Arama yapın

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?
Sinan Daşpınar
Kış aylarının olmazsa olmazı olan lastik can güvenliği başta olmak üzere aracınızla sağlıklı şekilde seyahat yapmanıza olanak sağlar. Kış mevsiminde ve yağışlı havalar da kullanmış olduğunuz lastik o mevsim şartlarını karşılaması gerekmektedir.
İçerik Başlıkları
    • Kış Lastiği Nedir?
    • Lastik Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
    • Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?
    • Kış Lastiği Zorunlu Mu?
    • Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?
Kış aylarının olmazsa olmazı olan lastik can güvenliği başta olmak üzere aracınızla sağlıklı şekilde seyahat yapmanıza olanak sağlar. Kış mevsiminde ve yağışlı havalar da kullanmış olduğunuz lastik o mevsim şartlarını karşılaması gerekmektedir. Özellikle araç kiralama gibi işlem yapmanız durumunda lastik durumlarını göz önünde bulundurarak araç kiralama işlemi yapmalısınız. Kendi şahsınıza ait olmayan araba kiralama durumlarında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamak için lastik kontrolü yapmanız tavsiye edilmektedir. Canınızı ve yanınızda bulunan kişileri riske atmamak için önem arz etmektedir.  

Kış Lastiği Nedir?

Soğuk yağışlı kış mevsimlerin de aracın herhangi olumsuz kazaya sebebiyet vermemesi için kullanılması tavsiye edilen ve ticari araçlar için zorunlu olan lastiktir. Lastiğin yapısı gereği zor hava şartlarına daha dayanıklı olan yapısı gereği daha dişli ve sağlam bir yapıda olması rahatlık sağlamakta. Özellikle ağır vasıta araçlar da kış lastiği zorunluluğu oldukça önemlidir. Şehirlerarası yolcu taşıyan veya yük taşıyan araçlar kesinlikle kış lastiği kullanmalıdır. Bir şirketten araba kiralama sonucu yapılan yolculuklarda da önem arz etmektedir. 

Lastik Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Lastiklerin birçok çeşidi, ebadı ve yapısı bulunmaktadır. Her aracın lastik kullanımı farklılık göstermektedir. Marka ve aracın çeşidine göre lastik kullanılmaktadır. Araca uygun olmayan ebatlar da lastik takmak aracın konforunu ve yakıt tüketimini etkilemektedir. Bunlar dikkate alınarak lastik seçimi yapılması oldukça önemlidir.
Araç lastikleri hakkında bilinmesi gerekenler blog yazımızı okuyabilirsiniz!

Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Kış Lastiği Nasıl Seçilir

Yapısı gereği dişli ve daha kuvvetli şekle sahip olan kış lastiği eğer ömrü bitmemiş ise geriden bakıldığın da bile anlaşılmaktadır. Kış şartlarında aracın yere daha iyi tutunabilmesi için dişleri oldukça belirli ve su kanalları çoğunda bulunmamaktadır. Dişleri erimiş ve ömrü bitmiş lastik kış lastiği olsa bile kullanıma uygun değildir. Artık işlevini kaybetmiş ve kullanım süresini doldurmuştur.

Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Binek olan herhangi ticaret amacıyla kullanılmayan araçlara kış lastiği zorunlu değildir. Lakin kullanılması can ve mal güvenliği açısından tavsiye edilmektedir. Bir firmadan oto kiralama gibi işlemler kış mevsiminde yapılıyorsa lastiğin önemi oldukça fazladır. Kendi şahsınıza ait olmayan oto kiralama durumlarında seçim yaparken lastik etkenini atlamamak gereklidir. 

Lastik Bakımı Nasıl Yapılır?

Aracınız da kullandığınız lastiği mevsim durumuna göre kullanmanız lastiğin ömrünü uzatacaktır. Ve gereğinden fazla hava basmamak da lastiği korumanın ve bakımının etkenlerinden biridir. Lastik hangi hava şartlarına göre tasarlanıp üretildi ise yapısına uygun kullanılması oldukça önem teşkil etmektedir.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.