşı koltukları her zaman arka tarafta tutmanız daha güvenli olacaktır.
 
İlk olarak bağlantıları koltuktan dışarı çıkarın. Bağlantılar genellikle sarı renktedir. Koltuğu arka koltuklarda konumlandırın ve koltuğu bastırarak bağlantıların sabit noktalarına yerleştirin. Daha sonra ister kendi aracınızda ister araba kiralama firmalarından kiraladığınız araçlarda bulunan gösterge ışığından doğru takılıp takılmadığını kontrol edin.
 
Bebek Koltuğu

Bebek Koltuğu Nasıl Kullanılmalı?

Bebek koltukları bebeklerin seyahat esnasında daha güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamaktadır. Bebek koltuğu kullanırken bazı şeylere dikkat edilmelidir:
 
•  Emzirme çağındaki bebeklerin yatar vaziyette oto koltukta bulunması gerekir.
•  9-18 kg ağırlıkta ki çocukların oturma desteği ile dik oturtulmaları gerekir.
•  22-36 kg ağırlıkta ki çocukların ise yükseltici denilen koltuklarda seyahat etmesi gerekmektedir.
 

Bebek Koltuğunun Önemi

Bebeklerin ve çocukların olası kaza ya da ani fren durumlarına karşı daha güvenli bir şekilde seyahat etmesi önem taşımaktadır.
 

Kiralık Arabada Bebek Koltuğu Oluyor mu?

Artık günümüzde neredeyse her araçta bulunan bebek koltukları oto kiralama araçlarında da bulunmaktadır. Trafik kuralları gereğince de artık çocuk bulunan araçlarda koltuk bulundurmamanın belirli bir cezası olduğu için genellikle her araçta bu özellik bulunabilmektedir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.