Arama yapın

Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır ? Nasıl Ödenir ?

Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır ? Nasıl Ödenir ?
Sinan Daşpınar
Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır? Nasıl Ödenir? Plaka İle Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? EGM Üzerinden Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır? GİB Sorgulama Nasıl Yapılır?
İçerik Başlıkları
    • Plaka İle Borç Sorgulama
    • EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) Üzerinden Ceza Sorgulama
    • GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) Sorgulama
    • Cezamı Nasıl Ödeyebilirim?
Birçok sürücü her gün trafik ışık ihlali, park ihlali gibi nedenlerle para cezasına çarptırılıyor. Binlerce sürücü, çevrimiçi olarak trafik cezalarını sorgulayabilmek ve ödeme işlemlerini yapabilmek için internetten arama yapıyor. Peki, ceza sorgulama nasıl yapılır ve nasıl ödenir?  Aracınıza ait trafik cezası olup olmadığını kontrol etmek için e-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü(EGM) sitelerine plakanızı girerek öğrenebilirsiniz.
 

Plaka İle Borç Sorgulama

Günümüz dünyasında internet araç sahipleri için de son derece kullanışlı alanlar sunuyor. Sürücüler, araçları hakkında çeşitli sorgulamaları ve belgeleri çevrimiçi olarak yapabilir. Bu işlemlerden en çok merak edilen şey ise araç plakasına ceza sorgulama ve ödemedir. Aracınıza ait trafik cezanızın olup olmadığını kontrol edebilmek için ister EGM’nin sitesini hem de e-devlet, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) gibi yerlerden sorgulamanızı yapabilirsiniz.
 

EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) Üzerinden Ceza Sorgulama

İlk adım olarak EGM’yi kullanarak ceza sorgulamak için egm.gov.tr adresine gitmeli ve işlemler sekmesinden “Trafik Sorguları” bölümünden “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” kısmına giderek, sayfada istenilen yerleri doldurun. İstenilen alanlarda “isim, soy isim, TC kimlik numarası ve doğum yılı” bilgileridir. Bu bilgilerden sonra sorgulamaya tıklayarak çıkan seçeneklerden önünüze çıkan seçeneklere tıklamalı ve sorgulamanızı yapabilirsiniz. Eğer araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulama yaparsanız plaka numaranızı, tescil belge seri ve No’sunu bilmeniz gerekmektedir.
 
plaka-ile-borc-sorgulama
 

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) Sorgulama

Araç trafik ceza sorgulama işlemlerinizi GİB ile yapabilirsiniz. gib.gov.tr adresine giderek, hızlı erişim bölümünden “İnternet Vergi Dairesi” kısmına tıklamalısınız. Buradaki giriş seçeneklerinden herhangi biriyle sisteme giriş yaparak Motorlu Taşıtlar kısmına gitmelisiniz. Önünüze çıkan ceza sorgulama ekranına kimlik numaranızı ve plaka bilgisini girerek sorgulama yapabilirsiniz. Plakanızı hiçbir boşluk bırakmadan yazmalısınız. Buna ek olarak sorgulama yapacağınız plakanız bir kuruma ya da kişiye aitse özel plaka seçeneğini “evet” olarak işaretlemelisiniz. Gerçek kişiler giriş için TC kimlik numaralarını kullanırken, tüzel kişiler vergi kimlik numaralarını girmelidirler. Unutmamalıdır ki sıfır araçların trafiğe ilk çıktıkları tarih tescil tarihi iken, ikinci el noterde imzalanan satış sözleşmesinde yazan satış tarihi tescil tarihidir.
 

Cezamı Nasıl Ödeyebilirim?

PTT’den, anlaşmalı banka şubelerinden, size en yakın vergi dairelerinden ve internetten trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Unutmayın ki bankamatiklerden cezanızı ödeyemezsiniz. İnternetten GİB ve internet bankacılığı üstünden ödeme yapabilirsiniz. GİB’de araç ceza sorgulama işleminizi tamamladıktan sonra aynı sistemde ödeme de yapabilirsiniz. Sistemde ödemenizi banka ya da kredi kartıyla gerçekleştirebilirsiniz. Evraklarınızla beraber, evraklarınızda yer alan barkod, ödeme yılı, aracınız plaka numarası, belge IMEI numaraları sizden istenilen belgelerdir. Online işlemlerin hızlı ve kolay olması sebebiyle vergi ve ceza takiplerinizi rahatlıkla yapabilir, ödemelerinizi de evinizden sıra beklemeden gerçekleştirebilirsiniz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.