Arama yapın

Kız Kulesi Hakkında

Kız Kulesi Hakkında
Sinan Daşpınar
Kız Kulesi tarih boyunca birçok masala ve efsaneye konu olmuştur. Yazımızda Kız Kulesi ile ilgili efsaneler arasında en bilindik olanını bulabilirsiniz.
İçerik Başlıkları
    • Kız Kulesi Efsanesi; Yılanlı Hikaye
    • Kız Kulesi’nde Neler Yapılır?
    • Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Milattan önce 341 yıllarına kadar geçmişi dayanan kulenin tam olarak kimler tarafından, hangi maksatla yapıldığı bilinmemektedir. İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde, Salacak Mahallesinde denizin 150 - 200 metre açıklarında bulunan Kız Kulesi bugün hala yapısını korumaktadır. Kız Kulesi’yle ilgili efsaneler ve onlarca rivayet vardır. İstanbul’un fethinden sonra mevcut kule yıkılarak, yerine günümüze kadar ulaşan bu günkü yapı yapılmıştır.

 
kiz-kulesi-hakkinda

Kız Kulesi Efsanesi; Yılanlı Hikaye

En bilinen Kız Kulesi efsanesi, yılanlı hikayedir. Bizans imparatorunun bir kızı olur. O dönem geleneğine göre günlerce eğlence tertip edilir. Bizans imparatoru kızının iyi bir eğitim alarak eğitilmesini, taht için hazırlanmasını emreder. İmparatorluk bilginlerinin başında olan kâhin, imparatora kızının on sekiz yaşına basmadan bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini söyler. Bu kehanet karşısında imparator kendince tedbir alarak kızına denizin ortasında bir kule yaptırır ve bu sayede kızına yılanların ulaşamayacağını, kızınızın bir yılan tarafından sokulmasını engelleyebileceğini düşünür. İmparator aldığı tedbirden memnun yaşarken, kızı da on sekiz yaşına basmak üzeredir. Efsane bu ya! İmparator kızının çok sevdiği üzümleri, kızının doğum gününe ikram maksadıyla kuleye gönderdiğinde, sepete saklanan bir yılan kızı sokarak öldürür. 
 
Bir rivayette ise kızı çok seven bir subay  ona sepet içerisinde üzümü göndermiştir. Asıl olan kızın ne şekilde değil, nasıl ve ne zaman öldüğüdür. Kız Kulesi efsanesi aslında son kısmında kaderden kaçılamayacağını bize anlatmaktadır.

İmparator, kızı öldükten sonra, belki yılanlar rahat bırakmaz düşüncesiyle kızının na’şını Ayasofya’nın yüksek duvarlarından birine gömdürür. Gerçekten de mezarın üst kapağında iki delik vardır. Bu deliklerin yılanlara ait olduğu düşünülür. Tabutun üzerinde “Bu tabuta sakın dokunmayın” diye yazılıdır. Bir inanışa göre de tabuta dokunulduğunda Ayasofya’nın yıkılacağı düşüncesi vardır.
 

Kız Kulesi’nde Neler Yapılır?

Kız Kulesi günümüzde bir müzeye, alt katında restorana ve üst katında kafeteryaya sahiptir. Ayrıca kulede düğün organizasyonları da yapılmaktadır. 
 

Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Marmaray, vapur, otobüs gibi geniş bir ulaşım yelpazesiyle Üsküdar ilçesine gelebilirsiniz ya da daha konforlu ve hızlı ulaşım sağlamak için Miniyol.com’dan güvenli bir şekilde araç kiralayabilirsiniz. Üsküdar’a geldikten sonra sahil boyunca Kız Kulesi’nin muhteşem görüntüsüyle yürüyüş yapabilirsiniz. Kuleye gitmek içinse vapur tercih edebilirsiniz.
 

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.