Arama yapın

Kosova’da Gezilecek Yerler

Kosova’da Gezilecek Yerler
Sinan Daşpınar
10.908 km2 yüzölçümüne sahip olan Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Avrupa’nın yüzölçümü olarak en küçük ülkelerinden biridir. Toplam 7 şehrin bulunduğu bu ülke özellikle turistlerin ilgisini çekmektedir.
İçerik Başlıkları
  • Başkent Priştine
  • Pec Patrikhanesi
  • Graçaniça Manastırı
  • Miruşa Şelaleleri
  • Rugova Kanyonu 
  • Radavc Mağarası

10.908 km2 yüzölçümüne sahip olan Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Avrupa’nın yüzölçümü olarak en küçük ülkelerinden biridir. Toplam 7 şehrin bulunduğu bu ülke özellikle turistlerin ilgisini çekmektedir. Eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile günümüzün popüler ülkelerinden biri haline gelmeyi başarmıştır.

Kosova şehri Prizen gezi rehberi için tıklayın!

Kosova’da Gezilecek Yerler

Başkent Priştine

Kosova’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Priştine 600.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. 17 Şubat 2008 yılında Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi ardından Priştine şehri başkent ilan edilmiştir. Gezip görülecek yerlerin bir hayli fazla olması turistlerin bölgeyi sıkça ziyaret etmesine neden olmaktadır.

Pec Patrikhanesi

Bilinen bir diğer ismi ile ipek patrikhanesi 13-14 yüzyılları arasında inşa edilmiştir. Kosova’nın en önemli sayılabilecek turisttik yerlerinden biri olma özelliğine sahip olan Pec Patrikhanesi her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. İpek şehri yakınlarında bulunan patrikhane orta çağ Sırp Ortodoks manastırıdır. Görüşünü ve mimari yapısı sebebiyle oldukça dikkat çekicidir. 

Graçaniça Manastırı

Sırp-Bizans geleneksel mimarı tarzına uygun olarak inşa edilmiş olan Graçaniça manastırı kent merkezine 5 km uzaklıktadır. 1321 yılında Sırp kralı Stefan Milutin tarafından inşa ettirilmiş olan bir Sırp manastırıdır. Günümüzün en önemli kültür anıtlarından biri olarak kabul edilen Gracanica Manastırı her yıl yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Miruşa Şelaleleri

Kosova’nın merkezinde bulunan Klina kasabasında yer alan Miruşa şelaleleri adını kendisini oluşturan dereden almaktadır. Muazzam bir güzelliğe sahip olan şelale 12 kademeden oluşmaktadır. 22 metre yüksekliğe sahip olan şelalenin yalnızca kendi görüntüsü değil çeviresi de oldukça ilgi çekicidir. Doğal güzellikler ile bütünleşmiş bir ortamda harika bir zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktası haline gelmiştir. 

Rugova Kanyonu 

Kosova’nın ipek beldesi yakınlarında bulunan Rugova kanyonu 25 km’lik uzunluğa 1.000 metre kadar yüksekliğe sahiptir. Avrupa’nın en uzun ve en derin kanyonlarından biri olarak kabul edilen Rugova kanyonu muhteşem bir manzaraya sahiptir. Korunan doğal mirasa ait bir anıt ilan edilmiş olan kanyon doğal güzellikleri sayesinde görenleri büyülemektedir. 

Radavc Mağarası

Kosava’nın en büyük ve en popüler mağaralarından biri olma özelliğine sahiptir. Aynı isimli köyde bulunan mağara içerisinde eşsiz havuzlar bulunmaktadır. Mağara içerisinde bulunan sarkıt, dikit ve sütunlar oldukça etkileyici bir görüntüye sahiptir. Özellikle doğal güzelliklere karşı ilgisi olanların uğrak mekânı haline gelmiştir. Mağaranın çevresi gezip görülmeye değecek doğal güzellikleri barındırmaktadır.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.