Arama yapın

Türkiye’de Görmeniz Gereken Müzeler

Türkiye’de Görmeniz Gereken Müzeler
Sinan Daşpınar
Tarihimiz binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Miniyol tarihimizi öğrenmek için araç kiralama fırsatlarıyla ulaşımı sağlarken, Türkiye’deki müzeler anlatan bir blog hazırladı!
İçerik Başlıkları
  • İstanbul Arkeoloji Müzesi
  • Sümela Manastırı
  • Zeugma Mozaik Müzesi
  • Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
  • Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
  • Anadolu Medeniyetler Müzesi
  • Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?
  • Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Asırlar boyunca tarihe tanıklık eden ülkemizin her şehrinde farklı bir tarih kokusu var. Bu tarihi kokunun kökenini ve bugüne kadar nasıl geldiğini anlamak için kaynakları inceleyebilseniz de tarihi canlı yaşamak ve hissetmek için Türkiye’deki müzeleri gezebilirsiniz. 
Türkiye’deki en güzel müzeler Miniyol’da sizler için derlendi!

İstanbul Arkeoloji Müzesi

1891 yılında Kaplumbağa Terbiyecisi’nin ressamı Osman Hamdi Bey tarafından Müze-i Hümayun ismiyle açılmıştır. 1991’de eski tarafın yanına bir de modern bir bölüm eklenmiş müzede antik çağ heykellerinden modern heykellere kadar birçok arkeolojik eser sergilenmektedir. Bu haliyle İstanbul Arkeoloji Müzesi ülkemizin en güzel müzelerinden biridir.
 
Fatih’te bulunan arkeoloji müzesine gitmek için İstanbul Fatih’te kolay araç kiralama yapabilirsiniz. Ayrıca Fatih hakkında bilgi almak ve Fatih’te gezilecek yerler nereler öğrenmek istiyorsanız tıklayın!

Sümela Manastırı

Trabzon’un en önemli simgesi olan ve her yıl binlerce turist ağırlayan Sümela Manastırı, Altındere Köyü’nde bir dağın yamacında bulunmaktadır. İlk olarak kilise olarak kullanılan manastır sonrasında manastıra çevrilmiştir. MS 365-395 yılları arasında inşa edilen Sümela ülkemizin en güzel müzeleri arasındadır 

Zeugma Mozaik Müzesi

2011’de Gaziantep’te açılan müze dünyanın en büyük mozaik müzesidir. İçinde İki bin yıllık mozaikler sergilenmektedir. 1700 metrekarelik alanda bulunan müze adını mozaiklerin getirildiği yer olan Zeugma’dan almıştır. 
 

Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Bodrum Kalesi içinde bulunmaktadır. Müzenin en ilginç yanı 1025 yılında batan ve dünyanın en eski batık gemisi olan bir kalıntı da sergiliyor olmasıdır.  14 adet sergi salonu olan müzede bir de en büyük İslam cam koleksiyonu da sergilenmektedir.
 

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir mutlaka bir kerede olsa ziyaret edilmelidir. Anıtkabir’in içinde yer alan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise yine kabrin bulunduğu yerdedir. Mozolenin tam altında Atatürk'ün mezar odası vardır ve bu oda Türkiye’nin 81 şehrinden, Kıbrıs ve Azerbaycan’dan gelen içinde toprak olan vazolar bulunmaktadır.  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise tam burada yer almaktadır.  Müze Gazi Atatürk’ü ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarını nesillere anlatmak için kurulmuştur.
 

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Yine Ankara’da bulunan ve çok değerli bir müze olan Anadolu Medeniyetler Müzesi Atpazarı semtinde bulunmaktadır. Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar farklı birçok tarihi eseri sergilemektedir. Aynı zamanda en çok ziyaret edilen müzeler arasında olan müze Kral Kapısı’ndan Güneş Kursu’na kadar çok değerli yapılara ev sahipliği yapmaktadır.
 

Miniyol Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Miniyol uygulamasına veya web sitesine hızlı şekilde üye olarak araba kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Kampanyalar hakkında bildirimler alarak özel puan sistemi ile ödeme fırsatına sahip olun! İşlemleriniz hakkında soru sormak ve bilgi almak için 0850 304 69 63 numaralı telefonumuzu arayın!
 

Araç Kiralamada Neden Miniyol?

Miniyol’da %100 ücret iade güvencesi, 7/24 çağrı merkezi, kullanıcı odaklı tasarım, güvenli ödeme, özel asistan, dijitalleşen geleneksel süreçler, gelişmiş filtreleme özellikleri vardır. Türkiye’nin yeni nesil araç kiralama motoru Miniyol ile farklı firmalar arasından taleplerinize en uygun olan araçları hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.