Arama yapın

V Kayışı Nedir?

V Kayışı Nedir?
Ömer Keskinsoy
Motorda üretilen gücü aracın diğer parçalarına ileten v kayışı hakkında bilmeniz gerekenleri Miniyol olarak sizler için hazırladık!
İçerik Başlıkları
  • V Kayışı Ne İşe Yarar?
  • V Kayışı Nasıl Çalışır?
  • V Kayışı Ne Zaman Değişir?
  • V Kayışı Koparsa Ne Olur?
  • V Kayışı Neden Kopar?
  • V Kayışı ve Triger Kayışı Aynı mı?
V kayışı, mekanik gücü bir makinenin farklı parçaları arasında verimli bir şekilde iletir. Klima kompresörü, hidrolik direksiyon pompası, alternatör ve fan gibi aksesuarların verimli bir şekilde çalışması için genellikle otomobil motorlarında bulunur. Bir v kayışı trapez kesitlidir ve boyutlarına bağlı olarak çeşitli türleri vardır.
V kayışı esnek bir yapıya sahiptir ve gücü bir milden diğerine iletir. Kama şeklindeki v kayışı, bir kasnağın kamalı oluğuna mükemmel bir şekilde oturur. Bu iyi uyum nedeniyle, v kayışları düz kayışlardan daha fazla kuvvet iletirler. Bu nedenle kompakt bir sisteme sahiptirler. Miniyol olarak sizleri için hazırladığımız bu yazıda v kayışının ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını ve kopması durumunda ne olduğunu bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.
v kayışı ne işe yarar

V Kayışı Ne İşe Yarar?

V kayışı tahrik bileşenleri arasında güç veya tork iletiminin sağlanmasına yarar. Motor ile arabanın diğer parçaları arasında köprü görevi görerek motordaki gücün parçalara aktarılmasını sağlar.

V Kayışı Nasıl Çalışır?

Bir içten yanmalı motorda, hava/yakıt karışımının yanması pistonları çalıştırır. Bu pistonların düz bir hat üzerindeki hareketi, biyel kolları aracılığıyla krank milinin dönüşüne sağlar. V kayışı ise, krank milinin dönüşünden gelen kuvveti kullanır ve v kayışı kasnakları aracılığıyla ek birimleri tahrik eder. Bu nedenle v kayışı, motorun doğru çalışmasından ve yüksek düzeyde sürüş konforundan sorumludur.

V Kayışı Ne Zaman Değişir?

V kayışının değiştirilmesi gerektiğini kulağa gelen gıcırdama sesinden anlayabilirsiniz. Böyle bir sesin duyulması halinde mutlaka bir tamirciye danışmak gerekmektedir. Ayrıca yarıklar, çatlaklar, hasarlı kenarlar ve eksik parçalar bulabilirseniz, kayışın değiştirilme zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Günümüzde çoğu araç, v kemerini otomatik olarak ayarlayan bir kemer gergisi ile birlikte gelir, ancak bazıları manuel ayar gerektirmektedir.

V Kayışı Koparsa Ne Olur?

“V kayışı çalışmazsa ne olur?” veya “V kayışı koparsa ne olur?” gibi sorular oldukça merak edilmektedir. Aracınızın v kayışının kopması veya çalışmaması durumunda kesinlikle aracınızı kullanamazsınız. Motordan aldığı gücü aracın diğer parçalarına ileten bir parça olan v kayışı koparsa bu bağlantı kaybolur. Bunun sonucunda ise su pompasının çalışmamasından dolayı aracın hararet yapması veya direksiyon yardımının kaybedilmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
v kayışı neden kopar

V Kayışı Neden Kopar?

 1. Yanlış Bakım: V kayışının kopmasının veya arızalanmasının en yaygın nedeni bakımının yanlış yapılmasıdır. V kayışı, kavrama için yüksek düzeyde sürtünmeye ve uygun miktarda gerginliğe sahip olmalıdır. Yanlış hizalama, zayıf germe ve aşınmış kasnaklar genellikle v kayışının kopmasına neden olur.
 2. Tasarım Hataları: V kayışı değişimi sırasında orijinal ürün yerine kalitesiz v kayışı kullanmak veya aracın hızını artırmak için özel modifikasyonlu v kayışı kullanmak v kayışının kopmasına neden olabilmektedir.
 3. Çevre Koşulları: Ortamın aşırı sıcak, kirli veya tozlu olmasının v kayışı üzerinde etkisi bulunmaktadır. V kayışının sağlıklı bir şekilde çalışması için gereken sıcaklık yaklaşık 60 santigrat derecedir. V kayışları bundan daha sıcak koşullarda çalışabilecek şekilde tasarlansa da 10 derece yukarısından sonra bozulmaya başlarlar. Ayrıca kir, talaş ve diğer kirletici maddeler v kayışının yüzeyinde aşınarak ömrünü kısaltabilir.

V Kayışı ve Triger Kayışı Aynı mı?

V kayışı ve triger kayışı aynı şey değillerdir. Triger kayışı, eksantrik mili ve krank mili dönüşünü uyumlu hale getirmekle görevlidir. V kayışı ise motordan aldığı gücü aracın alternatör, hidrolik direksiyon ve klima kompresörü gibi parçalarına iletir. Ayrıca triger kayışı kapalı bir yerde bulunur ve dışarıdan görülmezken, v kayışı dışarıdan rahatça görülebilmektedir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.