Arama yapın

Türkiye’nin Farklı Sokak Lezzetleri

Türkiye’nin Farklı Sokak Lezzetleri
Sinan Daşpınar
Türk mutfağının kendine has çok fazla lezzeti vardır. Bu lezzetleri saymak istesek bile sayamayız fakta bazıları vardır ki Türk Sokak lezzeti denilince akla gelir.
İçerik Başlıkları
  • Simit 
  • Midye
  • Döner 
  • Kestane
  • Kokoreç
  • Balık Ekmek
  • Köfte Ekmek
  • Tavuklu Pilav

Türkiye farklı bölgeleri ve kültürleri ile çok değişik bir o kadar da güzel güzel bir mutfağa sahip. Yiyenlerin asla vazgeçemediği ve herkesin muhakkak bir parçasını sevdiği Türk mutfağı onlarca sokak lezzetine sahip bir mutfak. Biz de sizler için Türk Sokak lezzetlerinden en bilinenleri sıraladık.

turkiye-sokak-lezzetleri

Simit 

Türkiye'de neredeyse her köşe başında görebileceğiniz hem kahvaltıda hem de diğer öğünlerde sıkça tercih edilen efsane lezzet simit! Pekmez ve susamın enfes buluşmasından ortaya çıkan, yapımı oldukça basit ama aksine lezzeti oldukça fazla olan simit, Türk sokak lezzetleri arasında bir numaraya oynuyor diyebiliriz. 

Midye


Deniz canlılarından biri olan midyenin su çeşidine ve yere göre farklı çeşitleri vardır. Midyeler denizlerde yaşayabildiği gibi tatlı sularda veya dere kenarlarında da bulunabiliyorlar. Toplandıkları sırada canlı olması gereken midyeler, dış kısmındaki sakal temizlenip bıçakla ikiye ayrılmaları ile temizleniyor. Türkiye’de midye dolması özellikle tercih edilen midye lezzetleri arasındadır. Midyeler sadece midye dolması olarak değil şiş tavada, çorba şeklinde de yenilebiliyor. Midye nerede yenir denilince İstanbul’da Çengelköy Kokoreççisi, Ankara’da Midyeci Ahmet, İzmir’de Midyeci Şakir akıllara geliyor.

Döner 


Döner, yağı ve yöresel baharatlarla terbiyelenerek yapılan ve dövülmüş et parçalarının dikey olarak şiş üstünde odun ateşinde pişirilmesi ile hazırlanır. Türk mutfağına özgü yemeklerin en tanınmışı olan dönerin kesin olmamakla birlikte Bursa’da İskender Bey tarafından icat edildiği söylenmektedir. En ünlüsünün Ankara döneri ve Sivas döneri olduğu bu şölensel yemeği mutlaka yerinde tatmalısınız. Döner nerede yenir sorunuz için cevaplarımız hazır. Ankara’da Aspava ve Peçenek Döner’de, Sivas’ta ise Çimen ve Mis Kebap restoranlarında yiyebilirsiniz.

Kestane


Kış aylarının vazgeçilmesi ve her zaman sıcak babaanne evlerini hatırlatan kestane daha çok Karadeniz’de yetişen bir meyvedir. İçinde birçok yararlı vitamin içeren kestane pasta yapımlarında, şeker aromalarında ya da tek başına yenilebilmektedir. Buzdolaplarının sebzeliklerinde saklayabileceğiniz kestaneyi pişirmeden öncede üstüne çentik atarak haşlayarak, tavada ya da fırınlayarak pişirebilirsiniz.

Kokoreç


Sevenin çok sevdiği ve vazgeçemediği, sevmeyenin ise yanından bile geçmek istemediği kokoreç kesinlikle Türk sokak lezzeti denildiğinde ilk akla gelen Türk yemeğidir. Koyunun ince bağırsağından ve mumbardan yapılan ve şişle kor ateş üstünde pişirilen kokoreç tabakta veya ekmek arasında yenmektedir. Kokoreç turşu suyu, şalgam suyu veya ayranla birlikte tüketilmektedir.

Balık Ekmek


Balık, insan vücudu için oldukça yararlı besinlerden sadece bir tanesidir. Kalp, beyin ve ruh sağlığının vazgeçilmezi olan balık, Türkiye’nin vazgeçilmeyen sokak lezzetidir. Balık ekmek özellikle kıyı şehirlerimizde günün her saati tercih edilebilmektedir. Unutulmaz bir balık ekmek deneyimi yaşamak isterseniz birçok öneriye sahibiz. Peki, balık ekmek nerede yenir;  İzmir’de Serhat Büfe’ye, İstanbul’da Balıkçı Tufan ve Tarihi Eminönü Balıkçı Tekneleri’ni, Antalya’da Mavi Balık Ekmek’i tercih edebilirsiniz.

Köfte Ekmek

Türk mutfağının belki de en eski lezzetlerinden biri olan köfte, annelerimizin kendi eliyle de yaptığı ama sokakta daha farklı bir tadının olduğu bir kültür. Türkiye’nin her yerinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz ama bizce Anadolu’da yenilince bir başka olan köfte ekmeği Konya’da Zafer Köftecisi’nde,  Ankara’da Üstünel Köftecisi’nde veya Köfteci Şahin Usta’da yemelisiniz.

Tavuklu Pilav


Dizilerde bile sokak lezzeti olarak gösterilen tavuklu pilavın namını bilmeyen yoktur. Tavuklu pilav hatta Tavuklu nohutlu pilav büyük küçük herkesin çok sevdiği bir lezzet. Tavuklu pilav için size önerilerimiz arasında spesifik bir nokta veremeyeceğiz. Zira tavuklu nohutlu pilav pazarlarda, sahil kenarlarında karşılaşabileceğiniz ve çoğunlukla taze olarak satılan bir yemek.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.