Arama yapın

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri
Sinan Daşpınar
Türkiye’nin farklı doğal güzellikleri arasında şelaleler de bulunmaktadır. Miniyol bu şelaleleri araştırdı ve Türkiye’nin en güzel şelaleleri listesini sizler için hazırladı.
İçerik Başlıkları
    • Bulut Şelalesi - Rize
    • Düden Şelalesi - Antalya
    • Muradiye Şelalesi – Van
    • Uludağ Aras Şelalesi – Bursa
    • Kapuzbaşı Şelaleleri – Kayseri

Türkiye eşsiz tabiatı ile her seferinde bizleri şaşırtan muhteşem bir ülke. Ormanları, mağaraları, endemik bitki türlerine sahip vadileri ile çeşitli doğal güzelliklere sahip olan ülkemizin şelaleleri de çok fazladır. Miniyol sizler için Türkiye’deki şelaleler üstüne bir araştırma yaptı ve Türkiye’nin en güzel şelaleleri listesini oluşturdu. Gelin Türkiye’deki en güzel şelaleler listesini öğrenelim.

 

Bulut Şelalesi - Rize

Karadeniz’in onlarca doğal güzelliğinden bir tanesi olan Bulut Şelalesi, Rize’nin Çamlıheşin ilçesinde bulunmaktadır. 250 metre yükseklikten dökülen şelalenin tepesi görülmediği için, sanki bulutlardan su akıyormuş gibi his verdiği için şelaleye Bulut Şelalesi denmiştir. Ayder Yaylası’na da yakın olan şelale Rize gezi planınızın olmazsa olmazıdır.
 

Düden Şelalesi - Antalya

Deniz, kum, güneş… Antalya denince akla direkt yazı çağrıştıran bu muhteşem üçlü gelse de antik kalıntılardan tutun farklı doğal güzelliklere kadar her şeye sahip bir il Antalya. Bu doğal güzelliklerden biri olan Düden Şelalesi de Kepez ilçesinde bulunmaktadır. Büyük İskender’in atlarını sulattığı şelale olarak da bilinen Düden Şelalesi mesire alanına da sahip.
 

Muradiye Şelalesi – Van

Van’a yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan Muradiye Şelalesi ismini IV. Murat’tan almıştır. 50 metre yükseklikten dökülen bu küçük şelale Bend-i Mahi Çayı üstünde bulunmaktadır. Kış aylarında donabilen Muradiye Şelalesi piknik yapmaya da müsait bir çevreye sahiptir.
 
Türkiye'nin en güzel şelaleleri

Uludağ Aras Şelalesi – Bursa

Uludağ Milli Parkı’na çok yakın bir mesafede bulunan Aras Şelalesi aslında Soğukpınar Köyü’nde yer almaktadır. Uludağ’ın trekking yolu üstünde bulunan ve kar sularını taşıyan Aras Şelalesi kendi nehri ile birlikte 1700 metreden uzunluğundadır. 
 

Kapuzbaşı Şelaleleri – Kayseri

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde şehirden uzaklaşıp, biraz dinlenebileceğiniz bir şelale biliyoruz: Kapuzbaşı ŞelaleleriAladağ Milli Parkı içinde bulunan şelale, Türkiye’nin en yüksek şelalesi olma özelliği taşıyor. Milli parkın gözde yürüyüş parkuru rotasında bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri kamp yapmaya elverişli bir ortamda bulunmaktadır.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.