Arama yapın

Mostar’da Gezilecek Yerler

Mostar’da Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
Güvenle araç kiralama yapabileceğiniz Miniyol rotalarınızda yardım olmak için yanınızda! Mostar gezi rehberi blogumuz yayınlandı!
İçerik Başlıkları
  • Mostar’a Ne Zaman Gidilir?
  • Mostar’da Nerede Kalınır?
  • Mostar’a Ulaşım Nasıl Olur?
  • Mostar’da Gezilecek Yerler
  • Mostar Köprüsü
  • Eski Köprü Müzesi
  • Karagöz Bey Cami 
  • Mostar Eski Şehir
  • Hum Tepesindeki Haç
  • Hindin Han

Mostar, Bosna-Hersek'te Hersek bölgesinin en büyük şehri olarak kabul edilmektedir. 100 binden fazla nüfusu olan Bosna-Hersek iç savaşı sırasında büyük zarar görmüş, Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkılmıştır. Şehirdeki yaşam biçimi değişimi Müslümanlar doğu taraflarında, Hristiyanlar batı bölgesinde yaşamaya başlamıştır. Savaş sonrası tamir ve reste edilen eski şehir UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne kabul almıştır.

 

Mostar’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede sıcaktan etkilenmeyecekseniz yaz ayları Mostar çok güzel olmaktadır. Yine de tavsiyemiz çiçekler yani açmaya başlayacağı ve sıcaklığın daha normal seyredeceği için ilkbahar ayları  ya da havaların hafif serinlediği Eylül ayı olacaktır. Kış turizmi gelişmiş olan Mostar’a ocak ve şubat aylarında da uğrayabilirsiniz.
 

Mostar’da Nerede Kalınır?

Hersek’in başkenti olan Mostar’da konaklama için farklı seçenekler mevcuttur. Rio Apartment, Apartman Mateje gibi en iyi otellerde kalabilir ya da Palmera, Eid, Dtudio Nena gibi daha ekonomik konaklamalara yönelebilirsiniz. Airbnb, Couchsurfing gibi uygun seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.
 

Mostar’a Ulaşım Nasıl Olur?

Türkiye’den Mostar’a direkt değil aktarmalı olarak uçabilirsiniz ya da Saraybosna’ya vardıktan sonra otobüs, tren gibi alternatifleri kullanarak yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.
 

Mostar’da Gezilecek Yerler

Mostar Köprüsü

Aslı Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından 1566 yılında yapılan Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvatlar tarafından tamamen yıkılmıştır. 1997’ye kadar kullanılan geçici demir köprü olsa da 1997 yılında UNESCO köprünün tekrar orijinal hale gelmesi ve hasarın giderilmesi için çalışmalara başlamıştır. Bunun sonucunda 2004 yılında köprünün orijinal haline sadık kalınarak inşası tamamlanmıştır. 1005 yılında da Mostar Köprüsü ve Mostar Eski Şehir Merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.
 

Eski Köprü Müzesi

Mostar Köprü’sünün bir ucunda bulunan Eski Köprü Müzesi A, B ve C bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Müzenin en üst katına çıktığınızda Mostar Köprü’sünü kuş bakışı görebileceksiniz. A bölümü 6 katlı kuleyi, B bölümü arkeolojik kazı alnına ve C bölümü ise köprünün tarihini anlatmamaktadır. 
 

Karagöz Bey Cami 

Karagöz Bey Cami Sadrazam Rüstem Paşa’nın kardeşi Karagöz Bey tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1554’te başlanan cami 1557 yılında faaliyete başlamıştır. 2. Dünya Savaşı ve Bosna Savaşı sırasında hasar gören cami 2000’lerin başında restore edilmiştir. Caminin yanında Neretva Nehri’ne karşı çay içebileceğiniz bir çay bahçesi bulunmaktadır.


Mostar Eski Şehir

Magnet, biblo, tablo, çanta ve hediyelik eşyalar… Yollarının kilit taşlardan yapılmış olduğu Mostar Eski Şehir çok romantik bir yer.
 

Hum Tepesindeki Haç

Mostar Köprüsü’nün arkasında bir tepe bulunmaktadır. Bu tepeyle birlikte bir de haç göreceksiniz. Bosna Savaşı sırasında bu haçı Hırvatlar yerleştirmiştir.  Haç ile ilgili birde hikaye söylenegelmektedir:
Bir Hırvat komutan Aliya İzzetbegoviç’e “Bak haçımız sizin camilerdeki hilalden daha yukarıda. Bunu kadıracak gücünüz var mı?” diye sorar. Bunun üstüne Boşnak devlet adamı İzzetbegoviç “Gün geceye dönsün.” demiş ve gece olunca Hırvat komutanı çağırmış ve gökyüzünü göstererek “ Şu hilal ve yıldızı görüyor musun? İstediğiniz kadar yükseklere haç dikin, onu asla aşağı indiremezsiniz” demiş. Savaş bitse de o haç kaldırılmamıştır.
 

Hindin Han

Mostar’da ne yenir? Bu soruya cevap ararken hem halk hem de turistler tek bir cevap verecektir; Hindin Han. Geleneksel yemekleri tadabileceğiniz restoranın manzarası da göz dolduruyor Radoblja Nehri’ni gören restoranın fiyatları da ortalama sayılmaktadır. Özellikle yaz akşamları aşırı yoğun olabileceği için rezervasyonsuz gitmemenizi tavsiye ederiz.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.