Arama yapın

Kiralık Araç Bildirim Sistemi Nedir? KABİS Nedir?

Kiralık Araç Bildirim Sistemi Nedir? KABİS Nedir?
Sinan Daşpınar
Kiralık araç bildirim sistemi nedir, neden ve nasıl kullanılır merak ediyorsanız Miniyol’un sizin için hazırladığı yazıya göz atın!
İçerik Başlıkları
  • Kiralık Araç Bildirim Sistemi -  KABİS?
  • Kiralık Araç Bildirim Sistemi Neden Kullanılır?
  • Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nasıl Kullanılır?
  • Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS’e Kayıt Olmak
  • KABİS Cezası Nedir? KABİS Cezası Ne Kadar?
  • KABİS Cezasına İtiraz İşlemleri

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında yapılmış bir kiralık araç güvenlik sistemidir. KABİS araç bildirim sistemi zorunludur. Peki bu sistem nedir, nasıl giriş yapılır, nasıl üye olunur, cezası ne kadardır? gibi bir çok sorunun cevabını aşağıdaki yazımızda görebilirsiniz.

Kiralık Araç Bildirim Sistemi -  KABİS?

2015 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından zorunlu kılınan araç bildirim sistemine araç bildirim yapmak ve üye olmak zorunda olan Araç kiralama hizmeti veren rent a car firmaları bu sisteme dahil oldular. Tabii olunan bu sistemle oto takip sistemiyle katkı sunularak  kiralık araç firmaları ile  kiralanan aracı ve aracı kiralayan kişinin kimlik bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü’ne online olarak bildirilmeye başlandı.

Kiralık Araç Bildirim Sistemi Neden Kullanılır?

Kiralık Araç Bildirim  sistemi bir güvenlik sistemidir. Hem aracı kiralayan kişilerin hem araç kiralama firmalarının güvenliği amaç edinilmiştir. Kiralama sırasında karşılıklı her iki tarafın yaşanan süreç içerisinde, öncesi ve sonrasında yaşayabileceği  olumsuzlukları mağduriyetleri gidermek esastır. Otel rezervasyonlarındaki sisteme benzer bir sistem olarak hazırlanmıştır. Kiralık araç bildirim sisteminde  araç rezervasyonu yapan kişilerin kolluk kuvvetlerine bildirilerek kiralayan kişinin kiraladığı araçla bir suç işlemesi, suça dahil olmaması için kurulan sistemle oluşabilecek sorunlar olduğunda EGM tarafından tespit edilir.

Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nasıl Kullanılır?

KABİS’e giriş yapmak için  Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinden birimlerden e-mailinize gelen üyelik kodunu  ve sizin için özel oluşturulmuş parolayı kullanmak yeterlidir. KABİS’e aracı kiralayan kişinin bilgileri girilerek ya da araç bilgileri kullanılarak kayıt olunuyor. Kiralanan aracın bilgileri (araç plakası, ruhsat bilgileri, marka model, renk vb.) ve aracı kiralayan kişinin kimlik bilgileri. (Adı ve soyadı, TC kimlik bilgileri) KABİS’e girilmelidir.

Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS’e Kayıt Olmak

EGM kiralık araç bildirim sistemine Araç kiralama hizmeti veren rent a car firmalarının kayıt olması zorunludur. KABİS’ e üye olmak için kiralık araç yetkilerinin yapması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

▪ Firmaya ait vergi levhası ve  ruhsatı, işyerine en yakın karakoldaki kiralık araç bildirim sistemli yönetici birimine, bağlı oldukları Polis Merkezi Amirliği, Asayiş Şube Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

▪ Başvuru esnasında verilecek olan formu doğru bir şekilde doldurmaları gerekir.

▪ KABİS araç bildirim sistemine başvurulurken bilgisayar firmalarının bilgisayar IP numaralarının sabit olması gerekir. Verilen evrakların ve formun tesliminde bu IP numarası not alınıp iletilmelidir Çünkü verilen bu sabit IP numarasına yetkiler sağlanacaktır.

▪ KABİS’e başvurunun son aşaması sonrasında ise verdiğiniz e-mail adresine gelen kodu ve parolayı alarak KABİS’e giriş sağlamış olacaksınız.

KABİS Cezası Nedir? KABİS Cezası Ne Kadar?

KABİS’e kayıt olmayan araba kiralama hizmeti veren kiralık araba firmalarına para cezası uygulanır. Üye olmayan kiralık araç şirketlerine verilen ceza önce para cezası ardından şirketin ruhsatının iptaline kadar gidebilmektedir. Araç sahiplerinin ilk ihlalde ödeyeceği ceza 10 bin TL civarındadır. KABİS ceza tutarı her şehirde farklılık gösterebilmektedir.

En yakın örnek 2018 yılında KABİS cezası Kocaeli ilinde 13 bin TL’dir. Antalya’da 3 kiralık araç firmasına bildirimde bulunmadığı için 38 bin TL civarında ceza verilmiştir.

KABİS Cezasına İtiraz İşlemleri

Sulh Ceza Mahkemelerine yapılan itirazla KABİS cezalarına itiraz etmek mümkündür. Sulh Ceza Mahkemeleri’ne KABİS tarafından verilen cezaya 15 gün içinde itiraz etme hakkı vardır. Mahkemeye verilen itiraz dilekçesine kimlik bilgilerinin ve ikametgah bilgilerinin doldurulması gereklidir. Bir başka dikkat edilecek nokta ise ilgili ceza tutarının ve tarihinin dilekçede yer alması zorunluluğudur.

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araba kiralama için tıklayın!

Antalya Havalimanı kiralık araba için tıklayın!

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.