Arama yapın

Yakıt Filtresi Nedir?

Yakıt Filtresi Nedir?
Büşra Kurnaz
Yakıt Filtresi, aracın benzin ya da dizel yakıtını süzerek temiz bir şekilde enjektörlere ileten araç parçasıdır. Yakıt Filtresi ne zaman değiştirilmelidir? ve Yakıt filtresi yakıt tüketimini etkiler mi? gibi soruların cevapları bu yazımızda. Keyifli okumalar!
İçerik Başlıkları
  • Yakıt Filtresi Ne İşe Yarar? 
  • Yakıt Filtresi Fiyatları
  • Yakıt Filtresi Kaç Km’de Değiştirilir?
  • Yakıt Filtresi Değiştirilmezse Ne Olur?
  • Yakıt Filtresi Tıkanınca Ne Olur?
  • Yakıt Filtresinin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır?
  • Yakıt Filtresi Yakıt Tüketimini Etkiler mi?
   • Kiralık Araçlarda Yakıt Filtresi

Yakıt Filtresi, aracın benzin ya da dizel yakıtını süzerek temiz bir şekilde enjektörlere ileten araç parçasıdır. 

Araç motorlarına göre farklı isimlerle anılabilen yakıt filtresi; benzinli motorlarda benzin filtresi, dizel motorlarda ise mazot filtresi olarak adlandırılabilmektedir. 

Yakıt Filtresi Ne İşe Yarar? 

yakit-filtresi-fiyatlari

Aracın motor sağlığı açısından oldukça hayati bir görev gören yakıt filtresi, araç için alınmış olan yakıtın içerisindeki tortuları ve suyu süzer. Böylece enjektörlere ve motora daha temiz yakıt iletilir. Bu durum araç motorunuzun sağlığı açısından oldukça önem arz eder. 

Yakıt Filtresi Fiyatları

Yakıt filtresi fiyatları sürücüler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Araç sağlığı açısından düzenli aralıklarla değiştirilmesi gereken yakıt filtresi fiyatları yıldan yıla ve arçatan araca değişmektedir. Ayrıca yakıt filtresi fiyatları araç modeline ve yakıt filtresi tipine göre değişiklik gösterebileceğini söylememiz gerekmektedir. 
 
Genel olarak araç marka ve modeline göre fiyatları değişiklik gösteren yakıt filtresi fiyatları 2023 yılı itibariyle 60 – 800 TL arasında değişmektedir. 

Yakıt Filtresi Kaç Km’de Değiştirilir?

Yakıt filtresi her araç bakımında değiştirilen bir araç parçası değildir. Ancak siz yine de tüm araç bakımlarınızda filtrenizi mutlaka kontrol ettirmeli ve gerekli durumlarda değişimini gerçekleştirmelisiniz. 
 
Yakıt filtresi diğer araç parçalarında da olduğu gibi kullanıma bağlı olarak yıpranmakta ve eskimektedir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda aracınız 30.000-40.000 Km’ye geldiğinde yakıt filtrenizi kontrol ettirmenizi ve gerekliyse değiştirmenizi öneririz. Eğer bir problem olmadığını düşünüyorsanız araç yakıt filtrenizi maksimum iki yılda bir değiştirmeniz doğru olacaktır.
 
Araç sağlığınızı riske atmamanız olası kaza durumlarının önüne geçmenizi sağlayarak sizin de sağlığınızı koruyacaktır. 
 
yakit-filtresi-degistirilmezse-ne-olur

Yakıt Filtresi Değiştirilmezse Ne Olur?

Aracın motor sağlığı ve konforlu bir sürüş için yakıt filtresinin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Yakıt filtresi değiştirilmeden uzun süre kullanılırsa aracınızın performansında ciddi bir düşüş gözlemleyebilirsiniz. 
 
Yakıt Filtresi değiştirilmediğinde;
 • Araçta tekleme ve rölanti bozukluğu meydana gelebilir.
 • Araç performansında ciddi bir düşüş yaşanır.
 • Aracın çalışması normale kıyasla uzun zaman alabilir.
 • Ani stop etme durumları yaşayabilirsiniz.
 • Zaman içerisinde enjektörler tıkanıp, bozulabilir. 
 • Yakıt içerisindeki su süzülmeyeceği için zamanla paslanmalara sebep olabilir. 
 • Bozuk filtre kullanmak araçta yangına sebep olabilir. 

Yakıt Filtresi Tıkanınca Ne Olur?

Yakıt filtresinin tıkanması sıklıkla karşılaşılan arıza durumlardandır. Yakıt Filtresinin tıkanmasının bir diğer ismi filtre şişmesi olarak da bilinmektedir. Yakıt filtreniz tıkanırsa aracınız sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır. Bu da sürüş konforunuzu etkileyeceği gibi aracın aniden stop etmesi, rölantide durmaması, tekleme yapması gibi durumlardan kaynaklı olarak hayati tehlike de oluşturmaktadır. Ayrıca aracınız çalıştırırken zorlanabilir ve gazı tam olarak almayabilir. Bu sebeple düzenli aralıklarla araç yakıt filtrenizi kontrol ettirmeniz olası tıkanıklık durumunun önüne geçmenizi sağlayacaktır. 
 

Yakıt Filtresinin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır?

Yakıt filtrenizin tıkandığını birçok sebepten anlayabilirsiniz. Ancak yine de filtrenizin tıkandığını kendiniz anlamaya çalışmayıp bir sorun olduğunu düşünüyorsanız araç kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz. 
 
Aracınız rölantide çok sesli çalışıyorsa, sık sık stop etme durumu yaşıyorsanız, aracınız çalıştırdığınızda kolaylıkla çalışmıyor ve yeterince gaz almıyorsa yakıt filtreniz tıkanmış olabilir. Yakıt filtrenizin tıkandığını aracınızın performansındaki düşüşten tahmin edebilirsiniz. Eğer aracınızın yakıt filtresinin tıkandığını düşünüyorsanız geciktirmeden yakıt filtrenizi kontrol ettirmeli ve gerekli durumlarda değişimlerini yaptırmalısınız.
 

Yakıt Filtresi Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Yakıt filtresi yakıt tüketimini etkilemektedir. Araç motorunuz temiz bir filtrede daha saf yakıt alacağı için hem performansını hem de cebinizi etkileyecektir. Tıkalı bir filtre kullanmak yakıt sisteminizi gereksiz yere zorlayacaktır. Bu durumda sürüş konforunuzu etkileyeceği gibi araç motorunuza ve diğer yakıt aksamlarına da olumsuz etki yaratacaktır. 
 

Kiralık Araçlarda Yakıt Filtresi

Araç kiralama işlemlerinde sürücüler kiralayacakları arabalarda araç özelliklerine ve bakımlı araç olmasına öncelik vermektedir. Kiralık araçların bakımları düzenli olarak yaptırılmaktadır. Bu sebeple yakıt filtresi her zaman yeni ve güvenli kiralık araçları miniyol.com’da kolaylıkla bulabilirsiniz. Size en uygun kiralık arabayı Miniyol’dan kiralayarak keyifli yolculukların tadını çıkarabilirsiniz! 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.