Arama yapın

Orman Yasakları Hakkında Merak Edilenler

Orman Yasakları Hakkında Merak Edilenler
Sinan Daşpınar
Özellikle yaz aylarında artan orman yangınlarının önüne geçilmesi için ormanlarımızda giriş yasakları getirildi. Miniyol yasaklar hakkında merak ettiklenleri yazdı.
İçerik Başlıkları
  • İstanbul Orman Yasağı 2022
  • Ormanlar Ne Zaman Açılacak?
  • Orman yasağı cezası ne kadar?

Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında kamplar yer almaktadır. Orman kampları bazıları için vazgeçilmezdir. Fakat ormanlarda kamp yaparken dikkat etmemiz ve uymamız gereken kurallar bulunmaktadır. Bunların başında ormanlarda ateş yakmak, ormanı temiz tutmak gibi kurallar başta gelmektedir. Özellikle yaz aylarında artan orman yangınlarının önüne geçilmesi için ormanlarımızda giriş yasakları getirildi.

2022 yılında ilk olarak bazı ormanlarımıza yasak gelmişti artık 31 Temmuz’a kadar tüm ormanlarımız için bu yasak geçerli. 31 Temmuz’dan sonra olağan dışı durumlarda orman yasakları devam edebilir.

orman yasağı

Orman yasakları piknik alanlarını, mesire alanlarını, tabiat parklarını, koruları ve parkları etkilemiyor. Buralarda ateş yakmadan piknik yapabilir, spor ve yürüyüş gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay,  İstanbul, İzmir,  Kahramanmaraş,  Karabük, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Mersin, Niğde,  Sakarya, Samsun,  Şanlıurfa,  Tekirdağ ve Uşak’ta bulunan tüm orman ve milli parklara girişler yasaklandı.

orman yangını

İstanbul Orman Yasağı 2022

İstanbul Valiliği İstanbul’da ormanlara girişi 5 Temmuz-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında yasakladı. İstanbul’da bulunan piknik alanlarında ateş yakmadan piknik yapabilirsiniz. İstanbul’da tabiat parklarında, korularda ve ekoturizm alanlarında spor ve yürüyüş gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Ormanlar Ne Zaman Açılacak?

 • Muğla’da Gökova Akbük, Balandağı, Datça Reşadiye Yarımadası, Güvercinlik, Göltürkbükü, İz tuzu, Göcek, Faralya, Kelebekler Vadisi gibi ormanların bulunduğu 24 bölgeye 31 Ekim’e kadar giriş yasaklandı.

 • Antalya’da piknik ve mesire yerleri hariç 1 Ekim tarihine kadar saat 20.00’dan sonra mangal/semaver/ateş yakılması yasaklandı. Kamping alanları hariç orman kampları yasaklandı.

 • İzmir’de Çiçekli, Atatürk, Karacadağ, Kavaklıdere, Dikmendağı, Çatalkaya, Başpınar, Foça, Uzunkuyu, Parsa, Fındıklıdere – Çağlan, Kırkgeçit – Çatalçam, Karadere, Yamanlar – Karagöl, Meryemana, Mehmetler, Korucuk, Nif Dağı, Kartal, Doğanbey, Armutlu-Bayramlı, Kurudere, Pınarcık, Sarnıç ve Oğlananası ormanlarına giriş 1 Haziran 2022 – 31 Ekim 2022 tarihleri arasında yasaklandı.

 • Çanakkale orman yasakları 15 Eylül’e kadar sürecek.

 • Balıkesir’de 15 ilçede bulunan 45 ormana yasak getirildi. Sadece belli bölgelerde ateş yakarak piknik yapılmasına izin verildi.

 • Kocaeli orman yasakları 1 Haziran tarihinden 1 Kasım’a kadar sürecek.

 • Bursa orman yasakları 16 Mayıs – 1 Ekim tarihleri arasında olacak.

 • Edirne’de ormanlara giriş 30 Eylül 2022 tarihine kadar yasaklandı.

 • Kırklareli’de ormanlara giriş 30 Eylül 2022 tarihine kadar yasaklandı.

 • Hatay’da orman yasakları 31 Ekim 2022’ye kadar sürecek.

yangın söndürme

Orman yasağı cezası ne kadar?

Orman yasağı cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası olarak belirtilmiştir. Yasakların başlamasından sonra ormanlara izin giriş çıkış yapanlar Kabahatler Kanunu 32. Maddesi kapsamında 427 TL para cezası almaktadır. İzin verilmeyen yerlerde ateş yakmak 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezasıdır.

Bir doğa aktivesi yapmayı düşünüyorsanız mutlaka izin almalısınız.

Türkiye’nin büyük araç kiralama firması olarak çevreye ve ormanlara değer veriyoruz. Miniyol’dan her araç kiralama işlemi sonucunda bağışlanan ağaçlar ile 4 ayda yüzlerce fidan dikilmesini sağladık ve 10 bin 750 kg karbon emisyonu engelledik.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.