Arama yapın

Türkiye’de Balayı Yapabileceğiniz Yerler

Türkiye’de Balayı Yapabileceğiniz Yerler
Sinan Daşpınar
Kuşadası, Marmaris gibi balayı yapmak için güzel birçok ilçemiz vardır. Sizde balayınızı geçirmek için bir yer arıyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
    • Kuşadası
    • Marmaris
    • Alanya
    • Çeşme
    • Belek

Yurtdışında balayı yapmak kimileri için çok uğraş verici ve yorucu bir süreç iken kimileri içinse bütçe meselesidir. İşte bu noktada Türkiye’de balayı yapmak gerçekten güzel bir alternatiftir. Türkiye’de balayı yapılabilecek yerleri ve orada neler yapılabileceğini bloğumuzda anlattık.

Kuşadası

Türkiye’nin en turistik bölgelerinden biri olan Kuşadası yaz aylarında binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.  Harika plajları ve muhteşem tarihi ile gidenleri kendine hayran bırakmaktadır. Haziran ve eylül ayları arasında ziyaret edilmesi önerilen Kuşadası’nın sakin bulmak isterseniz bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin en güzel plajları listesi hayli kalabalık olan Kuşadası’nda milli parkı ve kaleyi de görebilirsiniz. Kuşadası’nda ağustos ayını şenlendiren Kuşadası Gençlik Festivali gibi festivallere katılabilirsiniz. 

Marmaris

Muğla’nın tatil yerleri arasında gözde olan Marmaris her yıl onlarca turisti ağırlamaktadır. Türkiye’de balayı için çokça tercih edilen Marmaris’in koylarına ve plajlarına hayran kalacaksınız. Yılın neredeyse her mevsimi sıcak ve güneşli geçen Marmaris’i özellikle yaz ve bahar aylarında görmelisiniz. Marmaris’te ilk olarak Bördübet, Kumlubük, Ayın, Amos, Selimiye gibi koyları keşfedebilirsiniz.  Koylarına ulaşım için karayolunu tercih edebileceğiniz gibi Marmaris tekne turları da tercih edebilirsiniz. Marmaris’te sadece doğal güzellikler değil tarihi alanlar da bulunmaktadır. 
 
Türkiye'de balayı yapılabilecek yerler

Alanya

Alanya, Antalya’da balayı yapmak isteyen çiftler için ilk önerilen yerdir. Yaz aylarında mutlaka görülmesi gereken Alanya’da hem arkeolojik kalıntıları görebilir hem de doğal güzellikleri görebilirsiniz. Hava sıcaklıklarının çok yüksek seyrettiği Alanya, bahar aylarında da çok güzel olmaktadır. Birçok otel seçeneğine de sahip Alanya’da Kleopatra Plajı, Alanya Kalesi, Dim Mağarası, Kızıl Kule, Alanya Tersanesi gibi yerleri gezebilirsiniz.

Çeşme

Son yıllarda daha da popülerleşen Çeşme, yaz aylarında balayı yapmak için en güzel seçeneklerden biridir. Kaleleri, köyleri, koyları, plajları ile oldukça turistik bir yer olan Çeşme tarihi ve doğal güzellikleri ile görenleri büyülemektedir. Ekim ayına kadar denize girebileceğiniz Çeşme, nisan ayında da bir festivale ev sahipliği yapmaktadır.  Gece hayatı da oldukça popüler olan Çeşme’nin el işlemesi pazarlarını da gezebilirsiniz. 

Belek

Türkiye’de çok tercih edilen yerlerden biri olan Belek’te balayı yapmak da güzel bir tercihtir. Yabancı turistlerin de balayı için ziyaret ettiği Belek’e nisan ve ekim ayları arasında gidilebilir. Görülmesi gereken yerleri çok fazla olan bölgenin balayı otelleri de çok ünlüdür. Müzeleri, plajları, koyları, şelaleleri, kanyonları, antik kentleri ve mağaraları ile çok farklı yerleri görebilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.