Arama yapın

Yeni Ehliyetler: Ehliyet Numarası

Yeni Ehliyetler: Ehliyet Numarası
Sinan Daşpınar
Eğer seyahat esnasında kısa süreli kiralık araç kullanacaksanız bazı işlemler için bilmeniz gerekenler için hazırlanmış bir yazıdır ve size yardımcı olacak bilgiler ile donanımınızı sağlayacaktır. Eğer araba kiralama yapacak iseniz mutlaka bir ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir.
İçerik Başlıkları
    • Ehliyet Numarası Nedir?
    • Yeni Ehliyet Numarası Hakkında
    • Yeni Ehliyet Numarası ile Araç Kullanabilir miyim?
    • Yeni Ehliyetimi AB'de Kullanabilir miyim?
Eğer seyahat esnasında kısa süreli kiralık araç kullanacaksanız bazı işlemler için bilmeniz gerekenler için hazırlanmış bir yazıdır ve size yardımcı olacak bilgiler ile donanımınızı sağlayacaktır. Eğer araba kiralama yapacak iseniz mutlaka bir ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Ehliyet sahibi olmadan araba kiralama yapmanız ne yazık ki olanaksızdır. Bu yüzden araç kiralama yaparken gereklidir.

Ehliyet Numarası Nedir?

Sürücülerin ehliyetleri üzerindeki bir numaradır. Eğer araç kiralama yapmak üzereyseniz, sizden sorulacak ilk şeylerden biri ehliyet numarasıdır. 

Bu numara, yani ehliyet numarası yalnızca oto kiralama esnasında değil, birçok başka yerde de kullanılır. Birçok kurumda sürücü ile ilgili yapılacak tüm işlemlerde ehliyet numarası gerekli olmaktadır. Bu numara her sürücüye özgün olarak verilen ve ehliyete sahip olduğunu gösteren bir numaradır. Ya da başka bir deyiş ile söylemek gerekirse oto kiralama yapacak insana ait bir sürücü belgesi olduğunun işaretidir. 

Sürücü belgesi üzerindeki ehliyet numarası ile sürücünün ismi mutlaka sistemde eşleşir. Bu bütün ehliyet ile ilgili kurumsal işlemlerde kullanılır.

Yeni Ehliyet Numarası Hakkında

Ehliyet numarasının amacı sürücü ile ehliyeti ilişkilendirmek olup her ehliyete ve ehliyet sahibine özgün ve tektir. Ehliyetin ön yüzünde yazılmaktadır. Bu sayede her kişiye ait ehliyet ve sürücü bazı kamu işlemlerinde karışıklıklara karşı önlem alınmaktadır.
 
Bu numara sayesinde ehliyetin sahibi hakkında yasal işlemler doğru ve kısa sürede yapılabilmektedir. İsim ve soyadında yapılabilecek anlık hatalar önlenmekte ve karışıklık olması ihtimali ortadan kaldırılmaktadır. Aynı isme ve soyadına sahip sürücüler de ayırt edilebilmektedir. Kısacası ehliyet numarası pratikte çok büyük güvenlik sağlayan bir dizi numaradan ibarettir.
 
Ehliyet Numarası

Yeni Ehliyet Numarası ile Araç Kullanabilir miyim?

Evet, yeni ehliyet numarası ile araç kullanabilirsiniz. Ehliyet numarasının işlevi değişmemiştir. Sadece ehliyet üzerindeki yeri değişmiştir. Eski tip ehliyetlerde, ehliyet numarası dördüncü bilgiydi. Sürücünün adı, soyadı ve ehliyetin verildiği il bilgilerinden sonra yazılırdı. Ehliyet numarasından önce, Belge No - Licence Number ibareleri yazılmıştır. Yeni tip ehliyetlerde ise fotoğrafın tam sağında, en alttaki imzanın bir üstündedir. Yeni ehliyet numarası başında 5 sayısı yer almaktadır ve altı rakamdan oluşmaktadır.
 
Ehliyet yenileme ile ilgili detaylı bilgilere blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

Yeni Ehliyetimi AB'de Kullanabilir miyim?

Yeni ehliyetler tüm Avrupa ülkelerinde maalesef geçerli değildir. Yalnızca dünyada 84 ülkede geçerlidir. Geçerli olduğu ülkelerin listesinin kontrol edilmesi yararlı olacaktır. Ayrıca altı aydan fazla yurt dışında kalınacak ise altı ay sonunda kullanılamaz. Yaşanan ülkeden ehliyet alınması gerekecektir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.