Arama yapın

Taksiyarhis Kilisesi’nin Tarihi ve Hikayesi

Taksiyarhis Kilisesi’nin Tarihi ve Hikayesi
Sinan Daşpınar
Rum Ortodoks cemaati tarafından yapılan bu kilisenin adı baş melekler anlamına gelmektedir. Tek kubbeli bir yapıya sahip olan kilisenin yapımı oldukça eski bir döneme aittir. Adanın en önemli anıt yapısı olma özelliğine sahip olması turistlerin sıkça uğradığı bir bölge olmasına sebebiyet vermiştir.
İçerik Başlıkları
  • Taksiyarhis Kilisesine Nasıl Gidilir?
  • Taksiyarhis Çevresinde Görülmesi Gereken Diğer Yerler;
   • Şeytan Sofrası
   • Ayazma Kilisesi
   • Asırlık Değer: Çınarlı Cami ve Agia Iorgi Kilisesi Tarihi Ayvalık Evler
Rum Ortodoks cemaati tarafından yapılan bu kilisenin adı baş melekler anlamına gelmektedir. Tek kubbeli bir yapıya sahip olan kilisenin yapımı oldukça eski bir döneme aittir. Adanın en önemli anıt yapısı olma özelliğine sahip olması turistlerin sıkça uğradığı bir bölge olmasına sebebiyet vermiştir. 1873 yılında inşa edilen kilise merkez kilise olarak kullanılmıştır. Kilise tek kubbeli bir yapıya sahiptir. Anakent kilisesi olarak inşa edilmesine karşın 1927-1928 yılları arasında minaresiz cami olarak kullanılmıştır. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan kilise en önemli tarihi yapılardan biri olarak kabul edilmektedir. Araba kiralama ile sizlerde en uygun fiyatlardan faydalanarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. 

Taksiyarhis Kilisesine Nasıl Gidilir?

Adaya hâkim olan muazzam bir konuma sahip kiliseye ulaşım aslında oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir. Ayvalık’ ın ilk kilisesi olan Taksiyarhis kilisesi neo klasik şekilde tasarlanarak inşa edilmiştir. Balıkesir’de bulunan kilise Ayvalık ilçesine bağlı cunda adasında yer almaktadır. Adaya ulaşım otobüs, taksi ve özel araçlar ile kolayca sağlanabilmektedir. Fakat adada güzel vakit geçirmek ve ulaşım sıkıntısı ile uğraşmak istemeyenler için araç kiralama seçenekleri oldukça caziptir. Bu sayede ulaşım ile ilgili herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadan gerek kiliseyi ziyaret edebilir gerekse adanın doğal güzellikleri arasında muazzam bir tur yapabilirsiniz. 
 
Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Çevresinde Görülmesi Gereken Diğer Yerler;

Şeytan Sofrası

Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan şeytan sofrası sönüş bir volkandan arda kalan lav birikintilerinden meydana gelmiştir. Özellikle manzarası kesinlikle görmeye değer olan bu tepe yuvarlak bir şekle sahip olduğundan sofra biçimini andırmaktadır. Demir bir kafes içerisinde ayak izini andıran şekil özellikle turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Ulaşım için birçok alternatif olsa da bölgede uzun süre vakit geçirmek isteyenler oto kiralama seçenekleri ile anın tadını çıkarmaktadır. Herhangi bir durumda bağımlı olmadan tamamen istekler doğrultusunda hareket etmeyi kolaylaştıran araçları sizlerde kolay ve hızlı şekilde kiralayabilirsiniz. 

Ayazma Kilisesi

Ayazma kilisesi Ayvalık bölgesinde bulunmaktadır. Yunanca kutsal su anlamına gelmektedir. Kilisenin içerisinde bulunan suyun kutsal olduğuna inanılması bu isimle anılmasına neden olmaktadır. Kilisenin geç dönem yapılarından biri olduğu tahmin edilmektedir. Rum Ortodoks kiliselerinden biri olan ayazma kilisesi yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Gerek mimari yapısı gerekse hikayesi kiliseyi ilgi çekici kılmaktadır. Ayazma kilisesine gidilebilmesi için öncelikle Ayvalık bölgesine gidilmesi gereklidir. Bu sürecin kolayca gerçekleşebilmesi için otomobil kiralama seçenekleri tercih edilmektedir. Bölgenin rahatlıkla gezilebilmesi için tercih edilen kiralama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. 
Başka bir ünlü kilise olan Akdamar Kilisesi hakkında merak ettiğiniz her şey burada!

Asırlık Değer: Çınarlı Cami ve Agia Iorgi Kilisesi Tarihi Ayvalık Evler

19 yy’ da kilise olarak inşa edilmiştir. 1850 yılından sonra ise camiye çevrilerek cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Adını önünde bulunan dev çınar ağacından alan bu cami görenleri hayran bırakacak bir tarihi yapıdır. Ayvalık’ta bulunan Rumlar tarafından yapılmış olduğu bilinmektedir. Antik dönem mimari izlerini taşıyan mimari yapısı görülmeye değer niteliktedir. Sizlerde kiralık araç alternatiflerinden faydalanarak bölgeyi ulaşım sıkıntısı yaşamadan ziyaret edebilirsiniz. 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.