Arama yapın

Kasko Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sinan Daşpınar
Kasko kişinin can ve mal güvenliği içi önemli bir durum. O yüzden kasko yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz, kasko değer nedir gibi sorularınızın cevapları için bloğumuza göz atın.
İçerik Başlıkları
    • Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
    • Kasko Yaptırırken Sorulması Gereken Teminatlar
    • Kasko Değer Listesi

Kasko imkanı olan herkesin yaptırması gereken gerçekten güzel bir ayrıcalık. Zorunlu olmayan kaskolar her sürücü için yaptırması gerekli olan bir sigorta türüdür.

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko yaptırmak istediğiniz sigorta şirketinin güvenliliğini kontrol etmek için araştırma yapmalısınız.
Kasko olması durumunda aracın başına ne gelirse gelsin, sigorta yetkili servisinin yeterli ve kafi olduğuna emin olmalısınız.
Sigorta şirketleri arasındaki rekabete göre değil de kullanıcı memnuniyetine dayalı araştırma yapmak daha mantıklı olacaktır.
Aracınız yeniyse değer teminatının süresine bir bakarsınız.
Yanlış akaryakıt kullanımından oluşan hasar
Sigortacınızın ulaşılabilirliği ve bilgisi
 
kasko

Kasko Yaptırırken Sorulması Gereken Teminatlar

Kasko sigortası zorunlu olmasa da motorlu taşıtı olan her sürücü için yaptırılması önerilmektedir. Kasko sigortaları araç sahiplerinin isteklerine ve önceliklerine göre farklılaşabilir. Buna göre her araç sahibi kendi ihtiyacına göre kasko sigortası kapsamını belirleyerek kasko yaptırabilir. Standart kaskolar çarpma, çarpılma, hırsızlık gibi şeyleri içermektedir. Daha geniş kapsamlı kasko sigortaları ise doğal afetler, ferdi kaza sigortası ve benzeri gibi durumları da içine almaktadır. Kaskonun genişliğine aracın sahibi karar vermelidir. 

Kasko Değer Listesi

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yılına göre açıklanan bedele kasko değeri ya da kasko bedeli denmektedir. 
Piyasa şartlarına göre aracın sigortalandığı tarihteki listede gösterilen değerlerin altında veya üstünde bir bedelle de kasko yapılabilir.  Sonradan ilave edilmiş araç aksesuarları ise listedeki değerlere dahil değildir.  

Miniyol'daki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Aydınlatma Metni ’ni inceleyebilirsiniz.