Arama yapın

Kıbrıs'ta Gezilecek Tarihi Yerler

Kıbrıs'ta Gezilecek Tarihi Yerler
Sinan Daşpınar
Kıbrıs'ta gezilecek tarihi yerler hatrı sayılır derecede çoktur. Kıbrıs sadece temiz plajları ile değil, geçmişe tanıklık eden tarihi mekanları ile de sizleri bekliyor. Miniyol Kıbrıs’ta gezilecek yerleri yazdı!
İçerik Başlıkları
  • Girne Kalesi
  • İkon Müzesi (Arkhangelos Mikhael Kilisesi)
  • Salamis Antik Kenti
  • Bellapais Manastırı
  • Maraş Mahallesi
  • Karpaz Yarımadası
  • Barbarlık Müzesi
  • Othello Kalesi
Kıbrıs'ta gezilecek tarihi yerler hatırı sayılır derecede çoktur. Kıbrıs sadece temiz plajları ile değil, geçmişe tanıklık eden tarihi mekanları ile de sizleri bekliyor. Miniyol Kıbrıs’ta gezilecek yerleri yazdı!
 

Girne Kalesi

Kıbrıs'ın incisi Girne'de, takdire şayan, 7. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılan Girne Kalesi, Kıbrıs'ta görülmesi gereken ilk tarihi mekân olabilir. Rahat bir ulaşım imkânıyla bu açık hava müzesi görünümlü kaleyi keyifle inceleyebilirsiniz. Orta Çağ'dan günümüze kadar ayakta kalabilen kaleyi gezerken Osmanlı ve İngiliz dâhil pek çok medeniyetin izine rastlayabilirsiniz.
 

İkon Müzesi (Arkhangelos Mikhael Kilisesi)

İkon Müzesi (Arkhangelos Mikhael Kilisesi) Girne'nin en çok ziyaret edilen müzelerindendir. 1860 tarihli inşa çalışmaları başlanan kiliseye 1885 yılında çan kulesi eklenmiştir. Üç kattan oluşan müze, kilise olarak kullanımının ardından terk edilmesi nedeni ile müzeye çevrilmiş ve tamamı değerli tarihi eserlerle donatılmıştır.
 

Salamis Antik Kenti

Salamis Antik Kenti Kıbrıs'ın en önemli tarihi mekânlarından bir tanesidir. Stratejik konumu ile dikkat çeken kent mutlaka ziyaret edilmesi gereken antik kentlerden biri. Kent'in içerisinde görebileceğiniz en önemli noktalardan birkaçı; tiyatro, Roma Hamamı, Roma Caddesi, Agora ve Zeus Tapınağı'dır.
 

Bellapais Manastırı

12'nci yüzyılda Roma döneminde inşa edilen Bellapais Manastırı gotik mimarinin en değerli yapılarından bir tanesi olarak göze çarpıyor. 1267-1284 tarihlerinde Fransa Kralı III. Hugh tarafından manastırın büyük bir kısmı inşa ettirilmiştir. Yapının bugünkü adı aynı zamanda Barış Manastırı anlamına gelen Abbaye de la Paix'tir. Kıbrıs'ın Osmanlı tarafından fethedilmesi ile manastır Yunan Ortodoks Kilisesi'ne devredilmiştir. Manastır rahiplere ait odaların, değerli eşyaların hâlâ birçok kısmını barındırıyor.
 

Maraş Mahallesi

46 yıl boyunca kapalı kalan Maraş Mahallesi'nin 2020 senesinde bir bölümü açılmıştır. Bölge hayalet şehir olarak da bilinmektedir. Açık olan sahil kesimi ve bisiklet kiralama imkânı ile bölgeyi ziyaret etmeniz mümkündür.
 
Kıbrıs

Karpaz Yarımadası

Gizli cennet olarak anılan Karpaz Yarımadası, Kıbrıs'ın görülmeye değer yerlerindendir. Dört mevsim tatil yapacağınız adada sahil ya da iç kesimlerde sizi güzel anlar beklemektedir. İnzivaya çekilmek için yarımadanın pek çok uğrayanı olmuş bu nedenle de pek çok manastır inşa edilmiştir.
 

Barbarlık Müzesi

Kıbrıs'ın Lefkoşa ilçesinde yer alan Barbarlık Müzesi, duvarlarında kurşun delikleri bulunan, yakın tarihe tanıklık eden acı olayların yaşandığı bir mekândır. Tek katlı, bahçeli bir ev olan müze Kıbrıs'lı vatandaşların şehit edildiği yerdir. Banyosu, bornozları, geçmişe tanıklık eden fotoğrafları duvarlardaki kurşun delikleri ve olayların yaşandığı 1963 yılının sayı olarak duvardaki sembolü ile Kıbrıs tarihinin acı dolu günlerini de direkt gözler önüne seriyor.
 

Othello Kalesi

14. yüzyılda Lüzinyalılar tarafından yapılan Othello Kalesi'nin avlu kısmındaki toplarının bir bölümü Osmanlı bir bölümü ise İspanyol yapımıdır. Bir dönem etrafı düşmanın geçmesine izin vermeyen hendeklerle çevrili kale bu nedenle "Geçilmez Kale" olarak da anılmıştır.  Othello Kalesi yemekhaneleri, yatakhaneleri, topları, sıralı kuleleri ile ziyaretçilerini tarihe tanıklık etmeyi bekliyor.

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.