Arama yapın

Türkiye’deki Termal Oteller

Türkiye’deki Termal Oteller
Sinan Daşpınar
Hızlı ve kolay araç kiralama yapabileceğiniz Miniyol, ülkemizin jeotermal bakımdan zengin olan şehirlerindeki termal otelleri tanıttı.
İçerik Başlıkları
    • Jura Hotels Afyon Termal
    • Çelikhan Termal Otel
    • Fatsa Termal & Spa Otel 
    • Karatay Termal Tatil Köyü
    • Safa Sorgun Thermal Hotel Welness & SPA

Öncelikle yazımıza termal suyun ne olduğunu anlatarak başlayalım. Yeraltı kaynaklarından çıkan ve topraktan mineral ve tuzu alan bu suların şifalı olduğu düşünülmektedir. Termal suların sıcaklığı genelde 20 ila 110 derece arasında değişmektedir. Suyun sıcaklığı arttıkça suyun içine hapsolan topraktan gelen yararlı bileşenlerin hapsolma oranı da artmaktadır. Bu nedenle çıkan suyun ısısı önemlidir. Termal sular birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Her termal su içilebilir olmasa da içilebilir olanları da vardır ve bunlar sindirim ve boşaltım sistemi için oldukça yararlıdır. Termal suyun cilt problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir ve bu yüzden kozmetik alanında da oldukça fazla kullanılır. Termal su özellikle nem kazandırması ile bilinmektedir. Ek olarak sıcaklığı sayesinde gerilmiş kasları yumuşatır ve masaj etkisi yaratır. Kronik stres sonrası hissedilen gerginliği yumuşatma konusunda da oldukça yararlıdır. Ülkemizde çokça bulunan bu değerli kaynaklar üzerine bazı oteller kurulmuş ve insanlar için yararlanılabilir hale getirilmiştir.  

Jura Hotels Afyon Termal

Afyon, termal su kaynakları açısından oldukça zengin şehirlerimizden birisidir. Jura Hotels Afyon termal ziyaretçi memnuniyeti açısından oldukça beğenilen bir oteldir. Otelde termal su kaynağının yanında, masaj, spa, buhar odası, hamam ve sauna imkanı da bulunmaktadır. Kadınlara özel olarak ayrı da sunulan bu alanlar sayesinde erkek ve kadın bir arada bulunmak istemeyen kullanıcılar için oldukça cazip bir seçenektir. Otel şehirdeki diğer termal otellere kıyasla oldukça uygun fiyatlıdır. Odaların içerisinde televizyon, klima ve mini bar bulunmaktadır. Lezzetli ve zengin yemek seçeneklerinin yanında oyun alanlarında tavla, iskambil, okey ve bilardo oynayabilir veya otelin bar kısmına uğrayabilirsiniz. 

Çelikhan Termal Otel

Niğde ilimizin Ulukışla ilçesinde bulunan otel birçok imkanı ile ziyaretçileri kendisine çekmektedir. Kadın erkek karışık ve kadın erkek ayrı yüzme havuzu imkanının yanında yalnızca sizin ve ailenizin kullanabileceği özel havuzlar da bulunmaktadır. 

Fatsa Termal & Spa Otel 

Ordu ilimizin Fatsa ilçesinde bulunan otel merkeze 13 kilometre mesafededir. Sarmaşık Kaplıcası olarak da bilinen otel üç termal havuz, masaj salonu, aile banyosu, hamam, sauna ve buhar odalarına sahiptir. Aile banyolarını rahatça tek başınıza veya sevdiklerinizle kullanabilirsiniz. 

Karatay Termal Tatil Köyü

Konya Karatay’da bulunan köy yaklaşık olarak 110.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Yedi adet binadan ve yüz on iki adet odadan oluşan köyde market, kafeterya, yürüyüş yolları, sahalar, cami, hamam, sauna, buhar odası, spa, masaj ve havuz bulunmaktadır. 

Safa Sorgun Thermal Hotel Welness & SPA

Otel Yozgat Sorgun’da bulunmaktadır. Otelde sauna, spa, tuz odası, buhar odası, hamam, aile banyosu, havuz ve termal havuz imkanı sunmaktadır. Ayrıca otelin güvenli turizm sertifikası da bulunmaktadır. Tuz odalarının solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Ayrıca otelde bulunan termal havuzun sıcaklığı 50-75 derece arasındadır. Suyun romatizmaya, sindirim rahatsızlıklarına ve kadın hastalıklarına iyi gelmesinin yanında iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi olduğu da söylenmektedir. 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.